Волен Сидеров бе сниман от много журналисти начело на групата, щурмувала джамията, но властите и до днес твърдят, че извършителят е неизвестен. |
Полицията, която с недостатъчно сили едва предотврати разрастване на насилието, образува три дознания. Първите две приключиха без обвинения срещу никого. По третото разследване бяха обвинени седмина, но няма информация някой да е осъден. Градската прокуратура също образува следствено дело, но и досега не е отправила обвинения срещу никого. В националната следствена служба продължава да отлежава дело "срещу неизвестен извършител", макар че нападателите бяха видени по телевизията от целия народ, а видеозаписите бяха изгледани и в Страсбург.
Един от най-активните смутители на реда, назован в делото като г-н М., е признал, че е нарязал турски фес и отправил закани към мюсюлманите, че това ще се случи и с тях. "Той бил инструктиран от г-н (Волен) Сидеров да направи това преди идването на самия Сидеров на мястото. Не можел да откаже, защото по това време е бил на работа в "Атака". "Ако Сидеров е желаел, нямало да се стигне до сблъсък", пише в решението на съда. Освен това по думите на свидетеля "млади крайнодесни привърженици на "Атака", събрани в Габрово специално за демострацията, били поставени в предната редица".
Вели Караахмед се оплака, че реакцията на властите както по време на демонстрацията, така и след нея е била неадекватна. Това според него е нарушило правата му по чл. 9 (свобода на мисълта, съвестта и религията). Съдът в Страсбург съпостави конкуриращите се права на двете страни в сблъсъка - по чл. 9 за мюсюлманите и по чл. 10 (свобода на словото) и чл. 11 (свобода на събранията) за демонстрантите на "Атака" - и реши, че не би се стигнало до ексцесия, ако властите бяха ограничили протестиращите на определеното им от Столичната община място в градинката пред Централната баня. Съдът намали претенцията на Караахмед, който искаше 10 000 евро за щети и 7308 евро за съдебни разноски.