Полицията трябва да има съдебна заповед, за да получи достъп до историята на данните за местоположението на мобилните телефони, реши федерален съд в Калифорния. Според сегашните закони властите имат достъп до данните, запазвани от телефоните, без за това да е нужно нарочно разрешение. В решение по дело съдия Сюзан Илстън писа, че хората имат основателни причини да очакват, че историята на местоположението на мобилните им телефони е поверителна, пише електронното издание "Мадърборд". Това означава, че тази информация е поверителна и е защитена от Четвъртата поправка на конституцията, която ограничава необоснованите претърсвания и конфискации.
Мобилните телефони са "повсеместни" и са "незаменими уреди" за много хора, пише съдия Илстън в решението си. Те предават "огромни количества данни" и заради това тези данни заслужават специална защита. Илстън не е първият магистрат, който изразява подобно мнение, макар то да не обвързва други съдилища. Въпреки това активистите за интернет права приветстваха решението й.
Данните за местоположението на телефоните се събират от телекомуникационните доставчици. Заради това американските власти и силите за сигурност поддържат мнението, че личните данни, които са събирани от трети страни, не са защитени от Четвъртата поправка.
"Това със сигурност е победа за личната неприкосновеност", заяви Нейт Уеслър от Американския съюз за граждански свободи. Кевин Бакстън от Фондация "Нова Америка" каза, че решението не е "изненадващо или безпрецедентно", а е "голяма победа в борба, продължила десетилетия". Това е още един етап от битката срещу достъпа на правителството до запазените данни за местоположение, смята той.
През юни миналата година Апелативният съд за Алабама, Флорида и Джорджия също постанови, че тези данни са защитени от Четвъртата поправка. Няколко щата, сред които Монтана и Мейн, пък прокараха закони, които изискват нарочна заповед за събиране на подобна информация.
Статията създава лъжливо впечатление, че в САЩ данните от мобилните телефони не могат да бъдат използвани срещу потребителите и има някакъв ред в използването им.
Грозната истина е, че всичко казано по мобилните телефони се записва, прави се data mining по кодови думи и профайл на всеки потребител. Процеса на записване на цялата информация, кой на кого звъни, кога и какво точно казва, е в нарушение на американската конституция. В това спор няма, защото се наложи конгреса да оневинява телекомуниционните фирми със задна дата, за да не позволи на граждани и организации да ги съдят за извършеното престъпление. Има много случаи, когато за разкриване на престъпление са вадят телефонни разговори преди престъплението на граждани, които никога не са били заподозрени в нищо. Т.е. записването е поголовно, а не с разрешение от съдебните власти по конкретен случай. Най-лошото в това масово следене на гражданите е, че информацията се използва не само от секретните служби, но и от големите корпорации, от политическите партии за „неутрализиране“ на неудобни граждани, т.е. за изнудване на политици и ликвидация на алтернативни мнения и организации. И ахмаците продължават да викат на това „демокрация“, защото имало банани на всякъде.
ДС ряпа да яде в сравнение с днешното тотално следене, подслушване и манипулиране!
Оказва се, че американските служби съвсем законно си подслушват германския канцлер. Германия е окупирана и политическият и живот е подчинен на задачите, които и спускат от НАТО и САЩ. Същото е с „нашите“ правителства, които се държат, сякаш сме загубили война и служат само на чужди интереси.
Извода е: НЯМА ДЕМОКРАЦИЯ НА ЗАПАД! Това, което ви харесва са по-големи заплати, по-голяма консумация на стоки и цирка, наподобяващ политически живот.