САЩ прекратиха доставките си на храни за Северна Корея, предаде Ройтерс. Ръководителят на американската агенция за развитие Ендрю Нациос заяви, че доставките ще бъдат подновени, когато Пхенян приеме условията на Вашингтон за гарантиране на справедливото им разпределение. Той изтъкна, че решението за прекратяването на доставките няма нищо общо със сегашната ядрена криза. Нациос съобщи, че миналата година Вашингтон е изпратил 155 хиляди тона храна за Северна Корея.
Преди 8 години администрацията на Клинтън успя да убеди севернокорейския лидер Ким Чен Ир страната му да закрие ядрената си програма и да приеме международни инспектори. В замяна бе обещан проект за 5 милиарда долара за изграждане на две безопасни от военна гледна точка АЕЦ и ежегодна доставка на 500 000 тона мазут и храни. Програмата се провали, след като севернокорейците не позволиха да се извършат същински инспекции и Пхенян възобнови ядрените си програми.
В случай на конвенционална война на полуострова Северна Корея може да изстреля 500 000 артилерийски снаряда в час срещу Сеул, а жертвите само за 6 месеца ще са над милион, смятат американски военни специалисти.
"Пхенян представлява по-голяма заплаха от Багдад", твърди Брад Глосерман, директор на мозъчен център, базиран в Банкок. Според него обаче военната санкция срещу Северна Корея никога не се е разглеждала сериозно, защото съпътстващите щети биха били прекалено високи.
E da ama severna korea ne iznasia petrol
tova e