:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,480
Активни 771
Страници 30,045
За един ден 1,302,066

В модула на НАТО в Горна Малина няма да служат чужденци

Центровете на алианса в България ще са три
Общо 55 военни, от които двама офицери, а останалите сержанти и войници, ще служат в комуникационно-информационния модул на НАТО (КИС). Той ще бъде разположен в поделението в Горна Малина. Това става ясно от законопроекта за ратифициране на споразумението между България и алианса за създаване на подразделението, което ще е част от втори свързочен батальон на НАТО, разположен в Италия.

Въпреки че одобрението на документа на заседанието на правителството миналата сряда отново подхрани слуховете, че България се готви за война, решението няма нищо общо със ситуацията в Украйна. То е взето още през юни 2009 г. от Военния комитет на НАТО. По-късно е одобрено от Северноатлантическия съвет на алианса. Изграждането на необходимата инфраструктура за този модул е проект по Програмата на НАТО за инвестиции в сигурността (NATO Security Investment Program - NSIP). С Решение на Министерския съвет от 29 август 2012 г. неговото изпълнение на територията на България е одобрено. Това става по време на първото правителство на Бойко Борисов.

Споразумението за създаването на комуникационния модул е подписано на 16 юли 2014 г. в Монс, Белгия. Това става по времето на правителството на Пламен Орешарски, което се подкрепяше от БСП, ДПС и "Атака". В момента именно тези партии най-често повдигат въпроса какво ще прави този комуникационен модул в България.

КИС модулите са част от командната структура на НАТО, като основните разходи по тяхната поддръжка и осигуряване са предмет на общо финансиране от алианса. Втори свързочен батальон на алианса е разположен в намиращата се на 30 км от Неапол авиобаза Grazzanise. Той е многонационално подразделение, в което участват представители на девет нации. Целта му е да осигурява комуникациите на НАТО по време на мисии и учения. Батальонът се състои от централен модул и такъв за поддръжка. Отделно са изградени и шест модула за разгръщане - два италиански и два американски, базирани в италианската авиобаза, както и един румънски в Букурещ и българският в Горна Малина. Доскоро батальонът осигуряваше подкрепа за мисията на ISAF в Афганистан, както и планът за отбрана на НАТО Active Fence в Турция.

Военното министерство вече обяви търг за 4 млн. лв. и за във връзка с разполагането на модула в поделението в Горна Малина. Проектът отново е финансиран, но частично, от Агенцията на НАТО за комуникации и информация. Търгът е за ремонт и преустройство на две сгради за разполагане на личен състав и техника.



РАЗЛИКИ

Изграждането на мобилното звено в Горна Малина няма връзка с командния център, който предстои да бъде изграден в сградата на Министерството на отбраната. Решението за него беше взето след срещата на върха в Уелс като отговор на руската намеса. В него ще работят 50 души, половината от които ще са в чужди военни. В момента екипи на НАТО проучват мястото, където е предложено да бъде разположен центърът. Както "Сега" съобщи, отделно от двата центъра в София ще бъде изграден и модерен комуникационен център край Варна. Той ще бъде част от командването на бойния флот и ще е изцяло българска командна структура.



ВИЗИТА

Заместник-върховният командващ на Съюзното командване по операциите на НАТО ген. Ейдриън Брадшоу пристига днес на официално двудневно посещение в България. Той ще има срещи със зам.-министъра на отбраната Димитър Кюмюрджиев, с началника на отбраната вицеадмирал Румен Николов и ще посети 68-а бригада за специални операции. По време на визитата ще бъдат обсъдени въпроси, свързани с генерирането на сили за операции на НАТО, бъдещото сътрудничество и провеждане на съвместни учения. В разговорите ще бъдат засегнати още операция "Решителна подкрепа" в Афганистан и кризата в Украйна.



3
2114
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
16 Март 2015 20:32
Поредната социална служба.
17 Март 2015 03:05
Кога ще правят и Военно морска база на нато там?

Вероятно кифлата псаки, Коган по мъж, вече го е изисквала и особено е, това да мине като взето решение на МС от март 1768г.
17 Март 2015 20:31
Как тъй, като обърнем резбата да не се сторите на хизненадани чърчили ?...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД