Общо 55 военни, от които двама офицери, а останалите сержанти и войници, ще служат в комуникационно-информационния модул на НАТО (КИС). Той ще бъде разположен в поделението в Горна Малина. Това става ясно от законопроекта за ратифициране на споразумението между България и алианса за създаване на подразделението, което ще е част от втори свързочен батальон на НАТО, разположен в Италия.
Въпреки че одобрението на документа на заседанието на правителството миналата сряда отново подхрани слуховете, че България се готви за война, решението няма нищо общо със ситуацията в Украйна. То е взето още през юни 2009 г. от Военния комитет на НАТО. По-късно е одобрено от Северноатлантическия съвет на алианса. Изграждането на необходимата инфраструктура за този модул е проект по Програмата на НАТО за инвестиции в сигурността (NATO Security Investment Program - NSIP). С Решение на Министерския съвет от 29 август 2012 г. неговото изпълнение на територията на България е одобрено. Това става по време на първото правителство на Бойко Борисов.
Споразумението за създаването на комуникационния модул е подписано на 16 юли 2014 г. в Монс, Белгия. Това става по времето на правителството на Пламен Орешарски, което се подкрепяше от БСП, ДПС и "Атака". В момента именно тези партии най-често повдигат въпроса какво ще прави този комуникационен модул в България.
КИС модулите са част от командната структура на НАТО, като основните разходи по тяхната поддръжка и осигуряване са предмет на общо финансиране от алианса. Втори свързочен батальон на алианса е разположен в намиращата се на 30 км от Неапол авиобаза Grazzanise. Той е многонационално подразделение, в което участват представители на девет нации. Целта му е да осигурява комуникациите на НАТО по време на мисии и учения. Батальонът се състои от централен модул и такъв за поддръжка. Отделно са изградени и шест модула за разгръщане - два италиански и два американски, базирани в италианската авиобаза, както и един румънски в Букурещ и българският в Горна Малина. Доскоро батальонът осигуряваше подкрепа за мисията на ISAF в Афганистан, както и планът за отбрана на НАТО Active Fence в Турция.
Военното министерство вече обяви търг за 4 млн. лв. и за във връзка с разполагането на модула в поделението в Горна Малина. Проектът отново е финансиран, но частично, от Агенцията на НАТО за комуникации и информация. Търгът е за ремонт и преустройство на две сгради за разполагане на личен състав и техника.
РАЗЛИКИ
Изграждането на мобилното звено в Горна Малина няма връзка с командния център, който предстои да бъде изграден в сградата на Министерството на отбраната. Решението за него беше взето след срещата на върха в Уелс като отговор на руската намеса. В него ще работят 50 души, половината от които ще са в чужди военни. В момента екипи на НАТО проучват мястото, където е предложено да бъде разположен центърът. Както "Сега" съобщи, отделно от двата центъра в София ще бъде изграден и модерен комуникационен център край Варна. Той ще бъде част от командването на бойния флот и ще е изцяло българска командна структура.
ВИЗИТА
Заместник-върховният командващ на Съюзното командване по операциите на НАТО ген. Ейдриън Брадшоу пристига днес на официално двудневно посещение в България. Той ще има срещи със зам.-министъра на отбраната Димитър Кюмюрджиев, с началника на отбраната вицеадмирал Румен Николов и ще посети 68-а бригада за специални операции. По време на визитата ще бъдат обсъдени въпроси, свързани с генерирането на сили за операции на НАТО, бъдещото сътрудничество и провеждане на съвместни учения. В разговорите ще бъдат засегнати още операция "Решителна подкрепа" в Афганистан и кризата в Украйна.
|
|