На изборите в Сърница взеха участие 75% от гласоподавателите. Вотът бе съпроводен със сигнали за купуване на гласове и контролиран избор. |
От последния местен вот през октомври 2011 г. кмет на Сърница, която тогава е към община Велинград, е Мустафа Аликанов. Тогава той победи Мехмед Карамолла от ДПС. До частичния избор сега се стигна, след като през юли м.г. президентът Росен Плевнелиев обяви с указ градчето за отделна община.
Във вота миналата неделя участваха със свои кандидати ГЕРБ, РБ, БСП, ДПС и "Нова алтернатива" на бившия военен министър в правителството на тройната коалиция Николай Цонев. ЦИК отчете висока изборна активност - за кмет пуснаха бюлетина 74.78% от имащите право на глас, или 3182 души. От тях 1415 (45.5%) пуснаха бюлетина за Неби Бозов, 944 (30.35%) за Мустафа Аликанов, 707 (22.73%) за Кемал Тинев от РБ и 44 (1.41%) за Кемал Байрактар от "Нова алтернатива".
От РБ коментираха, че подкрепата за втори тур е решение на местната им организация, но наблегнаха на важността на подкрепата им за ГЕРБ. "Очевидно е, че без нас ГЕРБ не могат да имат реформаторско мнозинство в общинския съвет и не могат да имат победа на втори тур, а моделът на национално ниво за партньорство е ефективен и по места. Това показва, че на местните избори хората очакват ГЕРБ и РБ да сме в конкуренция, а не в тежки противопоставяния, за да не се допуска доминиране на ДПС и БСП в общинските съвети", изтъкна съпредседателят на дясната коалиция Найден Зеленогорски. Резултатите от вота показват, че с обединени сили управляващите ще могат да контролират общинския съвет на Сърница. От 11-те му членове 4-ма са на ГЕРБ и 2-ма на РБ. Останалите 5-има са от ДПС. БСП не издигна свой претендент за кметското място и няма да има общински съветник.
В общинската избирателна комисия са постъпили 5 жалби в изборния ден - три от ДПС, една от ГЕРБ и една от "Нова алтернатива". Оплакванията са за непозволена агитация, умишлено бавене на изборния процес и опити за контрол върху гласуването. Жалбите са отхвърлени, тъй като проверките на ОИК не разкриват нарушения. Впечатляващ е и недействителният вот - 486 бюлетини, преференциалният вот е затруднил най-много избирателите, коментират от ОИК.
--------ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
Бившият член на ЦИК проф. Михаил Константинов предупреди, че вотът в Сърница в никакъв случай не може да се схваща като "генерална репетиция" за местните избори наесен поради специфичното население на общината. Тя е населена с българомохамедани. Политологът Димитър Димитров също посочи, че не могат да се правят национални изводи, тъй като става въпрос за малка и периферна в социално-икономически смисъл общност.