:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,748,334
Активни 739
Страници 4,801
За един ден 1,302,066

Всички в управляващата коалиция засега приемат реформата на Москов

И АБВ все пак поиска надзорът на НЗОК да не се одържавява
СНИМКА: БГНЕС
Реформата на Петър Москов мина на първо четене в пленарната зала вчера.
Всички партии от управляващата коалиция плюс БДЦ гласуваха "за" при приемането на първо четене на промените в Закона за здравното осигуряване, подготвени от здравното министерство. Против бяха само от БСП и ДПС, а депутатите от "Атака" не бяха в пленарната зала. Поправките предвиждат доста спорни промени - създаване на листи на чакащи за лечение и осигуряване на мнозинство на държавата в Надзорния съвет на здравната каса.

Очаквано от АБВ все пак се възпротивиха на идеята за увеличаването на квотата на държавата в надзора на касата с двама души. Така представителите й ще станат 6 от общо 11. Ние сме против това и този текст трябва да бъде оттеглен от вносителите, обяви проф. Иван Станков от АБВ. Според БСП така НЗОК ще стане филиал на здравното министерство. Мотивът на Москов е, че касата разпределя публични пари и отговорността за това трябва да се носи от държавата.

От АБВ също очакват МЗ бързо да изготви списък със заболяванията, които ще попаднат в основния пакет на здравната каса. Това трябва да стане със задължителното участие на съсловните организации, научните дружества и пациентските организации, каза още Станков. Промените предвиждат пакетът услуги, плащани от НЗОК, да се раздели на основен и допълнителен, като в основния ще са социалнозначимите заболявания, които причиняват 95% от смъртността у нас. Министър Москов твърди, че за това лечение ще се отпускат повече пари, отколкото сега, за да се гарантира, че то ще е действително безплатно и достъпно. В допълнителния пакет ще са заболявания, за чието лечение може да се чака, и там парите ще намалеят. Така ще се формират листи на чакащи за тези, които не искат да си платят за по-бърз прием. Все още от МЗ не са обявили кои точно заболявания в кой пакет ще попаднат, а според закона това ще се урежда в наредба, т.е. тя няма как да бъде приета, преди самият закон за мине през парламента.

Промените предвиждат и въвеждане на централизирано договаряне на различни видове отстъпки на лекарствата, които се поемат от здравната каса. Медикаментите, за които няма отстъпки, няма да се поемат с публични пари. Предвижда се също медицинските научни дружества да представят фармакотерапевтични ръководства с критерии за оценка на ефикасността на прилаганата терапия, както и препоръки за алгоритми за лечение с медикаменти.



МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА

"Работим по възможността болниците да не бъдат търговски дружества", обяви за пореден път министър Москов. Според него най-много време изисква уреждането на статута на лечебните заведения, а всичко останало е въпрос на технологична процедура. За да престане една болница да бъде търговско дружество, тя трябва да мине всички тежки процедури по Търговския закон, включително ликвидация и назначаване на синдици.

"Обединението на държавните болници в общ холдинг е друга идея, по която работим", подчерта здравният министър. Така от едно място ще се договарят стоки и услуги, които в момента всяка болница купува сама, и това излиза "скъпо и прескъпо".
1866
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД