Водеща, bTV: ...Струва ми се, че вече вървим към развръзка, поне от гледна точка на това кой ще поеме Военното разузнаване. И четем тук: Йордан Бакалов лична номинация на Борисов за шеф на Военното разузнаване. Разговаряли дълго, знаете ли за такава среща, има ли вече решение за това кой ще поеме разузнаването?... Как приемате тази номинация, всъщност?
Методи Андреев: Аз я приемам положително, защото е редно да кажа за вашите зрители, че аз съм дългогодишен познат с Данчо Бакалов много отдавна - още от 1992-1993 г., познаваме се, приятели сме. Така че аз не мога да кажа нищо друго, освен че той е едно добро предложение за този пост...
В-ща: Приемате добре, обаче вижте: Цветанов се обявява срещу идеята Бакалов да оглави Военното разузнаване. Като че ли не сте на едно мнение в партията?
МА: Не, аз казах изрично, че не мога да бъде противник на кандидатурата на Данчо Бакалов, най-малкото, че го познавам! Г-н Цветанов си има своето мнение. Всеки в тази ситуация си има своето мнение. Важното е, че търсим човек, който да бъде извън службата, за да може тази служба действително да бъде реформирана. (...)
В-ща: Добре, а редно ли е цивилен човек, човек, който не е от системата да влезе във Военното разузнаване? Ето, това са притесненията на хората, които говорят против тази кандидатура.
МА: Аз зададох един въпрос в парламента преди около две седмици и този въпрос всъщност стана повод за освобождаването на досегашния началник на Служба „Военна информация". Въпросът беше: какъв процент от ръководните кадри в сегашната администрация на службата и в нейната оперативна част са хора, които са работили в службата преди 10 ноември 1989 г.?
В-ща: Какво значение има това, г-н Андреев? Защо? Защото хората казват, че това са специалисти, експерти, а искате да ги махнете.
МА: Веднага ви казвам специално за този въпрос, защото очаквах да бъде зададен. Ще ви кажа от първата половина на 70-те г. какъв е бил принципът, забележете, за приемане на работа в системата на Разузнавателното управление и по-специално в агентурния сектор, забележете, агентурния сектор! Сега казвам какви качества трябва да имат тези хора, за които става дума по тези документи, които са от военното разузнаване тогава към 70-те г. на миналия век. Вижте какви са били критериите, за да стане човек в службите в агентурния сектор (размахва документ, б.р.) - социален произход и идейно политическа убеденост. Т.е. да бъде от прогресивно семейство и да бъде верен член на комунистическата партия. От какво семейство произхожда, партийна принадлежност на кандидати и родителите му, забележете - и на родителите му! Оформен ли е марксистко-ленинският мироглед... Не, не, много е важно, не ме прекъсвайте! Идейна убеденост и преданост към делата на партията и народа. Забележете чак на кое място е сложено патриотично възпитание и наличие на развито чувство за национална гордост и достойнство. Виждате ли на кое място е достойнството на тези офицери?!?!
В-ща: Действащи ли са, актуални ли са сега тези критерии, които ни цитирате?
МА: Разбира се, аз това ви казвам! На този въпрос, който вие ми зададохте - това е отговорът. Не може да се прави реформа в Служба „Военно разузнаване" с такива хора. (...)
В-ща: Все пак, виждаме, че дори кандидатурата на Йордан Бакалов всява смут в редиците на ГЕРБ и Цветан Цветанов казва, че това е политическа фигура, която би довела до напрежение в системата.
МА: Така ли? Аз преди малко ви прочетох едни критерии. Критериите ви ги прочетох! Тези критерии за какво говорят - не за политически, за тежко обвързани със старата тоталитарна система личности, които в момента са на управление във Военното разузнаване. Мога да ви кажа само едно нещо: модерните служби по света обикновено се управляват не от кадрови разузнавачи, а от политици или хора, които примерно, имат съответното юридическо образование. Така е ФБР, така е ЦРУ, така е МИ-6, така е МИ-5, така са модерните служби, защото човекът, който управлява тази служба трябва да е визионер. Той няма да разузнава... Аз лично съм за това да бъде цивилен.
|
|