230 млн. деца живеят в места, където се водят войни, съобщи генералният секретар на ООН Бан Ки Мун пред Съвета за сигурност на организацията. Насилието е засегнало и други 15 млн. деца в последната година. 2014 г. бе един от най-страшните периоди в историята за децата, живеещи в райони на конфликт, подчерта генералният секретар.
"Все по-често децата биват откъснати от нормалния си живот, от училище и семейство, отвличани от въоръжени групи и хвърляни в живот на насилие и ужас", заяви Бан Ки Мун. От последното му обръщение към Съвета за сигурност през 2014 г. стотици хиляди нови деца са понесли последиците от изострянето на конфликтите.
Повече от 7.3 млн. деца в Сирия са засегнати от войната, избухнала в страната преди 4 години, а училища са били нападани 35 пъти само миналата година, показват данни от последния доклад на ЮНЕСКО. Броят на пострадалите от конфликти деца в Ирак е 2.7 млн. и поне 700 са били осакатени, загинали или екзекутирани през 2014 г. 2.3 млн. непълнолетни са засегнатите в Централноафриканската република и до 10 000 деца се смятат за отвлечени от въоръжени групи, за да бъдат обучени за бойци. "Големият брой кризи през 2014 г. доведе до това, че те бяха забравени бързо или почти не привлякоха вниманието", алармират от ЮНЕСКО.
Броят на бежанците по света е на най-високото си ниво за последните 22 години, обяви междувременно Върховният комисариат за бежанците на ООН (ВКБООН) в свой доклад, цитиран от Би Би Си. Те са се увеличили почти двойно през 2014 г. Общо 866 000 души са поискали убежище миналата година, което с 45% повече от 2013 г. Най-голям е напливът в Германия - 173 000 бежанци са отишли там, което значи, че Берлин се справя с 30% от търсещите убежище в Европа. Сред другите най-предпочитани страни са САЩ, Турция, Швеция и Италия. Причината за рязкото покачване на броя на търсещите убежище са конфликтите в Сирия и Ирак - по 150 000 и 68 700 души от двете страни. Те доведоха до "най-лошата хуманитарна криза в нашата ера", заяви говорителката на ВКБООН Мелиса Флеминг. Сред другите най-големи групи бежанци са афганистанци, сърби и косовари. Търсещите убежище в САЩ най-често бягат от конфликтите на наркобандите в Централна Америка.
|
|