Виктор Николаев, НТВ: ...Ще се мре ли? Толкова ли се увеличават случаите на инфаркти (при преминавате на лятно часово време)? Или да не плашим хората в този по-ранен от обичайно час?
Анна Цолова, НТВ: Правим този разговор в този по-рано от обичайното час с вас, защото той засяга работещите и ставащите по часовник българи. В този час обикновено стават много хора.
Доц. Сотир Марчев, кардиолог: Всяка сутрин вие двамата от телевизионния екран ми казвате първо "добър ден". И след това бавно и спокойно ми обяснявате защо всъщност денят не е добър.
ВН: Да, има нещо такова.
АЦ: Обикновено това правим, да.
СМ: Аз явно съм го прихванал от вас и трябва да потвърдя вашето мнение. Защото понеделниците по принцип са лош начин за прекарване на 1/7 от живота. Но днешният понеделник е по-лош от другите понеделници. Ние сме едно недоспало общество. И когато на това недоспало общество му вземеш още един час сън, стават лоши неща.
Да почна първо от моята професия, от кардиологията. 2012 бяха първите статистики, че след въвеждането на лятното часово време, след като спим цялото общество един час по-малко, честотата на инфарктите се качва с около 10% - 12%. В северна Америка смениха тази година, въведоха лятното часово време на 8 март, тоест малко преди нас. И тазгодишните данни, за 2015, за САЩ са, че понеделника, след въвеждането на лятното часово време инфарктите в Америка нарастнаха с 25%.
...Всяка една клетка в нашето тяло си има биологичен часовник. Биологичният часовник е възникнал преди стотици хиляди години. Значи ние имаме един централен биологичен часовник в мозъка, в хипоталамуса. Но освен това всяка една клетка от кожата, от бъбреците, от сърцето, си има собствен биологичен часовник. Много е трудно този часовник бързо да го пренастроиш с едно постановление на МС. Не става. Така че единият проблем са инфарктите. Хубавото му е, че като отменим лятното часово време, тоест наесен, като спим един час повече, тогава инфарктите намаляват. Тоест едното е за сметка на другото.
Другият, по-лошият проблем даже, в моите очи, който не се компенсира наесен, това са повишените катастрофи. (Съобщава печална статистика от последното денонощие, б.р.)
ВН: Тежки инциденти имаше, действително. Нима мислите, че има връзка?
СМ: Има безспорна връзка. Моят страх е, че днеска (понеделник) ще е по-лошо. Това е моят страх. Затова още Херберт Спенсър е казал, че целта на науката не е познанието. Целта на науката е действието. И затова мисля, че е разумното нещо, което с вас трябва да направим, е да се опитаме да убедим нашите зрители да предприемат няколко действия... Днес, утре, вдругиден - не си пускайте децата сами на училище. Идете с тях. Това е най-голямият грях на първите дни след смяната на времето. Катастрофите нарастват с 10%-12%. Учениците, които са ударени, се увеличават. Примерно - днес в 7 сутринта беше по-тъмно, отколкото в петък 7 сутринта. Затова, като въведем лятното часово време, се увеличават катастрофите рано сутрин при отиване за училище. Като отменим лятното часово време наесен, се увеличават катастрофите след прибиране от училище. Така че, първото и основно нещо, драги родители - отведете си децата и си ги вземете. Не можете да ме убедите, че имате професия, която е по-важна от вашите деца.
(...) (Втори съвет - карайте по-бавно от обикновено, понеже всички са недоспали.) (...)
...Аз също обещавам, че ще карам по-бавно. Тоест, колеги, не ме чакайте навреме на работа.
Третият съвет, който бих могъл да кажа, е... Значи, един млад и привлекателен доктор пита медицинската си сестра: колежке, довечера свободна ли сте? Медицинската сестра с надежди в гласа: да, да, да. Е, добре. Тогава щом сте свободна, легнете си по-рано, та утре най-сетне да дойдете за първи път навреме на работа.
Така че легнете си и по-рано. Сега заради нашия биологичен часовник най-вероятно няма да успеем да заспим. Но все пак трябва да направим няколко опита. Така че - легнете си по-рано...
ВН: Дори да не сте медицинска сестра.
Всяка сутрин вие двамата от телевизионния екран ми казвате първо "добър ден". И след това бавно и спокойно ми обяснявате защо всъщност денят не е добър.