"Фейсбук" следи масово интернет потребители, дори те да нямат регистрация в сайта, и нарушава европейските закони, гласи доклад на университетски преподаватели от Льовен и Брюксел по поръчка на белгийската Агенция за защита на личните данни. Анализирайки условията за ползване и практиките на социалната мрежа, те установяват, че "Фейсбук" събира данни за посетителите на абсолютно всеки сайт, който има вградени бутони за "споделяне" и "харесване". Това се случва дори ако потребителите не използват тези екстри и дори ако са излезли от профила си в социалната мрежа или изобщо нямат такъв.
Когато потребител влезе в страница от домейна facebook.com, сайтът запазва редица "бисквитки" с информация за него. Сред тях е и специална "бисквитка", съдържаща уникална идентификация, която се пази в продължение на две години. След като това се случи, "Фейсбук" продължава да получава информация за всеки път, когато потребителят влиза в сайт, който съдържа бутони за споделяне и харесване в социалната мрежа. Само бутонът "харесвам" присъства в повече от 13 млн. уебсайта, посочват изследователите.
Практически социалната мрежа следи потребителите си с рекламна цел при действията им извън самата нея по принцип, пише в доклада, освен ако те не вземат допълнителни мерки, за да ограничат това. Дори в този случай обаче "Фейсбук" продължава да събира данни за тях, но обещава да не ги използва за таргетиране на реклами. Това е в противоречие с директивата за личната неприкосновеност и електронните комуникации, подчертават изследователите.
Практически социалната мрежа следи потребителите си с рекламна цел при действията им извън самата нея по принцип, пише в доклада
Само с рекламна цел?