На дискусия в парламента, посветена на съдебната реформа, всички присъстващи демонстрираха пълно единодушие. Изключение направи само ДПС. |
От присъстващите единствено депутатът от ДПС Четин Казак се изказа против. Той заяви, че нито един от големите проблеми на съдебната власт няма да бъде решен с разделянето на съвета. "Аз нямам съмнение, че разделянето ще доведе до стъпка напред", заяви в отговор главният прокурор и добави, че без промени в НПК и НК реформи няма да има.
Разделянето на ВСС на квоти се предлага в проект за промяна на Закона за съдебната власт, написан от АБВ. Законопроектът предвижда двете квоти да могат да дават становища за назначаване на ръководители в системата, да определят броя на заместниците им и да налагат наказания на магистратите. Реалното назначаване обаче ще се върши от нов орган - Пленум на ВСС, в който влизат всички членове на съвета.
Разделянето на ВСС се подкрепя и от Реформаторския блок, стана ясно от думите на съпредседателя му Радан Кънев. По думите му промяната ще бъде гласувана след месец. "По отношение на правомощията и централизицията на прокуратурата ГЕРБ са неотстъпчиви. Г-н Цацаров предлага известни самоограничения, които не са представата на РБ за смела реформа, но са добра посока", каза още Кънев. Той не смята, че подкрепа на ДПС би дискредитирала реформата, ако законовите текстове са добри. "Гласът на Пеевски е символ. Ако за реформата гласува той, медиите ще се нахвърлят и ще я разкъсат. Затова трябва внимателно да обясним, че става дума за провокативен политически акт, а не обезсмисляне на реформата", обясни Кънев.
В проекта на АБВ се предвижда още създаване на Съвет по съдебна реформа към парламента, който трябва да изготви план за действие по стратегията за реформа, да следи напредъка и да докладва на Народното събрание периодично.
Членовете на ВСС да получават достъп до класифицирана информация без проучване от ДАНС, предвижда още законопроектът. Тази разпоредба се появява дни след като членове на съвета поискаха да им се даде това право покрай скандала "Червей".
ВТОРИ ОПИТ
Седмица след като ВСС отказа да образува дисциплинарно дело срещу бившия шеф на столичното следствие Петьо Петров, правосъдният министър Христо Иванов отново внесе предложение за наказание на магистрата. То е изготвено въз основа на решението на Върховния касационен съд, който потвърди оправдателните присъди по делото за корупция срещу бившия военен министър Николай Цонев, съдията Петър Сантиров и финансиста Тенчо Попов. В него върховните съдии казват, че следователят Петров е осъществил провокация към подкуп, а процесът е емблематичен пример за провокация към подкуп, инсценирана и проведена от следователя. Според Иванов Петров грубо "е накърнил престижа на съдебната власт, тъй като е подбудил друго лице към престъпление". Все още не ясно дали прокуратурата ще разследва Петров за провокация към подкуп. "Това ще се реши от наблюдаващия прокурор", заяви Цацаров.