Водещ, TV7: Ще ми се да поговорим повече за политика сега. Какво се случва - на 25 април ли ви беше - аз не знам събрание или конгрес - как го наричате?
Проф. Борислав Борисов, зам.-председател на АБВ: Конференция.
В-щ: Конференция, на която да преизберете вашия лидер Георги Първанов. Страх ме е да си помисля, между другото, ако имахте поправка като при Станишев, която да забранява на лидер в оставка да се кандидатира отново, какво бихте направили във вашата партия.
ББ: Не е до Станишев и поправките, свързани с него...
В-щ: Така нашумя в публичното пространство.
ББ: Да, да. Какво се очаква? Първо, ние правим избор. Такъв избор е правен, между другото, в България отдавна във времето, когато всеки член дава своя глас. Изборът не е от делегирани представители, което го прави много демократичен. Значи - всеки участва. Това дава и голяма легитимност и на председателя. Юридически някаква аналогия може да се направи с избора на президент, който е мажоритарен избор.
В-щ: Но тук има само един кандидат - Георги Първанов.
ББ: Е, има време още. Очаквам.
В-щ: Имате ли съмнения - хайде да ги наречем, - че ще се появи?
ББ: Аз лично нямам, защото Георги Първанов е един абсолютно утвърден лидер. Аз не виждам, не се подлага на съмнение неговото лидерство.
В-щ: Защо беше нужно тогава цялото това разиграване?
ББ: Не, защо разиграване? Това е от един вид, от една страна, ние - не ми харесва термина, но не мога да намеря друг - правим едно реално преброяване на нашата членска маса, защото заедно с членската маса гласуват и симпатизантите. Втора цел на това преброяване е наистина това, което казах - демократичността на избора. И третата е затягане на редиците. Ние правим реално сега една предпредизборна кампания - говоря за местните избори.
В-щ: Т.е. вие проверявате къде и колко симпатизанти имате, за да правите реална стратегия за местния вот. Така ли да разбирам цялата тази акция?
ББ: Да. Ние обикаляме сега цялата страна, срещаме се с хората, виждаме къде можем да издигнем самостоятелни кандидати, къде трябва да търсим коалиция. (...)
В-щ: Да попитам и вас, вчера попитах Ивайло Калфин - "Трудно се оре с чужди коне", каза премиерът (цитирайки дядо си - б.р.), имайки пред вид точно малките партньори и техните назначения. Така ли е? Пречите ли на тази гладка работа на правителството, на орача Борисов?
ББ: Ще цитирам една приказка, която чух скоро: Както трудно се оре с чужди коне, така и трудно се плува в сярна киселина, нали?
В-щ: Чакайте, какво имате предвид? Това ли е управлението с Борисов за вас - трудно се плува в сярна киселина?
ББ: Какво имаме пред вид - трудно е да се оре с чужди коне? А с чужди коне какво значи? Там има партньорство, което никак не е лесно. Аз не говоря за ГЕРБ, говоря за 4-те партии, които подкрепят правителството. Конфигурацията е много сложна. Само си помислете, например, че ние подкрепяме правителството, но тази подкрепа е свързана само с подписано споразумение между АБВ и ГЕРБ. Ние нямаме споразумение с патриотите, с Патриотичния фронт и с Реформаторския блок. Само дотук си представете колко сложни вече стават взаимоотношенията и конфигурацията. Това, което е важно, което аз го виждам, поне в началото беше определено, е желанието на диалог и постигане на разбирателство - нещо, което досега в българския политически живот е било чуждо.
В-щ: Не се разбирате много. Георги Първанов говореше за замразяване, ето това с конете, което казвате...
ББ: Това е, защото диалогът върви много трудно. И ние имахме няколко срещи с главната цел, именно да се подобри диалогът.
|
|