Тонове бетон се изсипаха на плажа и в морето на "Слънчев ден". Под камарите строителни отпадъци вчера цял ден спасители търсиха оцелели. |
Очевидци, разследващите на място контролни органи и спасители твърдят, че са правени опити да се премахнат носещите колони и арматура. Техническата експертиза ще уточни дали това е точно така и дали е било събаряно в рамките на разрешената част. Под десетте свлекли се етажа смъртта си намери 39-годишният Борислав Асенов. До редакционното приключване на броя другите трима се издирваха. В търсенето се включи куче, използвани бяха термокамери. В четвъртък след обяд телефонът на един от издирваните даде свободно. Първоначално се смяташе, че работниците може да са в асансьорната шахта. После надеждата бе, че са успели да се скрият в подземията.
Собственик на "Слънчев ден" е пловдивският бизнесмен и ръководен кадър на БСП Георги Гергов. На 21 и 22 март съседен хотел приюти на предизборен семинар над 200 социалисти, организиран от ПЕС и лидера му Сергей Станишев. Възложител на реконструкцията е "Международен панаир-Пловдив", а строително-монтажните работи е трябвало да бъдат извършени от варненската фирма "Планекс". Тя наема като подизпълнители за събарянето фирмата "Бултранспорт груп", която ангажира друг подизпълнител. Според "Главна инспекция по труда" (ГИТ) това е станало без документи и не се знае коя точно е фирмата. Работниците не са имали трудови договори, двама са били и без инструктаж за деня.
Първоначалното намерение на ръководството на "Слънчев ден" е било да събори изцяло "Вероника" и да вдигне нова сграда. Проектът е подаден в началото на годината. Разрешение обаче не е дадено, тъй като хотелът е на самия бряг, т.е. в забранената за строителство зона "А", а и край терена течели свлачищни процеси. След това е подаден нов проект - за ремонт, реконструкция, модернизация и основно обновяване. "Разрешената за събаряне една трета касае фундиране на основите, включва и ново изграждане. Но не става дума за цялата сграда. Всичко по документацията е изрядно", заяви шефът на РДНСК-Североизток Галин Баев.
Във фаталната сряда няколко работници влизат да къртят бетон и желязо. Шефът на БЧК-Варна Илко Раев, който участва в издирването, съобщи, че са намерени сапани, с които колоните е трябвало да бъдат изтеглени след разрязването. От ГИТ описаха инцидента така: "Няколко дни разрушителните дейности са извършвани безуспешно с малък багер. На 6 април той е бил заменен с по-мощен, но и с него дейността по срутването е била неуспешна. Около 16 ч. в деня на инцидента е имало разпореждане работниците да не бъдат допускани до обекта, тъй като е забелязано, че сградата се е наклонила. Според свидетелски показания неизвестно засега лице е разпоредило, въпреки забраната, пострадалите и още един техен колега да влязат вътре с ръчни къртачи и резачи и да продължат разрушаването на колоните. На това разпореждане се е възпротивил и техническият ръководител, който е представител на "Бултранспорт груп" ЕООД, но въпреки това работниците са влезли."
В "Слънчев ден" текат и други ремонти, работниците в комплекса са били доста повече. Те потвърдиха информацията на ГИТ за противоречие между началниците. Според тях обаче човекът, който е настоял хората да влязат и къртят, е "по-главен", т.е. той е ръководил дейностите наоколо. Стефан Ангелов, който изнасял железа на съседен обект, разказа, че към 17 ч. работещите по ремонта на хотела си тръгнали. "Главният" взел бригада от съседна строителна площадка - точно това са затрупаните. Той казал на работниците да бъдат спокойни, лично щял да наблюдава и нищо опасно нямало да се случи. Човекът пък, който се опитвал да спре събарянето, бил прекият шеф на работниците. Той ги пазарил да се трудят на обекта. Братът на Ангелов бил в бригадата и излязъл от сградата, за да вземе кислородна вода, което го спасило, защото в този момент хотелът се срутил. Още един мъж се оказва в епицентъра на трагедията. Близките му нямаха връзка с него край оградата на комлекса часове след това, но се разбра, че е жив и насочва спасителите.
Работниците са роми, били пазарени за 35 лв. на ден и още няколко лева, ако се трудят след работно време. Повечето са роднини. За двама от затрупаните се разбра, че или не са се занимавали преди това с рушене на сгради, или са го правили, но професията им е друга. "Това са честни хора. Не крадат. За единия хляб дойдохме да работим", заяви Ангелов.