:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,744,753
Активни 759
Страници 1,220
За един ден 1,302,066

Здравни вноски ще са дължими за 5 г. назад

ДПС пак ще иска вот на недоверие на правителството за здравната политика
Депутатите ще коригират недомислената идея на здравния министър Петър Москов връщането на неосигурените в здравната система да става само срещу плащане на всички дължими вноски от 2000 г. насам. Желаещите да ползват поета от здравната каса медицинска помощ неосигурени ще трябва да платят вноските си за последните 5 г. Това предвиждат предложенията на Реформаторския блок за промени в Закона за здравното осигуряване. Проектът на здравното министерство беше приет на първо четене от парламента, а в четвъртък изтече срокът, в който депутатите могат да внесат своите корекции.

В момента връщането в системата става при плащане на вноските за последните 3 години, но от МЗ искат длъжниците да си плащат всичко от създаването на здравната каса. Според данъчноосигурителния процесуален кодекс обаче давността у нас за данъци и осигуровки е 5 г., след което дължимите суми се опрощават, освен ако държавата не е започнала процедура да събере парите. Затова и от РБ коригират предложението на собствения си министър. Подобна поправка внасят и от АБВ. ГЕРБ няма да има свои собствени корекции към закона, ще се подкрепят или не предложения на другите парламентарни групи, обясни шефката на здравната комисия в НС Даниела Дариткова. В партията още не са обсъждали за кои текстове ще гласуват "за", но най-вероятно ще подкрепят намаляването на срока за вноските.

"Предложението за 5-годишен срок е съобразено и с изискванията по Закона за данъчната давност, където е вписано, че всички нередовни платци след 1 януари 2016 г. ще бъдат подадени и към НАП и когато искат да платят здравните си осигуровки, ще трябва да внесат и всички останали задължения към държавата, за да си възстановят здравните права", коментира вносителят доц. Димитър Шишков от РБ. Той предлага да има гратисен период до края на 2015 г., в който неосигурените да се върнат в системата по сегашния ред - с вноските за 3 г.

Сред промените, внесени от депутати от управляващата коалиция, няма текст, който да позволи на държавата да осигурява още една група граждани - трайно безработните без право на социално подпомагане. Преди време министър Москов обяви, че държавата ще поеме вноските на всички, които се чувстват социално слаби, но не попадат в "социалните мрежи на държавата". В закона обаче такъв текст няма, а единственото предложение в тази посока е на ДПС. Реформаторите обаче предлагат държавата да спре да осигурява държавните служители и чиновниците, които получават повече от 2 минимални работни заплати, а те да плащат сами вноските си. На разноски на хазната обаче ще останат осигуровките на военните и полицаите.

Не е ясно дали спорният текст държавата да придобие пълен контрол над надзорния съвет на здравната каса ще мине на второ четене. МЗ предлага НС на НЗОК да се състои от 11 души - вместо от настоящите 9, като двамата нови да са от квотата на държавата, която общо да има 6 представители. От ДПС и БСП предлагат този текст да отпадне и не е ясно дали ГЕРБ няма да подкрепи опозицията, както ще направят АВБ и Патриотичният фронт.

От БСП и ДПС предлагат да отпадне най-авангардната идея на МЗ: пакетът услуги, които плаща здравната каса, да се раздели на две - основен и допълнителен. Според Москов в основния пакет ще са социалнозначимите болести и лечението им ще се финансира по-добре, отколкото е в момента. Парите за допълнителния пакет пък ще се намалят и нуждаещите се от лечение ще трябва да чакат, да си плащат или да се осигуряват и в частен фонд, ако не искат да попаднат в листа за чакащи. Кои заболявания в кой пакет ще попаднат обаче ще зависи от наредба на МЗ, без законът да дава никаква конкретика. Затова от ПФ и АБВ държат съдържанието на пакетите да се опише в закона и няма да гласуват за текста на вносителя. Описването на хиляди диагнози в закон е тежка процедура и няма как да стане, но ние също искаме да има повече сигурност за това, което ще попадне в пакета с гарантирано лечение за хората, обясни пък Даниела Дариткова от ГЕРБ.



ВТОРИ ОПИТ

"ДПС не изключва първият вот на недоверие към правителството да е за здравеопазването", каза зам.-председателят на ПГ Тунчер Кърджалиев. Той не се ангажира с конкретни срокове за внасянето на вота, преди партията му да е провела консултации с останалите партии в парламента. От ДПС се обявиха категорично против здравната реформа, предлагана от министър Петър Москов, която привилегировала едни граждани за сметка на други. А законопроекта за здравното осигуряване, внесен от министъра, обявиха за лобистки, тъй като облагодетелствал частните здравноосигурителни фондове.

"Коалицията ще понесе вот на недоверие, не сме притеснени", коментира в отговор зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев. Според него не е честно за шест месеца от Москов да се очакват чудеса, при положение че проблемите в здравеопазването не са решавани с години. Велчев добави, че като пациент вижда какви са проблемите в здравеопазването и първата реформа трябва да е забрана за лекарите да работят и в частни, и в държавни болници. Такава обаче дори не е обявено, че се обмисля.

Преди два месеца от ДПС отново заплашиха кабинета с вот на недоверие заради нетолерантния език на Москов и етическата му непригодност за поста, но акцията се провали още на старта. БСП отказа да подкрепи искането и депесарите не успяха да съберат необходимите за вота подписи.

34
12042
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
09 Април 2015 19:24
Предложението за петгодишните здравни вноски е правилно. Пакетът също следва да се раздели, но в интерес на пациентите и болниците, а не на фондовете.
09 Април 2015 19:35
интересно
09 Април 2015 19:42
Депутатите ще коригират недомислената идея на здравния министър Петър Москов

Болднатото се подразбира и спокойно може да се изпуска.
09 Април 2015 21:01
Трябва да се даде на хората лесно да се осигуряват, сегашният начин е безумен. Всеки месец даже безработния трябва да ходи до банка и да плаща здравна вноска.. а цената на превода ако човек не е внимателен може да стане и 5-8 лева... А и всеки месец да се отделя време за да се плащат тия здравни осигуровки.. това е неработно и много малко хора го правят.

Държавата трябва да плаща вместо хората, които пропускат месечните си вноски. Разбира се не безвъзмездно, а с отпуснат кредит с лихва например 5%. До края на календарната година, примерно, заемът трябва да се погаси, ако не се погаси - НАП започва да го търси както търси данъците.

Държавата трябва да се насочи, най-вече, не да търси 5 години назад вноските/т.е. да действа постфактум/, а да не допуска хората да пропускат вноски. Щото пропуснат ли няколко месеца.. пиши ги с години без вноски.
09 Април 2015 21:03
Сред промените, внесени от депутати от управляващата коалиция, няма текст, който да позволи на държавата да осигурява още една група граждани - трайно безработните без право на социално подпомагане.

и трайно безработните, които немат пари за хлеб, немат и пари за здравни, камо ли за пет години назад, ще мрат по пътищата и ще разнасят вируси при епидемии
Нема ли кой да осъди тая ненормална държава бе?!?!
09 Април 2015 21:11
трайно безработните, които немат пари за хлеб


са длъжни по закон да внасят около 200 лв. годишно за здраве.
За разлика от овенните и държавните чиновници, които не внасят нищо, щот са скъпоценни и се съсипват от работа на ползу роду.
09 Април 2015 21:16
около 200 лв. годишно

откъде?
Тая държавана верно по-добре да си оди, само вреда от нея
09 Април 2015 21:58
Издръжката на самата здравна каса струва стотици милиони.Може съвсем спокойно да се закрие, да се уволнят калинките работещи там и със спестеното ще покрият необходимите пари за здравеопазване.Никъде по света няма нито здравнии каси, нито здравно неосигурени, ако имаш доход ти удържат, ако нямаш доход плаща държавата, няма никакъв смисъл от контрол, здравнонеосигурени просто няма или са някакви чужденци, пренебрежимо малко.
10 Април 2015 00:41
А е толкова просто. Здравното осигуряване се заменя със здравно ЗАСТРАХОВАНЕ и точка. Какви ти здравни каси, какво ти наливане на пари за лечение на цигани, полицаи и държавни служители изобщо ! Тая солидарна система ми идва в повече. Солидарните сме ... има-няма милион и половина. Другото е някаква шлака, която освен, че храним, но и здравно обгрижваме, та да живее по дълго. Все едно да се грижиш за глистите - нещо да не им нарушиш комфорта.
10 Април 2015 05:55
А е толкова просто. Здравното осигуряване се заменя със здравно ЗАСТРАХОВАНЕ и точка. Какви ти здравни каси

"Просто" е, друг път. Какво друго е НЗОК, освен застрахователен институт? 200-те лева годишно, дори срещу които някои по-горе толкова протестират, са достатъчни единствено за пълен преглед. И при НЗОК, и при частните ЗОК е валиден един и същ "застрахователно-лотариен" принцип, който в същината си е солидарен: за участие в лотарията плащат всички и по малко, а нататък кому каквото се падне
10 Април 2015 06:24
Разликата между НЗОК и частните ЗОК е, че първата те застрахова срещу минимално-необходимите разходи за дадено лечение, а вторите - за допълнителните над тях, които иначе трябва да си плащаш.
Проблемът не е в принципите или в мнимото противоречие между обществената и частните каси - солидарният принцип е универсален, а различните каси по идея се допълват - а в огромната разлика между равнищата на различните болници.
В страната има само няколко първокласни болници. Съвсем естествено, за да са такива, те имат по-големи разходи и лечението в тях следва да бъде по-скъпо. Да, ама както посочих, НЗОК не финансира разликите, защото счита, че всяка болница следва да осигурява минимално-необходимото лечение при спазване на медицинските стандарти, което изобщо не е така, а частните ЗОК се правят на ударени.
10 Април 2015 08:16
Разликата между НЗОК и частните ЗОК е, че първата те застрахова срещу минимално-необходимите разходи за дадено лечение, а вторите - за допълнителните над тях, които иначе трябва да си плащаш.


Познай, ако трябва да се направи скъпа операция - кой какво ще плати.. Частните имат горна граница в заплащането.. например 10 хил лева. Това обаче изобщо не е много за едно скъпо лечение.
10 Април 2015 10:53
200-те лева годишно, дори срещу които някои по-горе толкова протестират, са достатъчни единствено за пълен преглед.

И да добавим: за деца, пенсионери, инвалиди и социално слаби лечението е безплатно. Останалите все пак живеят от нещо и трябва да си плащат.
Има хора, които се оплакват, че са бедни и не могат да плащат, обаче си купуват алкохол и цигари. Само парите за цигари са сигурно над 100 лв. месечно, алкохолът - отделно.
Въпрос на приоритети.
10 Април 2015 11:08
Има хора, които се оплакват, че са бедни и не могат да плащат, обаче си купуват алкохол и цигари.

ама има и бедни, които не си купуват алкохол и цигари и нямат пари за вноски, тях държавата защо не осигурява и не възнамерява да осигурява?!?
10 Април 2015 11:49
ама има и бедни, които не си купуват алкохол и цигари и нямат пари за вноски, тях държавата защо не осигурява и не възнамерява да осигурява?!?

Държавата осигурява най-бедните, дадох ти и линк.
Ако говорим за социална политика би трябвало и по-богатите пенсионери да плащат здравни осигуровки, както е в други страни от ЕС и ако те плащат може прагът на осигуряване на бедните от държавата да се вдигне. Може да се помисли и за облагането и на други доходи за здравно осигуряване. Обаче подобно нещо в България няма да мине.
Допълнителното натоварване на работещете е контрапродуктивно.
10 Април 2015 12:05
Държавата осигурява най-бедните, дадох ти и линк.

Ами очеизвадно не ги осигурява, след като е имало предложение да осигурява и трайно безработните, ама е отпаднало.
Мисли, готин, мисли
10 Април 2015 12:13
Познай, ако трябва да се направи скъпа операция - кой какво ще плати.. Частните имат горна граница в заплащането.. например 10 хил лева. Това обаче изобщо не е много за едно скъпо лечение.

Аз, драги, нямам защо да гадая кой какво ще плати
Давал съм по друг повод точните данни. Ето ги, преведени от английски http://ime.bg/var/images/Health_Care_System_Maria_Neeva_revised.pdf
От таблицата на стр. 5 виждаме: дял на публичните разходи във финансирането на здравеопазването 55%, предпоследно място в ЕС и делът продължава да намалява; дял на частните директни разходи 43% и продължава да нараства; частни застраховки и други - по-малко от 1% за всеки един от двата източника.

Глупаво е да си въобразява някой, че делът на частните ЗОК в здравните разходи ще се увеличи в близко бъдеще или че ще станат що-годе забележими. В социалистическа Германия е нараснал до 9%, за 130 години целенасочена здравна политика, в скандинавските народни републики е между 0% в Швеция и 2% у Дания и Финландия.

Единственият изход е обществената каса да увеличи финансирането на дейностите, които в момента е оставила да плащаме от джобовете си.
10 Април 2015 12:34
Ами очеизвадно не ги осигурява, след като е имало предложение да осигурява и трайно безработните, ама е отпаднало.

Трайно безработен не е синоним на беден или много беден. Държавата осигурява много бедните и няма защо да плаща осигуровки на "бедняци" които отиват с мерцедеси да си вземат примерно детските надбавки защото се водят безработни без доходи.
10 Април 2015 12:50
Ами очеизвадно не ги осигурява, след като е имало предложение да осигурява и трайно безработните, ама е отпаднало.
Мисли, готин, мисли

Не си спомням да сме имали интимни отношения за да ме наричаш "готин".

Написал съм от кои могат да се вземат повече пари за НЗОК.
Няколко пъти повторих, че безработен не е синоним на социално слаб. Има семейства, в които работи само единият, но изкарва достатъчно доход за цялото семейство. Има заети в сивия сектор, които са бедни само на книга. Не виждам защо такива трябва да се осигуряват за сметка на другите.
10 Април 2015 12:58
ДПС не изключва първият вот на недоверие към правителството да е за здравеопазването", каза зам.-председателят на ПГ Тунчер Кърджалиев.


Няма да е и последен, и няма да е само за здравеопазването.
Чистката на кадрите на ДПС върви много елегантно в момента.
Навсякъде.
10 Април 2015 13:05
Чистката на кадрите на ДПС върви много елегантно в момента.
Навсякъде.

Вероятно по тази причина ДПС гласува еднакво и заедно с ГЕРБ при всички важни решения в новия парламент.
Показно се маха някой и друг депесарски кадър, обикновено силно компрометиран или на секретарска или чистаческа длъжност, като обикновено се замества пак с кадър посочен от ДПС. Останалото е пушилка за лековерните. Конкретно за здравните вноски, сега се играе цирк основно за пред циганската част от електоратана ДПС. Идват местни избори все пак, а резултатите от вота на недоверие ги знаем предварително.
10 Април 2015 13:26
Трайно безработен не е синоним на беден или много беден. Държавата осигурява много бедните и няма защо да плаща осигуровки на "бедняци" които отиват с мерцедеси да си вземат примерно детските надбавки защото се водят безработни без доходи.

Мразещия, трайно безработен е в 99% синоним на много беден, а твоите изключевия само потвърждават правилото.
Умреш да изхвърляш бебето с водата, за да ти върви успешно "логиката".
Умреш да недоглеждаш фактите, за да ти е спокойна съвестта.
10 Април 2015 13:27
Има семейства, в които работи само единият, но изкарва достатъчно доход за цялото семейство.

има, ама са 1%, вие с дежурния да не сте една и съща глава?
10 Април 2015 13:43

Дежурния
10 Апр 2015 13:05

Чистката на кадрите на ДПС върви много елегантно в момента.
Навсякъде.

Вероятно по тази причина ДПС гласува еднакво и заедно с ГЕРБ при всички важни решения в новия парламент.
Показно се маха някой и друг депесарски кадър, обикновено силно компрометиран или на секретарска или чистаческа длъжност, като обикновено се замества пак с кадър посочен от ДПС. Останалото е пушилка за лековерните. Конкретно за здравните вноски, сега се играе цирк основно за пред циганската част от електоратана ДПС. Идват местни избори все пак, а резултатите от вота на недоверие ги знаем предварително.


Пушилката наистина е за лековерните.
Елегантността, за която говоря е за прозорливите.
Ако не си от тях, просто не бързай със заключенията.
Огледай се, ослушвай се, ползвай повече тези сетива за целта и по-малко говори по време на дежурства.
Все пак имаш по две очи и уши, устата е една и не случайно
10 Април 2015 16:29
Един служител на здравната каса струва към 20 000 годишно само като заплата.Тоест вноските на 100 безработни.Като прибавим и другите разходи - коли, сгради, наеми, телефони и компщтри става така че самата здравна каса е финансов паразит, ползата от дейността и е по малка от издръжката и.Затова никъде по света няма такива малоумия като здравно неосигурении вноски от неработещи (това специално е за наказателния кодекс, принуждава се някой да открадне за да плати, подбудителство)
12 Април 2015 06:39
Двайсет години ме е нямало в България. Догодина се пенсионирвам и ако реша да се върна, ще трябва ли да им изсипя една торба с пари заради това, че са крали такива като генерал Тонев. Затова, че са лекували цигани и други без медикъл иншуранс? Тук има безплатни поликлиники за такива хора. Не знам как се финансират, но предполагам, че нивото на лечение не е чак толкова лошо. Все е нещо, отколкото без нищо. Защо не копират от широкия свят, ами се мъчат да измислят топлата вода? Не само за здравоопазването, за всичко което се нуждае от реформа. Тези които сега творят законите и реформите, предполагам, че са били първи преписвачи в школото, за да сме на това дередже.
12 Април 2015 10:16
Догодина се пенсионирвам и ако реша да се върна, ще трябва ли да им изсипя една торба с пари заради това, че са крали такива като генерал Тонев. Затова, че са лекували цигани и други без медикъл иншуранс?

Не зная как стои въпроса с пенсионерите, които идват от чужбина, но ако трябва да платиш само 1000 лева да влезеш в системата, а след това да не плащаш нищо като пенсионер, то си на печалба отвсякъде. Затова казвам, че пенсионерите с високи доходи трябва да плащат осигуровки.
Това с плащане накуп за 5 години да влезеш в системата е друго недомислие. Идва някой от чужбина, плаща 1000 лева и получава лечения за няколко хиляди. Затова трябва да има гратисен период от 6 месеца за ползване на здравната система, за по-скъпо лечение може да бъде и по-дълъг. Така хитреците, работещи нелегално в чужбина или неплащащи там осигуровки няма да ползват почти без пари българската здравна система.
За пенсионерите, идващи от страни от ЕС може и да има някакъв механизъм за реимбусация на разходите за здравеопазване, а ако няма такъв както казах вече и те би трябвало да плащат осигуровки.
12 Април 2015 11:20
Солидарните сме ... има-няма милион и половина. Другото е някаква шлака, която освен, че храним, но и здравно обгрижваме, та да живее по дълго. Все едно да се грижиш за глистите - нещо да не им нарушиш комфорта
------------------

Ами да ги ликвидираме тогава?
Така ще си останем само милион и половината полезни граждани, а "глистите" ще премахнем.Тогава вече ще настане раят на земята.
Ето, откритието на века: За всичко са виновни няколкоро милиона вредни граждани- глисти.
Не държавата която е изоставила функциите си, не устройството на обществото ни, което докара милиони до пълна мизерия, не ни са виновни малцината заграбващи националните активи, не кражбите, корупцията, безтаботицата, безразличието, непукизма и нихилизма.
ИМАМЕ ИЗЛИШНИ ХОРА.Значи трябва да ги разкараме някак.Да не ни пречат.Е, дано нямате близки между тях, но и да имате, какво пък?....мал шанс
Страхотна философия имате.Впечатлен съм.
12 Април 2015 20:39
Не си спомням да сме имали интимни отношения за да ме наричаш "готин"

Ми сигурно точно щот не сте минаваш за готин
12 Април 2015 20:43
Ето, откритието на века: За всичко са виновни няколкоро милиона вредни граждани- глисти.


Ами когато 1 милион работи.. а други 2-3-4 потребяват "по право".. нещо не се връзва

Солидарност, солидарност ама сиренето е с пари.
12 Април 2015 20:47
Интересното е че една голяма част от тия дето не работят и "по право" получават какви ли не бонуси от държавата са богати хора. Не работят защото - за какво им е - имат си достатъчно. Освен това изкарват пари, но за тях "по право" не плащат данъци нито осигуровки.

80-90% от "социално-слабите" не са бедни хора, ами богати глисти. Цоцащи от данъците на работещите.
12 Април 2015 21:25
ИМАМЕ ИЗЛИШНИ ХОРА.Значи трябва да ги разкараме някак.

плюй си в пазвате, че в тоя форум бая народ са готови арийци
13 Април 2015 18:14
Глупака министър е толкова увлечен от идеята да крадне, че даже би ни върнал и 100 г назад....Това момче, когато не е напушено, разсъждава по-нормално. Чувал съм го 1-2 , то всъщност толкова и пъти не е бил напушен де
13 Април 2015 23:01
Сумата е по-голяма от 200 лева годишно.
Някой няма ли да каже колко са разходите за калинките, търтеите, хрантутниците и вся остальная св..... наречена здравна каса, включая ремонтите и разходите за парно, ел. енергия, заплати и всичко останало по реда си?
Колко са разходите за децата, пенсионерите, студентите, полицаите, военните, държавните дирници накачулени един връз друг цъцащи кръволоци и колко плаща "държавата!?" за масрафите им?
Щото всички знаем, че държавата краде най-законово и най-лесно, с принудата на тоягата, дори без моркова, съобразно лотарийния, солидарен принцип акумулирайки маса средства, които после лесно, без всякакви обяснения замита и омита, я за магистралки, я по бездънни, черни партиини каси и депутатски джобове.
Колко смучат допълнително включените с достъп до НЗОК навързани, като свински черва болници, включително и Правителствена?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД