Втора серия от взривове в цех на ВМЗ "Сопот" в с. Иганово отново даде тласък за конспиративни теории на всички отговорни институции. Най-лансираната версия за новия инцидент, случил се по-малко от месец след експлозията на 21 март, е саботаж. Подозрения за това изказаха икономическият министър Божидар Лукарски, заместникът му Любен Петров и главният секретар на МВР Георги Костов. Към тях се присъедини и кметът на Сопот Веселин Личев. Както и предишния път, загинали и ранени няма.
"Не мога да кажа дали виждам нещо умишлено, защото не съм следствен орган. На мен ми прави впечатление, че става точно в деня, в който трябваше да почне работа заводът. Всичко е възможно. Говорих и с ДАНС, и с органите. Не се изключва обаче версията за саботаж", заяви Лукарски, който е принципал на завода, пред бТВ. Същата версия бе лансирана от него и при първите взривове. Тогава министърът обяви, че ВМЗ е отличник по безопасност и експлозията е необяснима.
Вчера версията за саботаж бе подхранена и от неговия заместник Любен Петров. Той обясни, че във въпросния цех с номер 835 са се съхранявали термобарични гранати. Част от тази продукция е същата като съхраняваната във взривения на 21 март 6-и холандски склад. Унищожени са около 500 гранати. Взривът идва в деня, когато ръководството на завода е щяло да иска от прокуратурата разрешение работници да влязат в цеха. Досега помещението е било запечатано. Според икономическото министерство външни хора не са стъпвали в производствената база.
"Боеприпасите в 835-и производствен цех не са били снарядени. Според експерти е технически почти невъзможно да са се взривили от само себе си", заяви Петров. "Възможни са всички версии за възникналите взривове", каза пък главният секретар на МВР. "Не трябва да се изключва абсолютно никаква версия, включително и за нещо умишлено в случая", каза кметът на Сопот пред агенция "Фокус". "Два инцидента за месец - нещата са съмнителни, че това може да е случайно", включи се и кметът на Карлово Емил Кабаиванов.
Според първоначалната информация експлозията е била предшествана от пожар. Подобна версия бе изказана преди няколко дни от окръжния прокурор на Пловдив Румен Попов, но за взрива на 21 март. За вчерашния инцидент също е образувано разследване за унищожаване на имущество чрез взрив, но то със сигурност ще се забави заради експертизи и големия брой свидетели, които трябва да разпитат.
Сигнал за взривовете е подаден в 7.11 ч. Местни хора разказаха пред "Фокус", че са видели черен облак под формата на гъба над мястото на експлозията. До обяд бяха преброени 21 вторични взрива. По думите на зам.-министъра Петров вчерашната експлозия е била по-слаба от тази на 21 март. Малко след нея бяха евакуирани около 70 души, но по-късно от МВР съобщиха, че няма опасност за хората и евакуация не се налага. Бе спряно обаче движението на влаковете и движението по подбалканския път.
Аз още преди казах-ГРУ!
Тези боеприпаси бяха за Украина, нормално е да бъдат унищожени доставките за врага!