:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,744,045
Активни 563
Страници 512
За един ден 1,302,066

Семействата рязко са ограничили кредитите за сметка на депозитите

Доходите през 2014 г. са замръзнали, разходите са се повишили леко въпреки дефлацията
През миналата година семействата са станали по-спестовни и са прибягвали значително по-рядко към кредити. Разходите са се увеличили, докато доходите са замръзнали на нивото от 2013 г. Такава картина очертават данните на националната статистика за доходите и разходите на домакинствата през 2014 г.

Домакинствата рязко са ограничили изтеглените заеми и кредити през миналата година, като нивото им се е върнало на това от началото на кризата. Това перо в семейния бюджет намалява за първи път в последните три години. В същото време заделените на влог средства се увеличават.

За миналата година на всеки в домакинството се падат средно по 4813 лв. Това е с лев по-малко от 2013 г. Разходите на човек са били 4509 лв., тоест са се увеличили с 43 лв. за година. Най-съществено изменение при доходите има в изтеглените заеми и кредити. През 2014 г. това перо се е свило над два пъти спрямо предходната година - на 58 лв. средно на човек при 123 лв. година по-рано. Друг такъв рязък спад на изтеглените заеми имаше в кризата - за 2009 г. От 2012 г. обаче заемите започнаха да се покачват като източник на доход в семейните бюджети.

Доходите от заплата са се увеличили за една година с 53 лв. на човек - до средно 2610 лв. Обезщетенията от безработица намаляват, но приходите от социални помощи се увеличават. За миналата година на човек се падат по 26 лв. от обезщетение за безработица (при 32 лв. през 2013 г.), което може да се обясни с намаляващата безработица. От социални помощи се падат по 107 лв. на човек, което е ръст от 31 лв. Приходите от продажба на имущество са намалели - с 20 лв. до 12 лв. на човек в семейството. Хората са разчитали и в по-малка степен на спестяванията си, защото това перо също се свива - до 144 лв. средно на човек, или с 10 лв. по-малко спрямо предходната година.

Като цяло разходите на домакинствата растат, но най-същественото перо - за храна и безалкохолни, тежи по-малко през 2014 г. Спрямо по-миналата година всеки е давал с по 22 лв. по-малко за прехраната си, или 1458 лв. Другият разход, който е намалял през 2014 г., е за жилище, ток, вода - до средно 606 лв. на член на домакинството при 632 лв. година по-рано. Третият разход, при който статистиката отчита намаление, е за изплатен дълг и даден заем - до средно 181 лв. на човек. Всички останали пера растат, като най-много са се повишили харчовете за транспорт (с 11%), облекло и обувки (със 7 на сто). Заделеното на влог е значително повече от 2013 г. - според НСИ всеки си е позволил да задели средно с по 37 лв. повече на влог, или общо за м.г. по 110 лв.

ПОТРЕБЛЕНИЕ

Според данните в потреблението на семействата настъпват промени - през 2014 г. домакинствата намаляват консумацията на хляб и тестени изделия с 4.6 кг. до 93.2 кг средно на човек. За сметка на това хората са увеличили алкохола и цигарите. На човек се пада средно с над литър повече - по над 28 литра алкохол. Също така цигарите се увеличават от 596 на 603 броя. Повишава се слабо консумацията на безалкохолни напитки, месо и плодове. В менюто по-малко са присъствали прясно и кисело мляко и зеленчуци.
8
2118
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
16 Април 2015 21:50
Доходите през 2014 г. са замръзнали, разходите са се повишили леко въпреки дефлацията
Е как става това, хем дефлация, хем повишени разходи при замразени приходи?!
16 Април 2015 22:28
Заради повишената смъртност се получава това.

Доходите от заплата са се увеличили за една година с 53 лв. на човек - до средно 2610 лв.


Това на годишна база вероятно.


16 Април 2015 23:03
Е как става това, хем дефлация, хем повишени разходи при замразени приходи?!

Лесно се получава, много лесно.
Хляба е поскъпнал , а "плазмата" е поевтинял. Цените като цяло са паднали, а по същество тези от първа необходимост са поскъпнали докато скъпите луксозни стоки са се обезценили.
17 Април 2015 09:43
Затова пък всички дувари в градове и села са буквално тапицирани с реклами на "Бързи кредити", а колекторските фирми са най-активно търсещи за работа на юристи.
17 Април 2015 10:06
Всичко това е възможно благодарение на СИВАТА икономика, превзела цялата страна! А тя е рожба на бизнеса, който скочи срещу 20 лева увеличение на минималната работна заплата. Знам за себе си едно - докато не се премине към безкешово разплащане, т.е. само с дебитни и кредитни карти, и всички разплащания и заплати да излязат на светло, все ще сме си на края на опашката на третия свят.
17 Април 2015 12:19
Простете, но тази статия е някакво непълно тълкуване на статистически данни.
Без методиката по която е съставена статистиката, това тълкуване е преразказ по картинка.
Пример прост:
Всеки е заделил с 12лв повече.
Всеки един ли е заделил или ръст се наблюдава у тези само, които са заделили?
Т.е. ръстът на депозитната маса се разпределя бруто, или нето? Щото двете неща са коренно различни.
Хубави относителни показатели могат да излязат...
17 Април 2015 12:39
Как няма да се увеличат разходите на домакинствата, въпреки дефлацията, след като всеки който е изтеглил кредит през 2009,2010,2011,2012 и т.н. година в момента го погася и това му идва като разход? Това е изконсумиран през предходните години бъдещ доход, който дълго ще се плаща заедно с лихвите. Животът не е безкраен празник, това е положението. Няма какво да се чудим защо получаваме повече, а харчим шпо-малко и живеем по-зле.
17 Април 2015 13:55
aazz

Кредита не се взима за да се изпие в кръчмата.Ако вземеш кола на изплащане, то си натрупал кредит, , но имаш кола в повече, практически единственните профукани пари са лихвата.Може и да пестиш 5 години и накрая със спестеното да си купиш колата, но не е много изгодно щото тези 5 години ще харчиш за такси/транспорт/ремонт на катраник или евентуално за наем ако събираш за апартамент.....
Другото е че частните лица въртят дребни суми и не се отразяват много на общото. Дълговете са предимно на фирми, и то краткосрочни , става въпрос за пари свързани с производството.Ако нямаш поръчки няма да си напълниш склада с матриали взети на кредит.А един тир железн профили струва повече отколкото едно семейство някога би изтеглило....При криза е така, отлагат се всички разходи и се пести, за по добри времена.Това, което сега не е взето на кредит просто ще бъде взето когато (ако) мине кризата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД