:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,744,639
Активни 791
Страници 1,106
За един ден 1,302,066

Премиерът обяви спешен курс към промени в конституцията и нов ВСС

Предвижда се разделяне на съвета на две камари, скъсяване на мандата му и явно гласуване при вземането на кадровите решения за съдебната власт
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Правосъдният министър Христо Иванов смята, че "ВСС трябва да бъде реорганизиран така, че следващият, избран пряко от съдиите и прокурорите, да генерира по-голямо доверие".
Премиерът Бойко Борисов неочаквано подкрепи правосъдния министър Христо Иванов и отвори фронт за промени в конституцията и предсрочно прекратяване на мандата на действащия Висш съдебен съвет (ВСС), който изтича през октомври 2017 г. Ако не се промени основният закон, реформата на съдебната система ще е само имитация, обясни Борисов след среща със зам.-председателя на Европейската комисия Юрки Катайнен. И допълни, че от сегашния ВСС има какво да се желае. Досега въпреки желанието на Христо Иванов за ремонт на основния закон темата не бе на дневен ред. От приемането й през 1991 г. конституцията е променяна 5 пъти, повечето в частта за съдебната власт, без видим ефект.

След великденската ваканция на депутатите започват политически консултации за подкрепа на предвижданите от управляващите промени. За тях ще се търси одобрение и от политическите сили, които са извън коалиционното правителство. За да се случат промените, управляващите трябва да си осигурят поне 180 депутатски гласа. Има и вариант корекциите да станат със 160 гласа, но тогава процедурата е много по-дълга. Освен това правителството трябва да се съобрази и с две решения на Конституционния съд, които изискват Велико народно събрание за каквито и да е сериозни изменения в съдебната власт. Независим съд и по-ефективна прокуратура са непосредствените цели на реформите, както и премахване на мониторинга от ЕК, обясни правосъдният министър. Промените вече са обсъдени с главния прокурор Сотир Цацаров и с шефовете на двете върховни съдилища Лозан Панов и Георги Колев. Очакванията на правителството са промените да бъдат гласувани до началото на лятната ваканция.

От разясненията на Борисов и Иванов се разбра, че конституцията ще се пипа само в частта за съдебната власт. Сред предвижданите поправки е разделянето на ВСС на две колегии - съдийска и прокурорска. Всяка от тях ще решава поотделно кадровите въпроси на съответната гилдия. Ще заседават пленарно, когато има бюджетни и други теми, засягащи цялата съдебна власт. Броят на избираемите членове на съвета няма да се променя и ще остане 22 - 11 ще се посочват от съдиите и прокурорите и 11 - от парламента. В прокурорската камара обаче ще влизат повече членове, избрани от парламента - 6, срещу 5 за съдийската. Според министъра така ще се гарантира структурната независимост на съда и от политиците, и от прокуратурата. А според Борисов - "за да е по-добър контролът върху прокуратурата". Освен това по думите на Иванов за първи път се отваря публичен дебат как се регулира работата на прокуратурата.

"ВСС трябва да бъде реорганизиран така, че следващият, избран пряко от съдиите и прокурорите, да генерира по-голямо доверие", уточни Иванов. Предвижда се и намаляване на 5-годишния мандат на съвета на 3 или 4 г. По думите на Иванов така ще се премахне усещането за създаване на бюрократична класа в съдебната власт и процесът на вземането на решения ще се подобри. Друга промяна ще е въвеждането на изискването членовете на ВСС да гласуват явно, защото "хората в съвета трябва да застават с имената си зад решенията си".

Това е изключително важна стъпка, но не изчерпва съдебната реформа, коментира Иванов. И допълни, че се търси решение само в границите на това, което може да бъде направено от обикновен парламент. Министърът припомни, че наскоро парламентът е събрал "почти конституционно мнозинство" при гласуването на актуализираната стратегия на съдебната реформа, а над 2/3 от депутатите са гласували за Теодора Точкова, която вчера встъпи в длъжност главен съдебен инспектор.

Отделно от конституционните промени експертни групи ще очертаят необходимите промени в процесуалните закони, но подробности засега липсват.

Борисов посочи, че хората очакват бързи съдебни процеси и справедливост. "Всеки представител на ЕК или гост от друга държава поставя въпроса за справедливите съдебни решения. Без това няма инвестиции", каза премиерът.

От думите на премиера се разбра още, че ще се наложи да бъде оттеглен законопроектът за промени в Закона за съдебната власт, под който се подписа и бившият вътрешен министър Цветан Цветанов. Проектът беше внесен изненадващо в парламента, въпреки че по това време по промени в съдебния закон работи и правосъдното министерство. Идеите на Цветанов също предвиждаха разделяне на ВСС. Ако това стане само на законово ниво, дори да заседава в две камари, съветът ще трябва да взема всички решения в пълен състав. Друг ключов момент в тях беше припознаването на всички промени за прокуратурата, искани от Цацаров.

---------КОНФИГУРАЦИЯ

Бърза промяна на конституцията е възможна при мнозинство от 180 депутати. При 160 гласа подкрепа ремонтът ще отнеме от 3 до 5 месеца. До момента еднозначна е само позицията на ГЕРБ и РБ по въпроса. Гарантираните гласове от двете формации са 107. Към тях вероятно ще се добавят и 29-те гласа на АБВ и ПФ, които също отстояват позицията, че съдебната реформа е невъзможна без конституционни промени. Стигне ли се до ремонт на основния закон обаче, хората на Първанов ще настояват и за разширяване на президентските правомощия - стара тяхна идея. Патриотите пък имат някои възражения по същество срещу мерките, предлагани от правосъдния министър. В кръга на поддръжниците влизат и 14-те депутати от БДЦ, които още с влизането си в парламента се разграничиха от опозиционния патос на Николай Бареков и се трансформираха в патерица на ГЕРБ. С тях гласовете стават 150. Решаваща за пореден път ще се окаже подкрепата на ДПС. 36-те депутати на движението са достатъчни, за да се пристъпи към бързи промени в основния закон. Партията обаче се противопоставя на голяма част от мерките, заложени в стратегията за съдебна реформа. Има резерви и към конституционни промени.

Ако хората на Лютви Местан откажат подкрепа, ще се разчита на част от гласовете на БСП. В червената група са разделени по въпроса за съдебната реформа. Ръководството на партията, което държи да се обозначи като категорична опозиция на управлението, е по-скоро против, докато кръгът около Мая Манолова демонстрира пълна подкрепа за реформата.
16
3374
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
16 Април 2015 19:11
Конституцията трябва да се промени - Боко го иска.
Съдебната реформа - куп приказки, нищо конкретно. Освен смяната на нехаресвания ВСС с два. По-удобни за управление...
Останалото са лозунги, мантри и подготовка за авторитаризъм под формата на демокрация...
---------------------------------
Сайтът на Генек
16 Април 2015 19:50
Освен това правителството трябва да се съобрази и с две решения на Конституционния съд, които изискват Велико народно събрание за каквито и да е сериозни изменения в съдебната власт.




Ми, то, "съобразяването" означава, че не могат да правят промени в конституцията за структурата на съдебната власт с обикновено събрание. Тази хипотеза вече е разтълкувана и може да се обжалва само пред арменския поп.
16 Април 2015 20:51
Конституцията ще се променя от Боко, Цецо, Местан, и илюзионистите Радан и Лукарски, за да може съдебната власт да заработи така, както те желаят. Горко на незнаещите как да падат изящно на белот.
16 Април 2015 21:09
Премиерът след само 1 г. лишение от власт се развива към по-добро. Следователно след 3 до 5 г. в местата за лишаване от свобода ще надскочи Себе Си. При първоначален строг режим.
16 Април 2015 21:40
обясни Борисов след среща със зам.-председателя на Европейската комисия Юрки Катайнен.

Юрки му е обяснил на него, той сега - на нас.
16 Април 2015 22:05
Тази "спешност" е сетен тик на хреформаторите във властта - слаби кравички, а ГЕРБ и хич не се биват в Реформа ...
17 Април 2015 00:50
Изобщо не ни е нужна Конституция. Една брошурка с мъдри мисли на Баце по некои основни въпроси е напълно достатъчна. Още повече, че свободно може да се препечатва по 4-5 пъти на ден в съответствие с промените на мнението Му по съответните основни въпроси!
17 Април 2015 01:05
НЕКА си го признаем под сурдинка - дебелата мутра Боко Тиквата много обича да краде! Вероятно констипационните промени са в тази посока...
17 Април 2015 07:22
otvrat

Тази хипотеза вече е разтълкувана и може да се обжалва само пред арменския поп.


Ами не е точно така - КС може да бъде питан отново и да промени тълкуването си/вярно малко е вероятно, но може/. Вече това се е случвало при други случаи.

При сегашното тълкуване на КС - Конституцията ни е заключена за промени в тая посока по-здраво от каноните на църквата. Което е пълна глупост.

Не знам защо с един редефендум не може да се премахне ВНС и правомощията му да се прехвърлят на обикновеното НС. Всъщност, защо референдумът е с много по-малка сила от една конституция създадена и приета от 400 човека??
17 Април 2015 09:24
Козметика за пред ЕС,щом боко я предлага!Няма да имаме скоро действащ министър-председател в затвора?
17 Април 2015 09:37
При сегашното тълкуване на КС - Конституцията ни е заключена за промени в тая посока по-здраво от каноните на църквата. Което е пълна глупост.

Съвсем не е глупост. Конституцията трябва да бъде трудна за промени, за да се ограничи възможността всяка партийка, докопала се до властта, да я прекроява съобразно собствените си интереси. За да се осигури стабилност, предсказуемост и приемственост в законодателната и съдебна сфера.

Всъщност, защо референдумът е с много по-малка сила от една конституция създадена и приета от 400 човека??

На този изключително глупав въпрос вероятно сам ще си отговориш.

17 Април 2015 09:39
които изискват Велико народно събрание за каквито и да е сериозни изменения в съдебната власт.

само ние и (май?) Монголия имаме тази глупост и отживелица ВНС - за какво - за да се спъваме сами?
конституционно мнозинство от 90% за по-малките промени и референдум за по-големите - това е, в цяла Европа и по света е така!
17 Април 2015 10:39
g_ringo
17 Април 2015 09:37


Един народ, да не може практически да си промени конституцията.. да поправки грешките и.. това е глупост. И всичко това като се има предвид, че конституцията изобщо не е приемана на референдум.
17 Април 2015 10:41
Конституцията трябва да бъде трудна за промени

17 Април 2015 10:44
Да върнат чл.1 и всичко се оправя автоматично.
17 Април 2015 11:18
Добре е, че се е стигнало до идеята за промяна в Конституцията, този Основен Закон у нас.Струва ми се,обаче, че само промените в частта за съдебната система няма да свършат никаква работа. Последствията ще са, че едните ще имат по-големи заплати от другите, запомнете ми думите. Освен това тази конституция е нелегитимна, тъй като за приемането и няма удостоверяващите факти, че 7-мото ВНС е било законово избрано.То беше незаконно избрано, а и самата Комисия по проверка на изборите отказа да признае този факт, като не изготви доклад за легитимността на избраните бъдещи богаташи и мародери.Председателят на тази комисия извърши грях пред Господа, като не се възпротиви на лъжите на платени журналисти, че имало законен избор на всичките 400 плазмодии.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД