:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,726
Активни 724
Страници 21,291
За един ден 1,302,066

ЕРП-тата пак ще възлагат поръчки на свои фирми без търг

Проектът на новия ЗОП не казва и дума за подаването, разглеждането и оценката на офертите
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Новият закон за обществените поръчки ще обърне наопаки куп досегашни практики. Но това ще стане чак след като излезе правилникът към него. Самият закон вероятно ще заработи от догодина.
Електроразпределителните предприятия (ЕРП) отново ще могат да възлагат поръчки за доставка на стоки и услуги на свои дъщерни фирми без конкурс, въпреки че правителството заклейми тази практика и обяви, че ще я ограничи. Такива промени обаче няма записани и в проекта за нов Закон за обществените поръчки (ЗОП), в който са отразени 4 евродирективи.

Проектът предвижда изцяло нов ред за възлагане и оценка, като се допуска първо да се отварят ценовите оферти, а после да се гледа самата документация. Основните разпоредби обаче са оставени за доуточняване в правилник към закона, който тепърва ще се пише. Също в правилник ще се доуточнява и редът за т.нар. инхаус поръчки, според които държава, общини и фирми могат да ги възлагат на свои предприятия без търг. Това е разрешено в ЕС, макар у нас практиката да е изключително спорна.

"ЕРП-тата и сега твърдят, че не възлагат на дъщерни фирми поръчки, но все пак такава възможност има. В лицензионните договори няма клауза, която да засяга този въпрос", обясни за в. "Сега" председателят на енергетиците в КНСБ Божидар Митев. Според зам.-председателя на БСК Камен Колев не трябва свързаните с възложителите лица да кандидатстват по поръчките, защото са в конфликт на интереси. Притеснително е освен това, че се увеличават видовете процедурите за възлагане - 13. "Това е прекалено много. Как ще се справят в една по-малка община например", коментира той. И предложи да се създаде звено към Министерския съвет, което да се занимава с възлагането. "Общините например ще мотивират нуждата от провеждането на такава поръчка, но тя ще се прави от експертите в това звено. По този начин ще се намалят рисковете за провал на процедурата", обясни Камен Колев.

Новият проект предвижда подаването, разглеждането, оценката на офертите, както и изборът на изпълнител да се разпишат допълнително с правилника за прилагане на закона. От Националното сдружение на експертите по обществени поръчки обаче твърдят, че това е нож с две остриета. "Причината е, че правилникът може да се изменя без проблем по което и да било време, без да е нужно да минава през Народното събрание", обясни пред в. "Сега" главният секретар на сдружението Ивайло Стоянов.

Част от разпоредбите трябва да се прецизират, смятат експерти. Един от коментарите към проекта например е за забраната фирми, които имат задължения към държавата или общината, да участват в търгове. Но според експертите за нуждите на кандидатстването може да бъде създадена нова фирма, която няма да има задължения. Затова текстът трябва да се прецизира по отношение на задължения на собственика на кандидатстващата фирма, обхващаща и други негови задължения като търговец."Така преливаме от пусто в празно и пак най-големите длъжници на държавата ще печелят обществени поръчки, което е дискриминационно спрямо онези фирми, които са се издължили", пише в коментара.



СРОКОВЕ

Драстично намаляване на сроковете за подаване и оценка на документите предлагат от Сдружението на експертите по обществени поръчки. Идеята е всеки възложител - фирма, министерство, община, да има годишен график за обявяване на търгове, по който фирмите да се ориентират. "Когато има такива планове, те могат да проведат поръчките в срок от 10 дни например, в които да има оферти, защото бизнесът вече е уведомен", обясни Ивайло Стоянов от сдружението. По думите му идеята е в рамките на 20 дни процедурата да бъде завършена, а не това да отнема месеци, както е сега.
6
2617
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
20 Април 2015 19:51
въпреки че правителството заклейми тази практика и обяви, че ще я ограничи. Такива промени обаче няма записани и в проекта за нов Закон за обществените поръчки (ЗОП)




Абе, някои хора май съвсем са изперкали. Как ще забраниш на едно частно дружество да си възлага поръчките на който си иска? Са, знаем, че тези поръчки са много апетитни, ама айде да се държим естествено.
21 Април 2015 01:19
Как ще забраниш на едно частно дружество да си възлага поръчките на който си иска?


И на мен същото ми стана интересно. Предполагам, че е заради "особения надзор" над ЕРПтата. Ако не греша на тях ДКЕВР им одобрява и инвестиционната програма.
21 Април 2015 08:52
А Баце щеше да им отнема лиценза за тази работа навремето...
21 Април 2015 10:58
Частно дружество което паразитира върху естествен държавен монопол! Не се правете на приятно разсеяни!
21 Април 2015 13:02
Мечката скача според тоягата! а иначе фирмите им са едни.....Дойдоха двама такива да изключват тока на комшията. Пълни профани, фазомер нямат в себе си, страх ги да изключат главният шалтер, повъртяха се, пък си заминаха. Да се смееш ли, да плачеш ли ?
21 Април 2015 15:24
Това важи не само за такива дружества като ЕРП - това се отнася и за всички държавни и общински възложители. Всъщност става въпрос за правилата по сега съществуващата "Глава осем А" от ЗОП. По правилата в тази глава се определят малки и средни поръчки /услуги до 66000 лв и строителство до 264000лв/, в които участват малки фирми за строителство и услуги. В момента има някаква прозрачност, правителството на Орешарски се опита да внесе яснота и прозрачност и нещата станаха по-справедливи. Сега се предвижда тези правила да се определят с наредба, която всяко новодошло правителство ще си променя и прекроява по своя мярка. Няма да са задължени да си обявяват поръчките /сега е с публична покана в сайта на АОП/. Практически това значи един голям КРЪСТ на малкия бизнес. Само "наши" хора ще могат да се докопат до поръчки и услуги. Вервайте ми!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД