:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,753
Активни 734
Страници 21,318
За един ден 1,302,066

Мудното правосъдие струва все по-скъпо на бюджета

100 хил. лв. месечно костват бавните процедури, но сумите може да скочат двойно спрямо 2014 г.
Обезщетенията за мудно правосъдие излизат все по-солено на бюджета. Това се разбира от справката за сключените през първите три месеца споразумения, по силата на които държавата се задължава да плати обезщетения. До края на миналия месец те са на обща стойност 276 340 лв., което значи по около 100 хил. лв. месечно. Сумата е записана в проектопостановление на Министерския съвет, качено на сайта на правосъдното ведомство. С него министър Христо Иванов настоява правителството да му разреши да изплати парите.

Сумата в края на първото тримесечие показва сериозно увеличение на средствата по това перо. За цялата 2014 г. държавата е изплатила 620 374 лв., с които са компенсирани както физически, така и юридически лица. Само за първите три месеца обаче са натрупани почти половината от миналогодишните пари. Ако темпът се запази през цялата 2015 г., това ще означава двойно повишение на парите за обезщетения.

Механизмът за изплащането им бе въведен през 2012 г. под натиск от Страсбург. Дотогава българските граждани се жалваха пред Европейския съд по правата на човека, а бюджетът трябваше да плаща по стотици осъдителни решения. Преди три години бе въведен таван на обезщетенията до 10 хил. лв. с обяснението, че средният размер на присъжданите от Страсбург суми, е 6 хил. лв. Данните от миналата година сочат, че максимална компенсация е присъждана само на четирима души - две жертви на изнасилване, чието дело се е точило 15 години, както и за двама подсъдими за същото престъпление, но по друго дело.

Компенсация за бавно правосъдие могат да поискат както съдени и разследвани, така и жертви на престъпления. Жалбите се разглеждат в 6-месечен срок от Инспектората на Висшия съдебен съвет, но последна дума има правосъдният министър. Той може да отхвърли искането, но само в два случая - ако се установи, че продължителността на делото не надхвърля разумния срок, или ако се окаже, че забавянето се дължи на искащия обезщетение или негов адвокат.

Стотиците хиляди левове за бавно правосъдие, които изтичат от бюджета ежегодно, не са единствените средства, плащани от държавата заради грешките на собствените й институции. Много по-сериозни суми се присъждат по делата по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ). Само за десетте месеца от януари до ноември 2013 г. съдебната власт дължи над 3.8 млн. лв. Година по-рано обезщетенията са 3.6 млн. лв., през 2011 г. - отново 3.6 млн. лв. В тези случаи обаче процедурата е по-различна. Бавното правосъдие се компенсира с административна процедура чрез Инспектората и с решение на министъра, а по механизма на ЗОДОВ се минава през съдебно дело. Законът казва, че държавата отговаря за вредите, причинени на граждани от дознанието, следствието, прокуратурата и съда от незаконно задържане, обвинение в извършване на престъпление, осъждане, изпълнение на наложено наказание над определения срок или размер, използване на специални разузнавателни средства.

Когато определят размера на обезщетението, съдиите, които гледат дела по ЗОДОВ, трябва да вземат предвид тежестта на повдигнатите обвинения, колко време е продължило наказателното преследване, дали човекът е бил в ареста и за колко време, как се е отразил процесът върху физическото и психическото му здраве и върху взаимоотношенията му с близките му. Зависи и дали делото е било с обществен отзвук.

7
2276
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
20 Април 2015 19:54
Съдиите го правят на проклетия - защото "така искат"!
21 Април 2015 01:46
Муднички са ни, но какво да ги правим... Нашенци - умници!

Писмо на майка ми до служител от Министерство на правосъдието, 20.04.2015:

"Много Ви благодаря за проявената отзивчивост и хубавите обяснения. Сега аз Ви отговарям накратко, преди да се обърна към Инспектората, както сте ме посъветвали.
В моя случай става дума за “продажба” на недвижима собственост без представяне на последния документ за собственост – нотариален акт на името на продавача. Използван е предишен (стар, неактуален) документ за собственост. Аз съм продавачът. От мое име без мое знание е действал “пълномощник” измамник.
Така, както е “продавано”, е все едно, образно казано, някой да се легитимира с предишната си лична карта или направо с паспорта си от соц. време и като го хванат, да каже, какво пък толкова е станало, нали името ми е същото (описанието на имота в случая). Всъщност в случая с “продажбата” на всичките ми земи в плевенско, дори и описанието на имотите (“името” не е същото, но за всичко това ще пиша подробно до Инспектората и ще представя доказателства, без да Ви безпокоя повече.

С уважение, Й. Н., 82 г."

Две години скоро ще станат, откакто РП-Плевен работи по случая. То не бе "фактическа сложност", не бе чудо... Според мен, още като е получил жалбата, наблюдаващият прокурор е трябвало да изиска документацията по сделката, да види, че собствеността е удостоверена с невалидна "лична карта" и да предяви иск по чл. 537 ал.3 от ГПК вр. чл. 574 от ГПК.

Чл. 537, ал. 3 от ГПК: „Прокурорът може да предяви иск за отменяне на издадения акт, когато е постановен в нарушение на закона“.
Чл. 574 от ГПК: „Не могат да се извършват нотариални действия относно противоречащи на закона или на добрите нрави сделки, документи или други действия.
21 Април 2015 09:17
lisana, от писмото нищо съществено не се разбира; дано майка ти е дала и показания...
21 Април 2015 11:11
Майка ми, разбира се, е дала показания. Това писъмце просто изразява благодарност към служител от МП, от който нищо не зависи.
21 Април 2015 15:56
Става дума за еснаф. Юридически еснаф със своите интереси.
21 Април 2015 18:17
Предлагам да се разпусне целият съдебен апарат съдии,адвокати,прокурори...ВСИЧКИ.Ние така или иначе нямаме съдебна система и ще бъдат спестени милиони от съкращаването на тези търтеи.Достатъчно е един съдия,който дава условни присъди...и край.
21 Април 2015 18:20
Правосъдие в България?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД