Непал издирва хиляди хора след мощното земетресение в събота и последвалите вторични трусове вчера, като жертвите вероятно ще надхвърлят 3000, съобщават световните агенции. "Имаме информация за 2430 загинали и 5936 пострадали", написа вчера вечерта вътрешното министерство на своята страница за микроблогове "Туитър". Изпълнителният директор на компанията "Гугъл" Ден Фрединбург е сред жертвите. В столицата Катманду няма електричество.
Земетресението с магнитуд 7.9 по Рихтер бе последвано вчера от много вторични трусове с мощност над 4 по Рихтер, като най-силният бе от 6.9 степен. Сеизмичните вълни се усещат в Индия, Бангладеш и дори в Мианма (Бирма), която е доста далеч. В Индия бе съобщено за повече от 50 жертви в северната част на страната.
Президентът на Непал Рам Баран Ядав прекара две нощи на палатка заради опасност от разрушения в резиденцията му при вторичните трусове, предаде индийската телевизия. Премиерската резиденция също е понесла значителни щети.
Стотици хиляди сгради са изравнени със земята, включително вековни архитектурни паметници. Милиони хора не смеят да се върнат по домовете си и студуват през нощта на открито. Болниците в Катманду не се справят с наплива на ранени и лекари работят направо на улиците сред разрушенията. Правителството на Непал поиска извънредна помощ от строителни компании за разчистване на отломките.
Международният Червен кръст призова за координирана помощ и много държави изпратиха спасителни екипи, лекарства и стоки от първа необходимост.
Лавини
90 алпинисти загинаха от лавини под връх Еверест в Хималаите, предизвикани от серията земни трусове. Бедствието свари в планината около 800 туристи, получили разрешение да щурмуват върха. Няколко групи от български алпинисти в момента са в Хималаите, но по първоначална информация не са били близо до лавиноопасни места. Според посолството на България в Индия, акредитирано и за Непал, към момента няма данни за пострадали българи след разрушителното земетресение.