:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,052
Активни 673
Страници 9,617
За един ден 1,302,066
Генетична неприемливост със зъби и нокти

Нарицателна реформа с презумпция за недостатъчно поръчки и комисиони

Радио "Фокус": На Консултативния съвет за национална сигурност стана ясно, отново премиерът обяви, че реформа в отбраната ще има от следващата година, когато се очаква да бъдат отделени повече средства. Много се говори за тази реформа, може ли тя да чака още?

Ген. Михо Михов, АБВ: Ако ми позволите една корекция - реформата в армията вече е нарицателно понятие. Тя стартира още през 1991-1992 година на миналия век главно със съкращения... Става дума за технологично обновяване на Българската армия и за модернизация на трите вида въоръжени сили. Премиерът това гарантира в изказа си, това аз го чух и го видях, че от следващата година действително ще започне увеличаване на бюджета за Въоръжените сили. Но за мен това не е достатъчно. Дори има възгласи от военнородолюбиви организации да създадем Национален фонд за подпомагане модернизацията на Въоръжените ни сили, което е израз на генетична неприемливост Българската армия да изпадне в колапс, каквато опасност по диагноза и според мен като експерт е налице, и то в близките месеци, дори до края на годината. Затова споделих необходимост от актуализация на бюджета. Модернизирането трябва да стане според мен след приемането на тази програма в Народното събрание и след започване на реални стъпки по рамков договор за договаряне със съответни страни партньори от НАТО и ЕС за закупуване на нова бойна техника. Това е може би презумпцията за нова реформа в модернизацията. Но тя не бива да се изолира от нашата промишленост, отбранителна промишленост, от достиженията на БАН, от дружеството на Министерството на отбраната - ТЕРЕМ, които и сега не се готвят за приемане на нова бойна техника, за да могат да я обслужват и дори да я ремонтират. Ето, това са вече възгледи на министър, на началник на отбраната, които ние очакваме в следващите месеци да бъдат потвърдени на държавно ниво. (...)

РФ: Що се отнася до реакцията на ЕС спрямо бежанския поток към България и след това засиления поток към Средиземно море - не се ли наблюдава двоен стандарт?

ММ: Да, има такава опасност. Аз съм окуражен, че министър-председателят по-рязко се изказва по тази тема, дори критикува съюзниците и така би следвало да бъде. Надявам се, че ЕС и с тази си добронамереност по отношение на миграционния натиск и по правилото и принципа за свободно движение на стоки и хора, малко ще се поограничи. От друга страна, бих казал, че ЕС нас силно ни неглижира. Забележете, само преди месец имаше на ниво ЕС обсъждане на паневропейските коридори и всички неглижираха Коридор номер 8 - от Адриатика до Черно море. Т.е. за нас някои икономически несгоди са неприемливи, но миграционният натиск нека си върви през нас като утвърден коридор. Ето тези двойни стандарти наистина и мен ме дразнят и аз затова не мисля, че съм специалист по вътрешна сигурност, но по отношение на отбраната според мен е време да признаем, че на национално ниво съществува обратна пропорционалност между реалната и все по-критична способност на страната за отбрана, от една страна, и динамичната бързо променяща се и трудно предвидима стратегическа среда за сигурност, за която Вие говорите. Защото хората, когато страдат хуманитарно, те са на границата на не само да поемат оръжие, но със зъби и нокти да провеждат насилие, за което нашето население не е подготвено и не е така добронамерено. (...)

РФ: Наблюдава ли се според Вас приемственост в отбранителната политика?

ММ: Приемственост в отбранителната политика като важен фактор на военната ни сигурност има и аз считам, че днешните командири наистина са запазили родолюбивото и патриотичното, имат морален дух. Липсва им военнотехническа мощ, за да изживеят и те службата си така, както ние я изживяхме - общо взето достойно. Радва ме фактът, че при изготвянето на доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили, на програмата, за която вече говорихме по отношение на модернизацията, личи капацитет, личи задълбоченост, личи научност. Все още хората се готвят задълбочено, осъществява се тази оперативна съвместимост с нашите съюзници и аз се надявам, че ако висшето държавно ръководство и парламентът подкрепят техните усилия, армията ни ще се възмогне.
1012
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД