:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,787
Активни 588
Страници 3,352
За един ден 1,302,066

Държавата ще прави лечебници в отдалечените райони на страната

Пациентите ще участват в акредитацията на болниците
След като 15 години общински и държавни лечебни заведения в отдалечени и бедни райони бяха принуждавани да свиват и дори закриват дейността си поради липса на финансиране, сега здравният министър Петър Москов обяви точно обратния подход - при недостиг на лечебни структури държавата ще разкрива такива.



Предстои у нас за пореден път да се направи национална здравна карта, която да опише състоянието на лечебната мрежа във всички области спрямо нуждите на населението на съответните райони, предвиждат промени в Закона за лечебните заведения, представени от Москов вчера. "На местата, където се установи недостиг на детски или неврологични отделения например, държавата ще създаде съответните структури", каза той. "Там ще се прави държавна политика. Досега държавната политика беше заместена от свободната инициатива", мотивира се министърът. Той обаче ще разчита и на частниците, за които ще се създадат предпоставки да инвестират на местата с недостиг на структури за лечение.

В момента държавата подпомага по-малките болници в отдалечени райони със специални субсидии. През годините обаче доста от тях бяха закрити или със сериозно свити структури поради липса на финансиране, тъй като не отговарят на стандартите на здравната каса за финансиране. Отделно в големите областни болници също се закриват отделения, чиято издръжка е прекалено скъпа, а нямат достатъчно пациенти. Не е ясно, ако тепърва част от тези структури се откриват отново, откъде ще се вземат специалисти за тях и финансиране на дейността.

Идеята на новата здравна карта ще е тя да е задължителна, т.е. здравната каса да се съобразява с нея, когато сключва договори, и да отказва на болници в областите, където има излишък. Тъй като тя тепърва ще се прави, Москов отказа да предположи кои са тези области, но се смята, че прекалено много болници има в София, Пловдив, Пазарджик и др. Тепърва, след като в здравната карта се определи каква е потребността на населението и се окаже, че болниците са повече, НЗОК ще сключва договори само с част от тях. Още не е ясно по какви критерии ще се отсяват лечебните заведения, но според министъра те ще включват дълъг списък изисквания, като осигуряване на 24-часов спешен прием, наличие на кръвна банка и удовлетвореност на пациентите от съответната болница. "Това няма да е сатрапско намаление на структурите в повече, те ще намалеят до нужните с течение на времето", поясни Москов. Тези, които тепърва ще искат да строят нови болници, ще трябва да искат разрешение от комисията по здравната карта, която при излишък на болници в областта може да им откаже да ги включи в картата. Идеята на Москов е именно тези частни капитали, които няма да могат да правят болници в по-големите градове, да бъдат насочени към по-малките, където има недостиг. Не е ясно обаче как биха били стимулирани те.

Промените в закона предвиждат и акредитацията на болниците отново да стане задължителна, за да могат те да работят със здравната каса. Тези с две отрицатални оценки ще губят договорите си с НЗОК. Ще се промени обаче и самата акредитация, обяви Петър Москов. В момента тя осъществява контрол на входа - добра оценка получават болниците с нужната апаратура и специалисти. В бъдеще контролът ще е повече на изхода - ще се следят повече резултатите от лечението, каза министърът. Под резултати се разбират както медицински показатели, като смъртност, вътреболнични инфекции и т.н., които тепърва ще се конкретизират, така и оценките на самите пациенти. Удовлетвореността на болните от лечението ще има по-голяма тежест при оценяването, като в бъдеще пациентите ще имат повече възможности в тази посока - ще се правят анкети, а болните ще могат през електронното си досие да подават оплаквания в НЗОК в реално време, още докато са хоспитализирани. Не е ясно обаче как ще се отсяват доносите от реалните жалби.



РЕФОРМА

Идеята за сливане на 9-те болници в карето на бившата Медицинска академия в София цели единствено и само оптимизиране на разходите за администрация, увери Москов. Всяка от болниците ще запази всяка от медицинските си дейности и автономността си, ще бъдат съкратени само 300-400 души обща администрация, от което ще се спестят до 1 млн. лв. годишно за заплати на лекарите и сестрите там, обеща министърът. Тепърва ще се прави борд от 9-те директори, който ще управлява новата структура. Тя ще има и общи поръчки за немедицински дейности, като пране, охрана и готвене, а в бъдеще ще се мисли и дали да не са общи търговете и за лекарства и медицински консумативи.

"Идеята е да се възвърне една форма на обединение, такава, каквато е била преди 35 г. - Медицинска академия, която имаше една шапка и имаше база. Само че тези хора забравят, че тогава здравеопазването беше бюджетно, а сега са търговски дружества", коментира обаче пред "Дарик" бившият вече директор на една от 9-те болници - "Св. Иван Рилски" Дечо Дечев. "Има най-различни конспиративни теории - от сорта на това, че искат да се приватизира болницата "Св. Иван Рилски". Категорично има икономически интерес в действията, които се вършат. Това, което се презентира - да се намаляват разходите за администрация, е повече от наивно", допълни той.
22
2937
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
28 Април 2015 21:20
Общините трябва да събират толкова пари, че да може да си поддържат инфраструктурата. Това включва и болници и училища. Държавата трябва само да помага на закъсалите общини. Но само да помага, а не да върши работата на общините. Това значи, че общините трябва да имат нормални местни данъци. А не както е в момента - символични. Щото със символични данъци .. няма инфраструктура и хората бягат.
28 Април 2015 21:23
Общините са все едно етажни собствености, но доста по-големи. Та ако в една етажна собственост, таксите за общите части са символични.. познайте дали ще тече покрива и дали асансьора работи.. а ако работи колко е сигурен.. дали се почиства входа и други такива неща.
28 Април 2015 21:25
Държавата ще прави лечебници в отдалечените райони на страната

Ми нали ги закриха, бе!?

Нали някакви хеликоптери щяха да разнасят болните насам-натам из страната!?
Нали с хеликоптерите било по-дясно, по-хубаво, по-здравословно и по-евтино!
Егати!
28 Април 2015 21:42
Ми нали ги закриха, бе!?

Да, ще прави, след като ги закри.
Каква ли държава ще направят, след като закриха тази?

С една дума: Натисни тук
28 Април 2015 22:08
Пироговчета, Пироговчета
28 Април 2015 22:10
Митко_Василев 28 Апр 2015 22:08
Пироговчета, Пироговчета


Орландовчета, Орландовчета...
28 Април 2015 22:58
Д-р Пепи май ще се окаже по-голяма беда от оная, крайпътната, дето се усмихваше

То си беше ясно по начало - няма по-голямо зло от човек, който си е повярвал, че има призвание.
28 Април 2015 23:00
Това значи, че общините трябва да имат нормални местни данъци. А не както е в момента - символични. Щото със символични данъци .. няма инфраструктура и хората бягат.


Защо пък половината от ДДС да не остава за общините? За какво са и на държавата толкова средства?
28 Април 2015 23:50
Защо пък половината от ДДС да не остава за общините?
Общините се управляват от стегнати, стройни, перфектно работещи мафиотски структури. От доста години държавата се управлява от още по- стегната, стройна, перфектно работеща мафиотска структура. Нема как биг бос, представящ се за държава , да пусне гювеч на местните мафиотчета. Може да им го подаде да Му го...целунат. Който не ще, обикаля по телевизии, да обяснява колко му струва дуваро на десетте декара с пазарджишки домати. Кви лечебници ви занимават, баси наивното племе.
29 Април 2015 05:17
Защо пък половината от ДДС да не остава за общините?


Има общини с мизерни приходи и огромна безработица.
Тях на кучетата ли да ги хвърлим или да ги оставим да отпаднат от държавата ни, щото са бедни?!

Длверата, далавератаааа - закриха съществуващите и що-годе обзаведени болници и лечебни центрове, а сега същите закриватели ще вложат едни пари от онзи заем да строят нови, та да припечелят едни точно определени фирми.
29 Април 2015 07:04
За какво са и на държавата толкова средства?

Сещам се за авиони n-та преснота.
29 Април 2015 09:52
Защо пък половината от ДДС да не остава за общините? За какво са и на държавата толкова средства?


ДДС трябва да се намали, а местните данъци да се направят нормални. ДДС е лош данък - лесно се краде, много е висок. Облага само потреблението.. а реално инфраструктурата е в полза на всички собственици. Не само на тия които потребяват. Инфраструктурата е и на тия дето се скатават и чакат някой друг да плаща вместо тях. Освен това ДДС събира в една обща каца парите, така ги отдалечава от мястото от където са взети, после тия пари отиват някъде съвсем другаде. Т.е. няма реална видима полза за плащащите този данък, нито контрол. Докато местните данъци и такси остават в общината и би трябвало, да се използват по квартали даже - за подобряване на съответния квартал, а не някъде на другия край на България.

Крайно време е всеки да си плаща за услугите които получава. А не един да плаща, а друг да получава, както е в момента. Единственият справедлив данък е данъкът върху собствеността. ДДС и ДОД са несправедливи. Има смисъл от ДОД само като данък солидарност, с който да се подпомагат тия които са много зле.

В една етажна собственост, поддръжката на общите части трябва да се прави на база собственост, а не на база - доходи/ДОД/ на хората които са там, нито пък на база консумация/ДДС/ нямаща нищо общо със съответните общи части и услугите които предлагат. Услугите трябва да се плащат пак на база собственост и на база консумация на съответната услуга. Няма логика - в един блок, хората с по-големи заплати да плащат повече.. всъщност големите собственици трябва да плащат повече - щото общите части са техни и те ползват удобствата им. Същото се отнася и за общините, че и за държавата.

Казано по друг начин, човек ставайки собственик.. става и "собственик" на общи части от инфраструктурата на общината и държавата. За които трябва да се грижи. А не само да използва без да плаща съответните разходи за поддръжка.
29 Април 2015 10:37
Държавата ще прави лечебници в отдалечените райони на страната


Частни,частни,за да обслужват по-добре народа!
Тоя луд се е взел много насериозно.Интересно дали ще излъжат Бостан Баши да влезе и той в далаверата,че в тия карета дето искат да правят реорганизациите какви хотели могат да се построят.
PS.-станат от сградите.
29 Април 2015 10:58
ДДС трябва да се намали, а местните данъци да се направят нормални. ДДС е лош данък - лесно се краде, много е висок. Облага само потреблението.. а реално инфраструктурата е в полза на всички собственици. Не само на тия които потребяват. Инфраструктурата е и на тия дето се скатават и чакат някой друг да плаща вместо тях.


Тогава да се въведе данък за всяко пълнолетно лице, регистрирано на даден адрес. Хората използват тази инфраструктура, не имотите. Освен това те ползват инфраструктурата в целия град/село, не само тази на улицата, където живеят.
29 Април 2015 11:28
Е това е - всичко на парче! Ха към село, ха към града - пилей средства, гони кадри! Сега не било ясно от къде ще вземат специалисти за периферията! Ами то и за Центъра не остават истински специалисти, Центърът се изнесе в Европа... И нещо конкретно за сливането на "карето" ВМИ- София. Не ми е ясно като протече вода на 10-я етаж на "Майчин дом" и се запуши канал на вторият в "Иван Рилски" кой "административен водопроводчик" ще търсят от "Александровска болница" ли? Като съкратят 300 души?! Ако нещо винаги не е достигало в Медицинска Академия то не е медицинска помощ, а "грижа за болните"! А това се постига с десетки допълнителни професии персонал...
29 Април 2015 12:20
Weed361
29 Април 2015 10:58

Най-големи ползватели на улиците около даден имот - са собствениците на дадения имот. Те имат най-голям интерес, улицата да е поддържана. Същото се отнася и за болницата, училилището. Още повече, че цената на имота зависи от това дали около него има добри улици, добра болница, добро училище. Щото всичко това определя качеството на живот в съответния имот.

Другите хора които използват тая обща инфраструктура са просто съседни преминаващи собственици.. или наематели, но наемателите си плащат на собственика. Цялата инфраструктура се прави в интерес на собствениците.. улиците свързват имотите/не хората/, болниците обслужват хората живеещи там.. а не хора от Горно Нанадолнище. Училищата са същата работа. Охраната е локална.. т.е. какво го топли даден човек от село, че имало полиция в София?

Всичко в една държава се прави в интерес на собствениците, а не на хората изобщо. Всяка една улица се съобразява с имотите, не с хората. Болниците не се правят на връх Мусала.. ами в градовете където има много сгради..т.е. собственици и живеещи в тях. Не може една болница, да се направи в средата на нищото - освен ако има някакви специални изисквания за това.

29 Април 2015 13:22
Цялата инфраструктура се прави в интерес на собствениците


Да приемем, че в един жилищен блок апартаментите са еднакви, но в единия живее един човек, във втория -2, третия-3 и четвъртия - 4. Данъкът им е еднакъв, такса "смет" - еднаква, защото се изчислява на база данъчна оценка. Излиза, че издръжката на общината е солидарна, според стойността на имота, а не според това кой какво ползва.

Още повече, че цената на имота зависи от това дали около него има добри улици, добра болница, добро училище.


В София повечето болници са държавни или частни - това какво общо има с общината?

Кой плати метрото в София - защо не въведат допълнителен данък на тези, които живеят около метростанциите?
29 Април 2015 13:53
Д-р Пепи май ще се окаже по-голяма беда от оная, крайпътната, дето се усмихваше.

I Dr. Peppi!

(вж. съседната соба при Комарницки!)
29 Април 2015 14:12
Weed361
29 Април 2015 13:22

Говоря за общинските и държавните болници. Те са част от инфраструктурата. Както и училищата, и полицията даже. Частните ако искат да ги правят и на Мусала. Ама нещо не са се забързали натам.

А за метрото - получихме го наготово. Само, че без поддръжка ще се разпадне за няколко години. Та нормално е местните данъци да се използват за поддържането му. Само с билетчета няма да е достатъчно. И ако местните данъци.. не са достатъчни.. и то ще стане като мизерните квартални улички. И защо местните данъци, а не държавните.. ами някак си е нагло - софиянци да ползват метро, а да плащат хора от другия край на България.
29 Април 2015 14:19
Общините трябва да събират толкова пари, че да може да си поддържат инфраструктурата. Това включва и болници и училища. Държавата трябва само да помага на закъсалите общини. Но само да помага, а не да върши работата на общините.
Айде бе! Я раздуй кви са задълженията на държавата?! От къде се пръквате таквиз! Татуирай си го - първата грижа на държавата е да осигури живота на гражданите си, тяхното здраве и благополучие. Смрадливци!
29 Април 2015 14:26
Само, че без поддръжка ще се разпадне за няколко години.
Я виж как знаеш! И аз питах ква е рентабилността на магистралите на Тиквата и за които чехълчето в битността си на министър в една Панорама каза - за магистралите няма кво да говорим, тяхната рентабилност е очевидна. И аз питах тогава - "Откъде е очевидна". Пак по същото време, почнаха да "оптимизират" болниците - обещаваха хеликоптери. Нещо да стана?
29 Април 2015 18:00
hamel
29 Април 2015 14:19

Държавата има да поддържа държавната инфраструктура. Да създава правила. Общините трябва да си поддръжат общинската инфраструктура и да дават пари за държавната инфраструктура. Собствениците трябва да си поддържат тяхната инфраструктура.. демек общите части и да дават пари за общинската и държавната инфраструктура.

Само най-закъсалите 5% /общини, собственици, хора/ да речем трябва да се подпомагат.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД