:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,923
Активни 470
Страници 4,488
За един ден 1,302,066

Доходността от спестовните сметки вече е отрицателна

Българите все по-активно инвестират в имоти и взаимни фондове
...
Спестовните клиенти на банките губят все повече пари. Лихвите по депозитите и в България паднаха под 2% и вече са близки до рекордно ниските равнища в Европа, но поне все още осигуряват положителна доходност. Това обаче не е валидно за спестовните и разплащателните сметки. Печалбата, която генерират те за клиентите, е със знак минус - т.е. с престоя си в банката парите реално намаляват, установи "Сега". Някои банки вече "осигуряват" отрицателна доходност, като рекордът засега е минус 0.64% за 1000 лв. в спестовна сметка с едногодишен срок. Общо 4 са банките, чиито предложения за такъв тип сметки носят отрицателен доход.

Отрицателни лихви у нас все още няма. Но вече се срещат символични - например 0.01%, а има и нулева лихва за малки суми. Като се добавят обаче и някои разходи, които банките начисляват за управлението на парите ни, се получава резултат със знак минус.

"Отрицателният доход е вследствие на данъка върху лихвата - 8%, както и на таксите - например за теглене, за поддръжка на сметка", обясни пред "Сега" Десислава Николова от "Моите пари". Разплащателните сметки обаче са по-гъвкави за клиентите от депозитите.

По разплащателните сметки лихвите са най-често около 0.05%. В момента на пазара има само една оферта за доходност над 2%. А таксите изобщо не са малки. Например за откриване на такава сметка се плащат от няколко лева до 10 лв. Таксата за закриване също варира в широк диапазон до 20-25 лв., но най-често е в порядъка на 10-12 лв. Има и месечна такса за управление, която започва от 2.5 лв., но може да стигне до 15 лв., ако клиентът иска и извлечение.

При много малка сума, оставена на спестовна сметка, наистина е логично да се стигне до отрицателен доход, след като се начислят такси и данък, коментира директорът на "Кредит център" Тихомир Тошев.

Простите сметки за продукт, предлаган от една от българските банки, показват, че ако клиент има 1000 лв. на разплащателна сметка, при 0.03% лихва ще спечели точно 30 стотинки. Ако хипотетично не извършва никакви плащания и след година реши да закрие сметката си, ще получи не 1000.30 лв., а около 950 лева - защото банката ще му начисли минимум 3 лева такса за откриване, 30 лв. за управление и още около 12 за закриване. Ако потребителят е искал разпечатки и е попаднал на банка с по-високи такси, сумата, която може да загуби, би била още по-сериозна. Клиентът с 1000-та лева ще дължи на такава банка 5 лева за откриване, 180 лв. за управление и разпечатки и 20 лв. за закриване, или общо 203 лв.



АЛТЕРНАТИВИ

Според Тихомир Тошев доходността на спестовните сметки пада заедно с тази на депозитите. "В момента средната лихва по спестовните сметки е от 0.75 до 1%", коментира експертът пред "Сега". Спестовните сметки обаче са все по-непопулярни. Само преди година и половина те бяха хит сред методите за спестяване, защото не се облагаха с данък "лихва". За половин година парите в тях набъбнаха с над 2.3 млрд. лв. В момента обаче и те се облагат и гражданите предпочитат срочните влогове. Според Тошев клиентите вече се оглеждат за по-доходоносни алтернативи, които са сигурни колкото банковите влогове, но носят по-голяма печалба. Той посочи, че част от спестяванията на българите са се насочили в покупка на имот, който впоследствие да бъде даден под наем. "Това носи печалба от 3 до 7% годишно", обясни Тошев. Немалко са българите, които инвестират и във взаимните фондове, чиято доходност е по-висока от тази на депозитите.



31
8670
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
03 Май 2015 19:26
Важното е банките да са добре. Щото, ако нямат гигантски печалби - ще закъсат. А с тях - и икономиката. С икономиката - държавата. С държавата - ЕС...
А нашите евроатлантически ценности са по-важни от някакви хора и живота им...
-----------------------------------------
Сайтът на Генек
03 Май 2015 19:30
И какви са доходите от този прословут данък лихва, който щял да докара високи пенсии и справедливост.
А по-интересно е какви са разходите по него.
03 Май 2015 19:38
Банките ще ги търсят тия пари.. ама да видим. Тогава ще дават яки лихви... ама пари нема да има.
03 Май 2015 19:47
Той посочи, че част от спестяванията на българите са се насочили в покупка на имот, който впоследствие да бъде даден под наем. "Това носи печалба от 3 до 7% годишно"...

?????
Преди 2 години си продадох гарсониерата в Младост за 25000€. Сега мога да си я купя назад за 22000€.
03 Май 2015 19:49
за по-доходоносни алтернативи, които са сигурни колкото банковите влогове....взаимните фондове, чиято доходност е по-висока от тази на депозитите.

Само да напомня на кандидат-инвеститорите че т.н. фондове фалираха бая дребни вложители в Европа и САЩ преди само няколко години. А за доходността - проверете си таксите за управление на инвестицията.
Разчитам обаче на здравия скептицизъм на българите, като опре до пари.
03 Май 2015 20:01
По времето на соц-комунизма бяха унищожени частно-спопанските традиции в инвестиционното мислене на българина.
В настояще, банковото капитално кредитирането се използва нерационално а в повечето случаи е форма на бандитски инвестиции, "вземи парите и бягай"!
03 Май 2015 20:09
каква загриженост "за парите на българина", какво нещо! всъщност, ключът от бараката (май) е заровен в "алтернативи":
част от спестяванията на българите са се насочили в покупка на имот
силно намирисва на подканяне: "дайте вашите пари на нас. пък ние ще ви пробутаме залежала стока от времето на строителния бум."
03 Май 2015 20:41
силно намирисва на подканяне

Не намирисва, а направо смърди ...
03 Май 2015 21:43
От доста години въпросният директор на тоя Кредит център,г'син Т.Тошев се изявява по медиите с "компетентни" съвети.Обикновено,както се досещате ,неговите "прогнози" не само не се сбъдват,но са диаметрално противоположни на това което се случва в последствие.Особено активен е при "анализирането" на имотния пазар,като винаги говори за поскъпване на имотите и как точно сега е моментът да се набутате я с апартаментче,я с офисче,я с нещо друго от великолепната строителна продукция в Родината ни.Тези не съвсем богоугодни негови действия, затвърждават у мен натрапчивото впечатление,че господинът го играе "мюре" на строители и брокери,та белким с крясъците и воплите си привлече някой заблуден и неосъзнал се все още юрдек(клиент),който да е готов по най-категоричен начин да закопае парите си в някой и друг кубик бетон.3а целия този водевил,убеден съм,въпросният "гуру" периодично доволно е възнаграждаван.Само дето вече балами няма.Не останаха....
03 Май 2015 22:07
Отрицателният доход е вследствие на данъка върху лихвата - 8%, както и на таксите - например за теглене, за поддръжка на сметка", обясни пред "Сега" Десислава Николова от "Моите пари"

Тая хекспертка да ходи да си хвърли дипломата в реката. Лихвата от 8% е върху "доходите" от лихви, така че няма как да ти донесе отрицателна стойност. Къде ги намирате тия пишман брокери, бе?!?
03 Май 2015 23:49
йети, въобще не си в час.
Дай оферта за гарсониера в младост под 30 к.
Аман от незнаещи.
Точно заради трибуквената комбинация на фин. институция, цените литна,а
04 Май 2015 00:00
Стигнахме дефлационната спирала, честито.Ето ви го ликвидния капан, всички имат пари, а никой в нищо не ги влага!А и защо да ги вложи като ще е на загуба! Сега ще ревете за инфлация! Ефекта ще го усетите скоро, не върху някакви си мизерни лихви( На запад откакто се помня са си все отрицателни) а върху безработицата. Спрат ли парите в сейфа на банката е много много лошо,най лошото в икономиката, безработицата ще скочи на немислими нива, а оттам и престъпността.....и ше става от ден на ден все по зле и по зле!
04 Май 2015 00:04
На запад откакто се помня са си все отрицателни

04 Май 2015 00:39
Не вярваш ли? Някъде към 92-ра си отворих сметка в Германия, да получавам по нея социала..на първия месец ми взеха 5 марки, на 500!!! Бях да се оплаквам в полизията, мислех че този на гишето ме мами нещо като ме гледа чужденец, не можех да повярвам...И още си е така много рядко лихвата е надхвърляла таксите.
04 Май 2015 02:29
В Кралството никога не са били отрицателни.
Банкирането е безплатно, освен ако не си в овърдрафт.
04 Май 2015 10:18

Умници! Дават на колонията за пример метрополията! Нерде Ямбол, нерде Стамбул. Как пък не сетихме до сега,че може и по-добре да се живее?
04 Май 2015 10:33
***
04 Май 2015 10:35
...
04 Май 2015 10:43
***
04 Май 2015 11:43
Мужик
04 Май 2015 10:33
Парите в рубли и в Русия на двуцифрените лихви. Ама нещат пари за рубли, да дават, еййй.


Майтап майтап, обаче това е добър вариант.. 12% лихва поне, после и рублата се закротна, даже може и да стане по-скъпа, щото и петролът тръгна нагоре. Вярно има си риск.. ама който го е страх от мечки не влиза в гората
04 Май 2015 12:18
БратяГрим


Да ти дам разпечатки от Монте деи Паски ди Сиена , Дойче банк и Кредито Артиджиано да видиш? Едновремешните от шпаркассето не ги пазя, но ако се потърси могат да се намерят процентите.
04 Май 2015 12:23
***
04 Май 2015 12:23
Имаме напредък, не се е появил още Стоил Мустака от Явлена да каже сега как имотите ще растат стремглаво с 50-70% годишно, а после ще паднат плавно на 20%.
Тоя го гледах от 2003та до 2008ма, след което по обясними причини разреди медийно присъствие.
04 Май 2015 12:25
Той посочи, че част от спестяванията на българите са се насочили в покупка на имот, който впоследствие да бъде даден под наем. "Това носи печалба от 3 до 7% годишно"

Я да видим:

Доход от наем: София, бул. Бъкстон, тристаен 130 кв.м, ет. 3, PVC, обзаведен - 590 лв.
Инвестиционна покупка: София, Бъкстон, ул. Белмекен, тристаен, Обща площ: 137.80 м², Цена: 89 000 евро, на замазка. Обзаведен - 200 000 лв.
Брутна доходност: 3,5% годишно
Лихва по 3-годишен депозит: 3,25% годишно
Печалба: отрицателна, минус 14 615 лева.
При тригодишен договор за наем, от наема на инвестицията си ще получа 19 965 лв. = 590 х 12 х 2,82 анюитетен фактор; като при тригодишен срочен депозит ще получа 19 500 лв. от лихви. Уж е малко по-малко, НО: за този срок апартаментът ми ще се е обезценил с 10 680 лева, при 50-годишен срок на амортизация, а обзавеждането - с 4 400 лева, при 15-годишна амортизация.
Общинските данъци, разправиите по сделките и рискът с наемателя са бонус за баламата, решил да инвестира парите си в доход от наем.

Тъй че ДГД за "съвета"

04 Май 2015 12:46
ако стане земетресение и сградите се срутят и напукат задьлженията по ипотеките кьм банките остават ли
04 Май 2015 15:25
Cisco, бъркаш таксата за поддръжка на сметка, която съществува при някои текущи сметки, с лихвения процент по спестовна сметка.
Някои западни банки слагат подобна такса, ако месечно по сметката не постъпва определена сума пари. Но това не значи отрицателна лихва
04 Май 2015 15:27
Щом лихвите по влоговете са нулеви или дори минусови, то би трябвало и кредитните нива да са много ниски! Да, ама не, влезте в някой магазин и вижте лихвите за покупка на лизинг. Лихвите са 30-40 % такъв е ГПР! За ипотечните не знам точно, гледам че рекламират 7-8% лихва, но за 1 или 2 години! Както всичко друго и банкирането в България е ограбване.
04 Май 2015 15:32
Cisco, бъркаш таксата за поддръжка на сметка

Не ги бъркам, знам какво е и такса и лихва.Почти всички ти дават нулев или близък до нулата лихвен процент, на мен ми е 0,025% , но са ми големи разходите щото е фирмерна сметка и има скъпа бюрокрация и такси при овърдрафта, а че накрая с плащане на такси си на загуба е гарантирано за всички, и за частните депозити.Дори тези "безплатните" , без такси са пак на загуба, товарят те при теглене и внасяне, няма как да спечелиш от влог.
04 Май 2015 15:43
В Италия може и да е така.
В Англия банкирането по принцип е безплатно, няма такси за откриване, закриване, теглене, преводи в страната, директни дебити и т.н.
04 Май 2015 15:59
В Англия банкирането по принцип е безплатно


Реално и тук има платено или безплатно банкиране, едното е с такса, другото е без, но с по скъпа тарифа за транзакциите, крайния резултат не се променя, губиш.
04 Май 2015 18:22
Ще му намерим колая. Няма да допуснем един мухлив хампарцумян да ни бъзика.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД