:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,752,870
Активни 518
Страници 9,337
За един ден 1,302,066

Държавата спира безразборния прием във висшите училища

В същото време се отваря широко вратата за изцяло платено обучение
Почти пълната свобода на университетите да определят броя на студентите в съответните специалности остава в историята. Държавата занапред ще се меси много по-сериозно в определянето на приема, който ще бъде обвързан с качеството на обучението и с реализацията на студентите. Отделни специалности ще бъдат обявени за защитени и ще се финансират приоритетно, докато приемът в други може да стане изцяло платен.

Това предвиждат публикувани за обществено обсъждане поправки в Закона за висшето образование, предложени от екипа на просветния министър проф. Тодор Танев. Въпреки че промените представляват фундаментално разместване на системата, Министерството на образованието не счете за нужно да ги представи детайлно.

Либерализацията на приема и отказът на държавата да се меси в него бяха една от основните промени в системата на висшето образование, свързана с масовизирането му. В момента ролята на просветното министерство и правителството при определяне на приема е силно формализирана - университетите са свободни да поискат толкова бройки, колкото считат за необходимо, като единственото ограничение е това да е в рамките на изчисления им капацитет. В последните години няма случай, в който просветното министерство и правителството да са променяли поискания от университетите план-прием.

Промените предвиждат Министерският съвет занапред да приема списък на приоритетните професионални направления, в които има недостиг на кадри, както и защитени специалности, които не се радват на голям интерес сред студентите, но са важни за страната от социално-икономическа гледна точка. За тези специалности държавата ще може да отпуска бройки по свое усмотрение, дори ако това противоречи на решението на съответното висше училище. Извън тези направления приемът във всички специалности занапред ще бъде обвързан с 4 показателя. Броят на местата ще зависи от оценката на учебната и научната дейност, реализацията на завършилите, приоритетите за обществено-икономическото развитие на страната и предложенията на съответния вуз. Така на теория е възможно в направления, в които има свръхпредлагане на кадри, да има нулеви години или приемът, финансиран от държавата, да бъде силно намален.

За сметка на това държавата възнамерява да отвори широко вратата за платено обучение в бакалавърски програми. Досега университетите можеха да обучават бакалаври и магистри в рамките на капацитета за съответното професионално направление, но не повече от 5% от него. МОН предлага това ограничение да отпадне. Това на практика развързва ръцете на вузовете да въведат изцяло платен прием за дадена специалност, която не се финансира от държавата, но пък е привлекателна за студентите. Леко се завишава и максимално позволената такса за платено обучение, която се вдига от 166 на 170% от норматива за издръжка в съответното направление.

Екстензивното разрастване на системата от университети и предлагането на нехарактерни, но модни сред студентите специалности са основните мотиви, които просветното министерство изтъква в защита на промените. Според МОН държавата следва да ограничи разрастването на неефективните направления, като в същото време е длъжна да защити определени значими професии, към които има слаб интерес. Желанията на кандидат-студентите с финансови възможности и интерес към специалности, които държавата финансира по-слабо, ще бъдат защитени през платеното обучение, изтъкват от МОН.

По тези промени тепърва ще се дебатира, като най-значимите детайли по тях - редът за определяне на приема в университетите и списъкът със защитени специалности, са оставени в ръцете на изпълнителната власт. Не е ясно дали парламентът няма да стесни тези правомощия. Спорове ще предизвикат и промените в платеното обучение. Според депутати от БСП промените могат да затруднят достъпа на много млади хора до образование. Миналата година социалистите предложиха промени в същия закон, които целяха намаляване на редовните студентски такси до 30% от държавната субсидия за студент, но проектът им не мина.



КАЧЕСТВО

От учебната 2016/2017 г. поне 30% от държавните субсидии за университетите вече трябва да се дават на базата на качеството на образованието, докато в момента процентът е 12.8. Целта е до 2020 г. делът на средствата, дадени за качествено обучение, да нарасне до 60%. Промените предвиждат мярка и срещу т. нар. летящи професори - един преподавател ще може да участва в акредитацията само на един университет, а не както досега - на два. Този текст не се предлага за пръв път и не е ясно дали ще има политическа воля за гласуването му.
58
6835
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
58
 Видими 
04 Май 2015 19:08
Е, хубаво! Трябва да ги похвалим! Ще имаме по-качествено образование - тцъ...
04 Май 2015 19:29
Ако платеното значи качествено, то у нас трява да са най-качествените кадли. А е обратното. Щом си плащаш - вървиш напреТ.
04 Май 2015 19:35
Крайно време беше, бандите на записвачите ходеха по кръчми и дискотеки и напиваха и надрусваха нашето бъдеще, бъдещето подписваше на пияна и надрусана глава, а на сутринта се събуждаше махмурлия и приковано с вериги към студентската банка, обречено ден и нощ да учи под ударите на камшика на асистента.
04 Май 2015 20:03
От много време се чудя какво ще изберат управляващите във връзка с това, че за този програмен период парите, които дава ЕС няма да са за магистрали, а за образование - да намали ВУЗ-овете, за да може по-малко (наши) хора да прибират пари или да промени правилата, за да може (наши) хора да прибират парите.

Явно е първото ;-)
04 Май 2015 20:07
Отделни специалности ще бъдат обявени за защитени и ще се финансират приоритетно, докато приемът в други може да стане изцяло платен.

Най-важното в един текст е или с по-малки букви, или просто е вметнато изречение. Идеята е някои специалности да нямат изобщо държавна поръчка, като това ще е плавният преход към изцяло платено от студентите висше образование, което ще е скъпо като в щатите и също толкова некачествено. Малко по малко, почти неусетно, българите губят и последните си социални придобивки
04 Май 2015 20:21
То е голема придобивка това, да се запишеш в специалност, в която почти никой от предишните випускници не си е намерил работа по специалността, като си платиш само част от таксата.
04 Май 2015 20:27
То е голема придобивка това, да се запишеш в специалност, в която почти никой от предишните випускници не си е намерил работа по специалността, като си платиш само част от таксата

Може да се поспори по въпроса. През всичките ни безценни 25 демократични години някои специалности бяха изключително атрактивни, поради което сега пазарът е наводнен с няколко вида специалисти, които посмъртно не могат да се реализират. Обратно - други специалности се оказаха особено непривлекателни, поради което в последните години на пазара има търсене на именно такива кадри. Нищо не се знае, атрактивната при приема специалност, може да се окаже до завършването абсолютно ненужна.
04 Май 2015 20:46
Полека-лека ще стигнат до идеята фирмите и организациите да правят поръчка за кадрите си....
както беше преди 25 години...
04 Май 2015 21:01
Полека-лека ще стигнат до идеята фирмите и организациите да правят поръчка за кадрите си....

Су, българските фирми никога не биха платили образованието на бъдещите си служители. Причините са много, но основната е, че голяма част от тях изобщо нямат намерение да съществуват 10-20-30 години, че да си позволят такава инвестиция, или тя да им е нужна
04 Май 2015 21:14
Е, не знам за фирмите, ама със сигурност бъдещите им служители нямат никакво намерение да им служат 15-20-30 години. Ако при някой се случи, това ще означава, че никъде на друго място не го искат.
04 Май 2015 21:17
През всичките ни безценни 25 демократични години някои специалности бяха изключително атрактивни, поради което сега пазарът е наводнен с няколко вида специалисти, които посмъртно не могат да се реализират.
Пазарна икономика му викат...

04 Май 2015 21:43
Жана, никой никъде по света не би платил, ако имаше възможност. Но се приучават и после разбират, колко е важно...
04 Май 2015 21:48
Е, не знам за фирмите, ама със сигурност бъдещите им служители нямат никакво намерение да им служат 15-20-30 години. Ако при някой се случи, това ще означава, че никъде на друго място не го искат.

Медалът има две страни. Ако е ценен...
Или пък "три фирми се бият за мен и всяка вика "Ти го вземи!""...
04 Май 2015 22:09
Най-после нещо разумно. Само дали ще мине през политиците-популисти - това е друга работа.
Университетите в УСА са (и така трябва да бъде) училища за бъдещото ти вклЮчване в трудовия пазар. В Латинска Америка не е така, так университетите са със социална функция, с политическа функция, с морална функция, с гражданска функция и един билЮк функции. Затова образованието в Лат. Америка е ужасно и затова Лат. Америка е... ами Лат. Америка.
Просто университетите трябва да се ръководят от един съвет от не повече от 10 човека, като там да има хора от правителството, бизнесмени, уважавани граждани и накрая професори. Специалностите и програмите да се определят от този съвет: кои са приоритетни, кои са само за платено обучение и т.н. И работата ще потръгне.
04 Май 2015 22:22
Приоритетни за кого? И защо тези, платените, да не са приоритетни също?
Аз мисля, че кои са приориетни се определя от този, който дава парите...
04 Май 2015 22:22
Университетите в УСА са (и така трябва да бъде) училища за бъдещото ти вклЮчване в трудовия пазар
Наскоро четох изповедта на една женица, която на 70 още продължава да изплаща заема за "включването си в трудовия пазар". Оптимистка беше, вика малко остана, до 75 ще го върна...

Такива жертви като нея дължат повече от 1 трилион долара на банките за тая мечта.



ПП. Нашите банди банки да не са по-прости...
04 Май 2015 22:25
Хан, нищо не се вижда. Нещо не ти е в ред линкът...
04 Май 2015 22:27
Уф, img вместо qoute... съжалявам. Оправих го.
04 Май 2015 22:34
Бе те професорете станаха повеке от студентите. Па и секо читаво дете отива да следва с странство...
04 Май 2015 22:38
Първо да си оправят броя на вузовете. След това структурата на система на висше образование - за какъв дявол всеки завършил да е студент и те пак не стигат за "капацитетите" на всички тези ВУЗ-ове. И после - институт с какво е по-лошо от университет, та всичките, по-рано що-годе добри институти, станаха университети? МИТ да не би да са глупаци, че не искат да станат университет? Или пак Карлсруе, че от университет станаха институт???
04 Май 2015 22:42
звучи и изглежда разумно, ама като знам кой ще го въвежда и съм нещо скептичен. още повече, че дяволът /както обикновено/ се крие в детайлите и вметнатите изречения...
04 Май 2015 23:09
onzi
2015-05-04 22:42:00
и аз така.
04 Май 2015 23:11
Промените предвиждат Министерският съвет занапред да приема списък на приоритетните професионални направления, в които има недостиг на кадри, както и защитени специалности, които не се радват на голям интерес сред студентите, но са важни за страната от социално-икономическа гледна точка. За тези специалности държавата ще може да отпуска бройки по свое усмотрение, дори ако това противоречи на решението на съответното висше училище.


Студентите не искат, преподавателите не могат...
04 Май 2015 23:16
Пак питам: Приоритетни за кого?
04 Май 2015 23:16
Вдигане на държавните такси, въвеждане на изцяло платен прием...

Желанията на кандидат-студентите с финансови възможности и интерес към специалности, които държавата финансира по-слабо, ще бъдат защитени през платеното обучение, изтъкват от МОН.



Те имат ли нужда от подобна "защита"?

Учението ще стане като магистрала - "магистралата на живота"
04 Май 2015 23:20
Не е ли по-логично да се финансират специалностите, толкова колкото струват. Какво значи "държавата по-слабо финансира"? Тръгват в правилна посока, но бързо я губят...
Означава ли това, че държавата ще финансира специалности в частните вузове? И по какъв критерий? Защо да не разкрива същите специалности в държавните, вместо да плаща скъпо на частниците?
04 Май 2015 23:20
Приоритетните специалности за нашата държава с нашия стандарт, ако се окажат приоритетни и за други страни в ЕС, с техния - и пак ще имаме свободна липса на специалисти със свободна липса на капитали.
04 Май 2015 23:23
Айде пак: Приоритетни за кого?
04 Май 2015 23:49
Заглавието е само още едно потвърждение, че вече няма такава държава
05 Май 2015 04:16
Като изключим дежурните глупости - хал хабер си нямаме за какво става дума, не сме вътре в нещата, но ако е на противника - винаги ще го изкараме идиотизъм или корупция, ако е е на нашите - ще му измислим някакво оправдание, даже и да е идиотизъм или корупция, май имаме работа с много добре обмислена стратегия. На фона на характерните за Герб идиотщини, при това - предлагани с апломб и реализирани на принципа "луд умора няма", това е добре обмислено, дълго търсено решение на наболял проблем. Май шантавия очилат чичка, който, на пръв поглед, плещи абсолютни дивотии (ако се вслушаш внимателно, нещата, които казва, са колкото шокиращи, толкова и верни - просто сме привикнали да мислим със щампи) няма да се окаже толкова шантав, колкото изглежда.
05 Май 2015 06:22
Образованието е станало бизнес доста отдавна. Каквито и фокуси и тарикатлъци да се правят то ще е само в рамките, границите на бизнеса.
Нито фирмите а най малко банките са заинтересовани да се създават добри кадри.
Един прост пример.: аз съм преподавател и зная неща в дадена област които много малко хора знаят. Тези мои знания използвам във фирма и си осигурявам допълнителен доход. От какъв зор ще си давам знанията на някой и ще си губа дохода.
Ще предам на своите деца не на другиго......
05 Май 2015 07:00
Почти пълната свобода на университетите да определят броя на студентите в съответните специалности остава в историята

Това не отговаря на истината - периодично всяка специалност минава през акредитация в НАОА и оттам определят капацитета й, тоест горната граница бройки за прием. Ако университетът приеме студенти над тези бройки, на следващата учебна година бива савкциониран от МОН - или приемът се намалява със съответните бройки, или изобщо не се разрешава прием. Ако пък не успее да попълни поисканите бройки, връща едни немалко пари. Щото нали... "Парите следвали студента". Пиша го като човек, участвал лично в 7 акредитации като преподавател в определени специалности и като зам.-декан, отговорен за акрединацията на редица други. Трябва да се пише с по-задълбочен поглед върху проблемите. В противен случай у читателите, които не са длъжни да ги познават, се създава погрешно впечатление.
05 Май 2015 07:08
П.П. Във Франция, която е социална държава, годишната такса за Сорбоната е около 180 евро!!! В Германия, Чехия, Дания обучението е безплатно. Но проамериканските маши от РъБъ в правителството имат за задачка не да европеизират, а да американизират, тоест доразсипят образованието и лишат много талантливи, но бедни деца от възможност да се образоват. Bedna mayka Bulgaria i bednite y detsa, да го изпиша по РъБъйски политкоректному. Очевидно колкото по-добре си образован, толкоз по си неудобен на властващите. Нищо ново.
05 Май 2015 07:41
SvSophia , далеч съм от България , но имам усещането , че се откриха прекалено много паралелки по "мениджмънт и маркетинг" почти към всеки университет или институт . Може би за вашият университет е така , но съгласува ли се бройката студенти по мениджмънт например за цялата страна ? Навремето се "произведоха" хиляди машинни инженери , но в крайна сметка повечето от тях бяха и работеха на работнически , нискоквалифицирани длъжности . Струва ми се и с мениджърите( а и не само с тях!) сега става същото .
Децата просто остават излъгани .
05 Май 2015 08:01
Висшето образование трябва да стане 100% платено от собствения джоб. За нужни специалности може да се дава до 100% държавен безлихвен заем (естествено само на минали изпити и класиране), който да се погасява от платените в България данъци след завършването например. За по-малко необходими специалности заемът може да е 50% и така до 0%.
В Германия и Франция висшето образование е почти безплатно защото образоват хора основно за техните икономики а не за износ. Никой в България не е задължен да финансира обучение на висшисти за френски и немски работодатели.
05 Май 2015 08:21
В Германия и Франция висшето образование е почти безплатно защото образоват хора основно за техните икономики а не за износ. Никой в България не е задължен да финансира обучение на висшисти за френски и немски работодатели.

Напълно съгласен! Твърдя го отдавна, но наскоро бях оплют за това, че образователната система е функция на икономиката.....
05 Май 2015 08:33
но наскоро бях оплют за това, че образованието не трябвало да бъде определяно от икономиката.....

Това е вечният андрешковски стремеж за лапане на чуждото без собствен принос. За образованието например, андрешковката схема е как всички в България плащат образованието на чедото, а то после отива да работи в Германия или Франция и там да плаща данъци и осигуровки, а тукашните данъкоплатци имали бол пари дали. Отделно, ще намалеят набедените висшисти от което и много от тях ще имат реална полза. Вместо сега някой да вземе диплома за политолог и цял живот да търси държавна чиновническа работа, може да отвори собствен автосервиз например ако му се удава и да живее многократно по-добре а и с по-голяма полза за обществото като цяло. Андрешко обаче иска да му дават пари и дипломи, не акъл.
05 Май 2015 08:42
Мили Чоки ,
Нарояването на твърде много наистина "специалисти" по маркетинг, мениджмънт, ПР, публична администрация и право е факт, който никой не оспорва. Но... това не е по вина на университетите, защото - първо, от десетина години висшето образование е поставено на "пазарен" принцип, "Парите следват студента" с други думи, тоест университетите нямат друг избор, освен да увеличават приема по търсените специалности, второ, интересът, всъщност модата, към тези "науки" (маркетинг, туризъм, ПР и пр. не са науки в академичния смисъл на думата, а приложни всъщност специалности на ниво колеж) са резултат от тенденциите в обществото, където нито инженерът, нито учителят, нито агрономън се ползват с обществен престиж и лесно си намират работа, трето, свидетел съм, към сериозните професии като индустриална химия, няма интерес, защото следването е трудно (по друго си е "Публична администрация", нали ), а след като завършат, не си намират работа или не желаят да започнат работа по специалността (вчера говорих с колега силикатчик - работа има в Исперих и изобщо в оня район, и добре платена, и по специалността, но не щат да отиват там, остават в Бургас и стават келнери).
Изобщо каквито и глупости да продължават да вършат поредните министри, попаднали там поръчково или за политзаслуги, нещата са фундаментално сбъркани - държавата нито знае какви и колко специалисти й трябват, нито може да планира каквото и да било, щото плановостта беше заклеймена и отречена от "специалисти" като Сашко Йорданов още в ранните 90-те. Макар че стол дори за да скове, човек предварително все пак трябва да има някакъв план, а какво остава за дейности, които дават резултати след десетилетия, каквато е образованието. Отгоре на всичко същата тази държава има наглостта да оценява университетите през реализацията на студентите им "на пазара на труда", каквото и да означава това в България.
Университетските преподаватели и самите университети са притиснати между Сцилата на подобна "пазарност" (парите, начи, като следват студента, ако отпадне поради слаб успех, ти се спира държавната субсидия за този студент, нищо че той и за метач не става) и необходимостта все пак да отстояват академизма и академичното знание, щото мисията на Университета не е да се превърне в ПУЦ, в който се усвояват "познанията и уменията" как по-успешно да продадеш внесени от Турция прашки.
05 Май 2015 08:47
Като отпадне този, който и за метач не става, веднага го глътва друг университет, заедно със субсидията му
05 Май 2015 09:05
Време беше. Не намирам за приемливо от данъците ми да се финансира обучението на 600 културолози годишно. При условие, че не съм видял (с изключение на една) обяви за търсене на културолог.
05 Май 2015 09:13
Що се отнася до достъпа на бедни (но с академични заложби) граждани до университетско образование - не виждам връзка между този проблем и регулацията на приема в държавните университети. За един способен млад човек вратите навсякъде са широко отворени - особено в страни, в които качествата на човек се ценят.
05 Май 2015 09:31
SvSophia 05 Май 2015 07:08
П.П. Във Франция, която е социална държава, годишната такса за Сорбоната е около 180 евро!!! В Германия, Чехия, Дания обучението е безплатно. Но проамериканските маши от РъБъ в правителството имат за задачка не да европеизират, а да американизират, тоест доразсипят образованието и лишат много талантливи, но бедни деца от възможност да се образоват. Bedna mayka Bulgaria i bednite y detsa, да го изпиша по РъБъйски политкоректному. Очевидно колкото по-добре си образован, толкоз по си неудобен на властващите. Нищо ново.

05 Май 2015 11:26
Предложение в правилна посока но не съм сигурен в умствените способности на Танев за да го изпълни. Данъкоплатеца когато плаща за нещо , трябва и да получава от другата страна това за което плаща. За какво иначе да издържаме студенти, които след това не допринасят с нищо. Който иска да е свободен от такива задължения да си плаща сам. Аз и моите набори например също плащахме под различни форми за "безплатното" си образование. Като безплатна военна ангария от 2 години в полза на държавата.
05 Май 2015 11:32
-как се пита с един състав от 50-65 годишни обучатели ще се подготвят хората за следващите 50 години?
-как обвързването с икономика от 19 век образованието ще решава проблемите на бъдещата икономика чрез своите випускници?
Никак и никакви формули и схеми няма да променя това положение.
А иначе започва да работи филтърът на неравенството.
05 Май 2015 11:33
Обективно!
05 Май 2015 11:49
Държавата занапред. Точно и ясно
05 Май 2015 11:55
промените (в закона) представляват фундаментално разместване на системата

Най-важното е тоз, който размества системата, да знае как точно да я мести!!!

На мен засега ми звучи разумно.

Тодев
Май шантавия очилат чичка, който, на пръв поглед, плещи абсолютни дивотии (ако се вслушаш внимателно, нещата, които казва, са колкото шокиращи, толкова и верни - просто сме привикнали да мислим със щампи) няма да се окаже толкова шантав, колкото изглежда.

05 Май 2015 12:04
Предложение в правилна посока но не съм сигурен в умствените способности на Танев за да го изпълни.

И аз мислех така доскоро, но неотдавна го слушах (Танев – по телевизора!). Звучеше изключително разумно и логично. Нищо че чертаеше като Баце. Явно идеята в главата му е кристално ясна. На мен ми хареса за пръв път.
05 Май 2015 13:52
За съжаление в образованието последните 20 г. все се пробват да го подобрят и все по-лошо става. И това е само защото не се разбира кога може да се провери ефекта от една промяна. В случея с висшето образование - ами прието е това да е 5 г. след завършване на първия випуск по променената програма. Защо 5 г. - ами тогава става ясно доколко издишат завършилите по тази програма (причината е, че за 5 г. наслоените базови знания свършват приложимостта си и е необходимо вече да се проявят заучените умения за самообразование и преквалификация). Затова и в отценъчните системи се използва мнението на/за работещи по фирмите след 5 г. от завършването.
А за новото предложение - поредната глупост, защото има няколко фирми, оплакващи се от липса на кадри и дай сега да им угодим. Като се добави и нежеланието на фирмите да плащат за подобряване на образованието и преквалификация на кадрите - ами занчи само най-'нашите' фирми ще успеят да наложат исканията си за приоритетни дисциплини. Пък и кой смята, че учебни планове на 4 г. курсове могат да се сменят всяка година ? Това да не е да бъркаш ежедневната каша във войнишки стол, та на никой да не му пука какво се слага вътре?
Образованието е система с голямо времезакъснение и всички волунтариски подходи за 'бързо' подобряване са предварително погрешни. Специалистите по оптимизация имат една максима "Локалните оптимизации водят най-често го глобална минимизация на качеството".
05 Май 2015 13:53
Образованието и здравеопазването ни ще станат безплатни или поне по-евтини, когато почнем да плащаме данъци като в развитите страни, докато са ни ниски данъците (както е в малка част от страните в третия свят) - тези неща ще си ги плащаме от джоба. Разбирате ли сега кои са противниците на повишаването и премахването на плоския данък - тези, които могат да си плащат тези "екстри" и за плебса не им пука.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД