59% от германските работници може да бъдат заменени от роботи в следващите десетилетия, показва изследване на финансовата компания ING-Diba, цитирано от електронното издание "Локал". Такова развитие на събитията ще промени радикално пазара на труда в Германия.
18 млн. от общо 30.9 млн. трудоспособни души в Германия ще бъдат изместени от технологиите. Най-тежко засегнати ще бъдат работниците във фабриките и администрацията в глобални гиганти като "Фолксваген" и Бе Ем Ве, тъй като добре развитите алгоритми и сложните машини скоро ще могат да вършат тяхната работа по-бързо и по-ефикасно. 86% от административните служители вероятно ще бъдат заместени от роботи, както и две трети от механиците, шофьорите и техниците. Проучването разглежда няколко европейски страни, но Германия се оказва най-застрашена.
По-бедните сектори на обществото ще понесат главните негативи от това развитие за разлика от заможната класа. В общи линии, посочват изследователите, колкото по-ниска е квалификацията на работниците, толкова по-вероятно е робот да заеме мястото им. Практически незаменими обаче се оказват лекарите, работещите в сферата на науката и бизнес ръководителите. От общо 4 млн. научни работници по-малко от 500 000 може би ще бъдат заместени от технологии. Същото се отнася и за лидерите на бизнеса - 160 000 души от общо 1.4 млн. вероятно ще трябва да си търсят нова работа.
Макар че развитието на технологии ще създаде нови работни места - като например поддръжка на машините и на работните им места, безработицата ще се покачи много, предупреждава Карстен Бржески, икономист в ING-DiBa и съавтор на доклада. "Опитът ни с технологичното развитие показва, че не е реалистично да се надяваме, че работниците, заменени от роботи, просто ще си намерят работа в други сектори."
Промяната обаче няма да се случи бързо, посочват авторите. Роботите все още са прекалено скъпи, за да бъдат масово произвеждани, освен това ще има и социална съпротива срещу тези тенденции. Изследователите обаче са категорични, че тези развития предстоят. "Превземането на работните места вече е започнало", твърди Бржески. "Вече има индустриални сектори, които са изцяло поети от роботи." "Тошиба" разработи хуманоидни роботи секретари, които започнаха работа през април в Токио. Китай пък е световният лидер в покупката на индустриални роботи - през 2013 г. Пекин е купил 35 560 броя.