Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис пристига на заседание на правителството на 10 май. Вчера той призна, че Атина е изправена пред непосредствена криза. |
"Разговаряме с всички тези държави...Обсъждаме с какви кризисни планове разполагат, какви мерки могат да вземат", обяснява Йорг Декресин, заместник-директор на отдела на МВФ за Европа. От фонда са на мнение, че като цяло дъщерните дружества на гръцките банки в Югоизточна Европа би трябвало да издържат на евентуален икономически срив в Гърция. Въпреки това МВФ призовава националните регулатори и правителствата да наблюдават отблизо ситуацията. "В момента се провежда подробен мониторинг от властите и ги съветваме да продължават", добавя Декрасин.
България ще бъде сред най-потърпевшите държави, ако гръцката икономика се срине, се казва в анализ на инвестиционната банка "Морган Стенли", цитиран от агенция Блумбърг. Според документа гръцките банки имат значителен пазарен дял в България, Румъния и Сърбия, но най-големият дял на чуждестранните вземания е у нас. Преките икономически последствия от излизането на Гърция от еврозоната изглеждат поносими, но "при банките има най-голяма вероятност за тежки последици в съседните държави".
Според български анализатори финансовата криза в Гърция не би трябвало да повлияе на родната икономика въпреки сериозното присъствие на гръцки банки у нас. Според Асен Ягодин анализите, че кризата може да засегне и нашата банкова система, са "теория на вероятностите". "Нееднократно не само официални лица по линия на БНБ и правителството, но и анализтори са разяснявали свързаността на българската икономика с гръцката, а тя числом и словом е под 10%", каза Ягодин. Според Кристофор Павлов от УниКредит Булбанк българската икономика и българският финансов сектор в момента са много по-добре позиционирани спрямо ставащото в Гърция в сравнение с 2012 г.
Междувременно шефът на Еврогрупата Йерон Десблум обяви, че е постигнат лек напредък в преговорите с Гърция, предадоха агенциите. След срещата, състояла се в Брюксел в понеделник късно вечерта, той подчерта, че са необходими "повече време и усилия" за постигане на споразумение с кредиторите. Еврогрупата и Гърция трябва да се договорят за продължаване на финансовата помощ за Атина възможно най-скоро.
Гърция е взела 650 млн. евро от депозитарната сметка на МВФ за спешни случаи, за да изплати дължимата вноска от 750 млн. евро към финансовата институция, обявиха от Централната банка на Гърция. Останалите 100 млн. евро били от паричните резерви на Атина. Този ход позволява на страната да избегне фалит, но подчертава лошото състояние на финансите й, коментират експерти.
ОФЕРТА
Русия е предложила на Гърция да стане шестият участник в Банката за развитие на държавите БРИКС (Русия, Китай, Индия, Бразилия и Южна Африка), обявиха от Министерството на финансите в Атина, цитирани от агенциите. Поканата е отправил руският зам.-министър на финансите Сергей Сторчак в телефонен разговор с гръцкия премиер Алексис Ципрас. Министър-председателят заявил, че ще обсъди предложението с лидерите на страните от БРИКС по време на икономическия форум в Санкт Петербург, който ще се проведе между 18 и 20 юни.