:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,707,512
Активни 436
Страници 18,442
За един ден 1,302,066
Парадокс

В МВР вече се награждават, ако някой случайно разкрие кражба

Щом ще надуват фанфари, че някой си е свършил работата, за която получава заплата, дали ще има наказани за над 70-те процента неразкрити обири
Снимка МВР
От време на време от МВР се хвалят с някое успешно задържане, включително и на крадци и грабители. Други не една, не две, а неколкостотин хиляди кражби си остават завинаги неразкрити.
Преди дни дойде новината, че полицаи ще бъдат наградени, защото разкрили крадец, който разбил два магазина и откраднал 3 коли в областен град. Серийният обирджия бил заловен след високо професионални действия. Фанфарите бяха надути директно откъм МВР.

Ще оставим настрана обстоятелството, че ставало дума за 21-годишен рецидивист, който пробвал да открадне един след друг няколко микробуса, ама единият не запалил, а с другите два просто се разхождал от квартал до квартал. Както и че "сложната" оперативна работа продължила със задействане на охранителна техника в полунощ на магазин в града, в който пристигналият полицейски екип се натъкнал на разбит прозорец и чанта с хранителни продукти, приготвена за изнасяне. Половин час по-късно бил разбит втори магазин в същия квартал и тогава полицията вече е заловила крадеца, като от него "били иззети бутилка уиски, цигари и пари". Така или иначе, похвално е, че хората са си свършили работата,



за което получават възнаграждение, социални придобивки



и какво ли още не. Както всички още 2-3 милиони българи, които всеки ден отиват на работа, свършват я и получават заплати.

Абсурдно е обаче МВР да награждава за подобно нещо - че някой си е свършил работата си и като патрул е хванал крадец, който държал да се разхожда с микробус, за да разбива магазин след магазин. Звучи като подигравка за всички останали, особено спрямо онези стотици хиляди, а може би милиони българи, които са били ограбени, без тези кражби да са разкрити. В държавата едва ли остана незасегнато от грабеж или кражба семейство. Представете си как на всички ограбени им звучи информацията, че полицаи щели да бъдат наградени, че разкрили един извършител.

Преди три-четири години цял зам. главен прокурор възкликна, че бил потресен, когато установил, че



има спрени 400 000 производства за извършени кражби



Тогава МВР заобяснява, че ставало дума за битова престъпност, а пък тя била винаги следствие на тежка криза - превръщала се в начин на препитание. Вината веднага бе тропосана на съдебната система - когато имало едно лице, което е извършило множество кражби, и то такива до 500 лева, я нямало репресивната роля на правораздавателната система тези хора да бъдат осъдени. Когато размерът на кражбата е по-малък, виновникът получавал пробация, условна присъда, което по никакъв начин не го дисциплинира, а му създава навиците да краде като начин на препитание, като професия дори, защитаваше се тогава МВР.

Няма спор, че и това е така - на свобода се разхождат хиляди хора с висящи по 30-40, че и по 100 висящи дела основно за кражби, а правосъдието се бави да въздаде правосъдие и справедливост. Но това не оправдава полицията, че има 400 000 неразкрити престъпления.

До ден днешен не се е променило и друго - хората вече дори не се оплакват в полицията, тъй като не вярват, че извършителите ще бъдат открити. "Знам го по себе си. Откраднаха ми GPS-а от колата, но



не подадох жалба, защото знам, че е безсмислено",



обясни същият зам. главен прокурор.

Положението с кражбите и неразкритата престъпност е наистина драматично и става все по-непоносимо. Цели 70 на сто от тези посегателства изобщо не се разкриват. Едва ли за някой е тайна, че например домовите кражби, кражбите на коли се извършват от стройно организирани групи и по всяка вероятност добре "пазени" основно от служители на правоохранителната, а почти сигурно и на правораздавателните системи. Защото именно домовите кражби са основните сред неразкритите. Всяка година в тази графа отиват сигурно по 50 000-60 000 от тях. За 4 години се събират 240 000 неразкрити домови кражби, правени от вероятно не повече от 100 групи. А защо МВР не ги разкрива?

Всъщност числото от 400 000 неразкрити кражби вероятно е силно намалено. Преди две години прокуратурата удари друг звучен шамар на МВР с доклад за образуването, движението и приключването на преписките и делата. Според него не са открити извършителите на поне 660 000 престъпления. Става дума за заявени материали, за хора, оплакали се като данъкоплатци на службите, издържани от техните данъци.

Например неведнъж през последните години бе отбелязано, че прокуратурата прекрати заради изтекла абсолютна давност над 1 млн.дела. Основно, защото нямаше разкрит престъпник. Въпросната давност означава, че дори и да бъде открит някакъв извършител, той вече не може и да бъде осъден. Ако става дума примерно за кражба, значи са минали 15-20 години, без да бъде открит крадецът. На практика това означава, че жертвите на тези престъпления никога няма да видят откраднатите си вещи, нито ще могат да поискат обезщетение за преживяно страдание.

Не е трудно човек да сметне, че



за над 1.5 млн. престъпления няма разкрит извършител,



камо ли арестуван, още по-малко осъден и изтърпяващ някакво наказание. И зад всеки от тези конкретни случаи стои разбит и окраден дом, офис, склад, магазин или кола, жертва.

Крайно време е и полицията, и прокуратурата, и съдът да се вземат в ръце и да спрат с караниците помежду си и с популистките си изцепки като например, че според социологическите изследвания хората имали доверие в тях. Смятат ли, че някой може да вярва на институции, които не са разкрили и не са наказали извършителите на стотици хиляди и дори милиони кражби? Че и да се награждават на всичкото отгоре? Хайде малко по-скромно и смирено! Да свършат някаква работа наистина и после да се хвалят. Иначе си е чиста подигравка с хората.
3
3546
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
13 Май 2015 21:54
Доста манипулативна и едностранчива статия, а заглавието като цяло е подвеждащо. Сякаш полицията беше виновна, че онези хлапета пукали мастика от сабале, пък после отнесоха един стълб и трима души... И всичките ги знаели, но никой не се обадил на 112 или в някое близко районно... Що се отнася до безбройните рецидивисти с висящи дела и няколко леки присъди - това вече е упрек към прокуратурата и по-малко към съда. Те си знаят защо.
14 Май 2015 09:12
Правоохранителната, правораздавателната и законодателната власт работят изключително за "собствена" сметка. Те охраняват престъпниците, оправдават ги и им гласуват закони, за да могат да вършат "богоугодните" си престъпления безпрепятствено. И още нещо важно - наказват жестоко потърпевшите, ако случайно си потърсят правата.
14 Май 2015 15:34
МВР не работи, получват заплати и се самонаграждават, така е.
Може би най-фрапиращият слчуай е КАТ, като част от МВР. Седят си с дебелите тумбаци в колата край някой катаджийска хранилка за глоби, и си изпълняват плана за глобите.
*
Катаджийска хранилка - е място, където е напълно безопасно да се шофира и с над 100 кмч/ас, но КАТ са сложили ограниение от 40-50 км/час, за да си събират глоби без да се преуморяват, като санкционират наистина опасните шофьори.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД