Серия мерки за контрол и пряко наблюдение на болниците планира здравното министерство, за да прекрати кражбите на лекарства, предимно за онкологията. Сред тях са дори броене на празни опаковки и онлайн следене на пътя на изписваните препарати.
Министър Петър Москов припомни полицейска акция от миналата година в болница във Варна. Тогава директорът на лечебното заведение е заловен да продава скъп онкомедикамент на фирма. Същото лекарство обаче се води отпуснато на пациенти и платено от здравната каса. Москов не разказа схемата, но подозренията са, че става дума за нелегален паралелен износ. Скъпи препарати, при това платени от здравната каса, се крадат от болниците и се продават на фирми, които ги изнасят в страни от ЕС. Печалбата им е сериозна, тъй като там цените преди облагането с ДДС са по-високи, отколкото у нас. Неофициално се твърди, че пациенти, за чието лечение е платила НЗОК, получават физиологичен разтвор вместо препарат за химиотерапия.
Срещу тази практика министерството планира серия мерки. До 2 месеца на държавните болници ще бъде раздаден софтуер, с който да може да се проследява в реално време пътят на всяка отпусната опаковка и на всеки скъп консуматив. "Ще се следят лекарствата от влизането им в склада на болницата, през болничната аптека, след това от кого са изписани, от коя сестра са взети за кой пациент, в коя стая", поясни Москов. "Софтуерът ще е част от цялостна система на наблюдение на разходите за болниците изобщо - както на конкретните позиции, така и на средните постигнати цени на лечение", допълни зам.-министърът Бойко Пенков. От друга страна, МЗ ще издаде и препоръки за лекарствената политика, които ще трябва да се спазват. В самото министерство ще има хора с оторизация да следят разходите в реално време. Ако се забележи рязко отклонение от средните разходи за системата, първо ще се иска обяснение. "При установяване на сериозни нарушения на финансовата дисциплина ще сменям директори, докато не се въведе контрол", закани се Москов.
МЗ планира и да се слагат уникални кодове на всяка лекарствена опаковка, която влиза в болниците. "Така тя ще може да бъде проследена от склада до пациента и да се види, ако е чукната на касов апарат в Германия", каза още министърът. Планира се още една мярка - следене на празните флакони лекарства в онкологията. В момента те се изхвърлят в големи тъмни чували и се предават на фирми за третиране на опасни биологични отпадъци, които ги обработват. Занапред те ще се изхвърлят в прозрачни пликове за по 10 флакона, които ще се отчитат и броят от регионалните здравни инспекции. Така може да се засече дали лекарство е било използвано по предназначение, смята Москов.
ПРОТЕСТИ
Министър Москов намекна, че протестите срещу сливането на онкодиспансерите с многопрофилните болници са заради мерките срещу нелегалната търговия с онколекарствата. В момента диспансерите поемат сериозна част от химиотерапията на раковите пациенти, а при евентуално сливане с болниците тази дейност ще мине под обща шапка. "Значи ние можем да се отделим в комплексен онкологичен център или в специализирана болница и да извършваме нискоразходната и високодоходна дейност по изписване на скъпи лекарства - ако изписваме лекарствата на определена фирма, ни пращат на конгрес на Карибите и това е добре и трябва да бъде толерирано. Или трябва да ви бъде вменено задължението, ако правите едното, да правите и другото?", възмути се той.
Нито една дейност на диспансерите няма да бъде закрита, идеята е пациентите да получават на едно място комплексна грижа - от операция през химиотерапия, рехабилитация, изследвания, последващо проследяване до палиативни грижи, ако се наложи, каза още министърът. Само болници, които могат да гарантират, че ще осигурят всичко това на пациента - сами или чрез договори с други лечебни заведения, ще получават пари от НЗОК, обяви той.
МЗ предлага това, което големите търговски вериги правят от години.
Къде е проблемът, истинският