:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,744,556
Активни 798
Страници 1,023
За един ден 1,302,066

Едва 1% от бедните са поискали да си върнат подоходния данък

Въпреки фиаското БСП настоява парламентът да размисли и да възстанови облекчението през 2016 г.
Отказът на новото Народно събрание да се занимава с данъчното облекчение за бедните и да поправи неработещите текстове за него, гласувани при кабинета "Орешарски", доведе до очакван финал. Едва 9546 души с минимален годишен доход до 4080 лв. са поискали от НАП да им възстанови авансово удържания през 2014 г. налог. Данъчните тепърва ще проверяват дали тези хора отговарят на изискването да не са получавали никакви други доходи, включително необлагаеми - като обезщетения за безработица, детски надбавки, минимално олихвяване по дебитни карти и др. Провалът на данъчното облекчение не попречи на БСП да внесе за втори път промени в закона, така че данъкът да може да се възстановява през 2016 г.

Данъчната отстъпка за бедни предвиждаше всички хора с месечен доход в размер на минималната работна заплата да могат да поискат от държавата възстановяване на удържания им авансово данък. Първоначално от финансовото министерство съобщиха, че през 2014 г. на този праг за доходите са отговаряли около 890 000 души, без да е ясно каква част от тях са получили само трудови възнаграждения, каквото е изискването. Вчера от левицата разпространиха актуализирани данни на МФ, според които хората с доходи до 340 лв. на месец през 2014 г. са били 1 019 939. Сметките показват, че едва 0.9% от тази група са кандидатствали за възстановяване на данък, след като се разбра, че ползването на облекчението на практика е невъзможно заради недомислени законови текстове. БСП не успя да убеди мнозинството в настоящото НС да приеме тълкувателен закон, с който да изчисти текстовете и да направи възможно ползването на отстъпката.

Още не е ясно на колко ще възлезе общата сума, която бюджетът трябва да върне на подалите декларация за възстановяване на данъка. Грубите сметки показват, че при 340 лв. реален доход след приспадане на осигуровките общата сума за възстановяване ще е около 3.4 млн. лв. Това е много далеч от обявения ефект от въвеждане на данъчното облекчение - 150 млн. лв. През февруари в отговор на депутатски въпрос финансовият министър Владислав Горанов бе категоричен, че евентуалното възстановяване на тази сума е отчетено в бюджета и пари за данъчното облекчение има. Така излиза, че в приходната част на бюджета ще се появи неочакван плюс, в размер на около 147 млн. лв., заради невъзстановяването на данъка. Не е ясно дали при евентуална актуализация на бюджета това няма да се използва като аргумент за допускане на допълнителни разходи в социалната сфера.

Въпреки фиаското на данъчното облекчение председателят на левицата Михаил Миков вчера обяви, че партията ще направи втори опит да прокара отстъпката в парламента. "Във връзка с повишената събираемост на приходите ще настояваме да се приемат промени в закона за данъците върху доходите на физическите лица, така че бедните българи да си получат обратно внесения авансово данък в началото на 2016 г.", обясни Миков.

Проектозаконът вече е в деловодството и предвижда право на отстъпка да имат хора с годишен доход до 4444 лв. В законопроекта се изтъква изрично, че данъчното облекчение ще може да се ползва при получени необлагаеми доходи като обезщетение за безработица и др. В групата на необлагаемите доходи са включени и "лихвите върху доходи от трудови правоотношения". В случая се имат предвид минималните лихви върху заплатите, преведени по дебитни карти. Предвидено е законопроектът да влезе в сила със задна дата от 1 януари 2015 г. За момента обаче няма никакви сигнали за промяна на позицията на мнозинството по темата. При приемането на пакета от данъчни закони за 2015 г. новото мнозинство отмени отстъпката с аргумента, че социална политика следва да се прокарва през разходната, а не през приходната част на бюджета. Още в кабинета "Орешарски" данъчната отстъпка за бедни бе компромис след категоричното несъгласие на ДПС да се пипа плоският данък и да се допусне въвеждане на необлагаем минимум в класическата му форма.



ДОХОДИ

Данните на НАП показват още, че броят на българите със средномесечен доход от 340 до 1000 лв. през 2014 г. е бил 1 400 096. 268 105 души са получавали от 1000 до 1514 лв., 90 580 души са получавали от 1514 до 2000 лв. 118 999 са взимали от 2000 до 5000 лв., 15 773 са получавали от 5000 до 10 000 лв. Месечен доход над 10 000 лв. за 2014 г. имат 6751 души.



ОТСТЪПКИ

33 829 лица са ползвали тази година отстъпка от 5% за предсрочно подадена по интернет декларация и платен в срок данък, показва още статистиката на НАП. Общата стойност на полученото от тях облекчение е 2.9 млн. лв., или средно по 85.4 лв. на човек. Няма статистика каква част от заявените отстъпки не са зачетени заради наличие на неплатени стари задължения. Облекчението за млади семейства, изплащащи ипотечен заем за първо жилище, е ползвано от 5249 души. Те са си приспаднали от данъчната основа 16.8 млн. лв. плащания на лихви по заема. 2793 лица са декларирали, че са им отпускали заеми, като общата стойност на непогасените суми е 360 млн. лв. В декларациите освен непогасени нови заеми над 10 000 лв. се включва и непогасената част от дадени в предходни 5 години суми, ако те надхвърлят 40 000 лв.
13
2881
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
21 Май 2015 20:22
Имат много пари?
Или по-скоро - не вярват на държавата! Ама в нищо...
-------------------
Сайтът на Генек
21 Май 2015 20:22
импотентните идеи от имбецилната партия...
21 Май 2015 20:25
Българинът може да няма пари, но за 500 лева няма се реди на опашка половин час. Той може да се жалва, че е беден и държавата нищо не прави и легнал пред телевизора.
21 Май 2015 21:01
Голяма гавра беше това т.н. облекчение! Експертите от БСП не бяха изчистили детайлите, поради голяма компетентност, а пък опонентите им от ГЕРБ и другите управляващи направиха всичко възможно нещата да си останат непоправими. Пита се кой загуби в това надиграване?
22 Май 2015 00:17
Интересно ми е кои са по-големи лъжци - управляващите или .. УПРАВЛЯВАНИТЕ?
Като продължение на темата за бедността на българите и светлите хоризонти на комсомолската демокрация!
22 Май 2015 00:32
Бедните не си знаят правата, а и са по-честни! Може да бъдат пренасочвани към държавни "счетоводни къщи", които да ги съветват какво да правят (консултациите трябва да бъдат безплатни)!
22 Май 2015 07:16
И какво излиза от цялата работа? "Експертите" от БСП, ДПС и Атака приемат закон, който не действа а виновни са тъй наречените "калинки" от ГЕРБ, че не го правят да действа. Това ми напомня за плоския данък. Тези, които са го приели рИват, че другите не искат да го махнат. Странна работа!
22 Май 2015 08:40
Ей,много разбиращи коментират казуса с подадените молби за индексиране.Малко били.Ами как няма да са малко,като още с приемането на Бюджет 2015 стана ясно,че няма да има индексиране.Тия данни за подадени молби могат да служат за всичко деруго,но не и за истинската ситуация в заплащането.В най-лошия случай показва,че едва 0,9% са балъците които още вярват,че имаме държава.
22 Май 2015 09:38
Каква неподправена радост лъха от статията и повечето коментари. Тъпите бедни не искат да си вземат част от данъците обратно. А и гадните БСП и сие, така направили закона, че да не може. Може би авторката си спомня колко време Горанов и Менда и други умуваха, за да провалят закона. Ако не, нека попрочете малко стари броеве на "Сега". Лошото на това, че си въртим опашката е, че ни лъсва задника.
22 Май 2015 09:49
Може би много от получаващите МРЗ не знаят , че получават 340 лв , защото в джоба си слагат доста повече.
22 Май 2015 10:16
Едва 1% от бедните са поискали да си върнат подоходния данък

Хората са достатъчно грамотни, макар и на минимална заплата и не искат да си губят времето. Аз поне на 10 души съм казал дали е възможно, след като разбира се съм ги питал за доходите им. Е, декларираните!
22 Май 2015 10:26
"Данъчните тепърва ще проверяват дали тези хора отговарят на изискването да не са получавали никакви други доходи, включително необлагаеми - като обезщетения за безработица, детски надбавки, минимално олихвяване по дебитни карти и др. "

Е това си е жива подигравка- значи, ако някой работещ беден си получава заплатата по дебитна карта и по нея се начисли половин лев лихва, или пък получава цели 35 лева датски, няма да може да си ползва облекчението?

А това, че българина няма да се реди на опашка за 500 лева не е вярно.Аз например подадох данъчна декларация, за да ми възстановят 250 лева данък и не съм се редила на опашка.По-скоро хората останаха с убеждението, че това облекчение е отменено.И нали се сещате, че тези, които получават минимална РЗ, не четат редовно данъчните закони.
22 Май 2015 11:36
Наистина облекчението бе формулирано в ЗДДФЛ-то по възможно най-безобразния и некомпетентен начин. Поради тази причина и нежеланието на ГЕРБ за законодателна промяна на вече отменения текст (върховна глупост, ако бе станало), НАП оправи набързо положението. Издадоха се указания и се разработи едно заявление към образеца на декларацията. С него на практика се елиминира в 95 - 99 % възможността за възстановяване на данъка. Ето част от него:
"...........
Заявявам, че с попълването на ред 1, Част ІV от образец 2001б на годишната данъчна декларация съм декларирал обстоятелството, че през 2014 г. съм придобил/получил само доходи от трудови правоотношения и не съм получавал други доходи, включително:
1. Необлагаеми доходи, като:
1.1 Доходи от продажба или замяна на недвижимо или движимо имущество;
1.2 Пенсии,
1.3 Лихви по банкови сметки;
1.4 Стипендии;
1.5 Награди;
1.6 Парични и предметни печалби, включително от хазартни игри;
1.7 Рента, аренда или друго възмездно отдаване на земеделска земя;
1.8 Потребителски дивиденти от кооперации;
1.9 Обезщетения при временна неработоспособност или безработица;
1.10 Застрахователни обезщетения при настъпило застрахователно събитие;
1.11 Помощите и добавките от социално подпомагане, получени на основание на Закона за социално подпомагане, Закона за закрила на детето, Закона за семейни помощи за деца или на друг нормативен акт;
1.12 Помощи от организации със социална дейност;
1.13 Други доходи, освободени от облагане по силата на закон.
................"
Само точка 1.9 дава основание за отказ и при ползване на един болничен например. За детските, лихвите по дебитни карти и другите недоразумения да не говорим.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД