Радио "Фокус": Допускате ли, че действията от страна на Великобритания спрямо ЕС с искане на по-добри условия, които да отговарят на исканията на британците, може да имат ефекта на доминото и други страни също да поставят аналогични условия пред ЕС?
Васил Василев, фондация "Братя Василеви": То е съвсем логично, защото толкова години е изповядвана общата европейска политика, и сега, когато всеки започва да дърпа чергата към себе си, най-вероятно е всички да останат на студено. Този, който първи я дръпне, той може да се свие, да се шири на тази черга, а останалите ще останат в много по-тежко положение. Това започна с Гърция и сега сме свидетели, днес дори, на един много също неприятен за нас факт. Неприятен за безпомощността на нашата външна политика! Обявено беше във Франция, че според новия план за разселване на бежанци и бежански квоти, имигрантски квоти за ЕС, ще бъдат засегнати 40 хиляди души, но забележете - само и единствено от имигрантите в Гърция и Италия. 16 хиляди души от Гърция и 24 хиляди души в Италия. За България никой не споменава дори за един човек, който ще бъде махнат от тук, за да бъде заселен в някоя друга европейска държава. Това е крайно унизително за нас. Значи този въпрос не е поставян на вниманието на Брюксел и естествено, че нашите интереси не са били взети предвид, защото никой не ги е изложил.
РФ: Всъщност правим този разговор като една превантивна мярка с напомнянето, че външната ни политика трябва да бъде много активна, както по отношение на темата „бежанци", така и по отношение на членството на Великобритания в ЕС, така да ви разбирам?
ВВ: България въобще трябва да престане да се държи в Брюксел като рогоносец, който постоянно моли смутителя на неговата чест да му позволи да си види жена си в събота и неделя. България трябва да излезе от унизителното положение, в което е поставена, да предвиди възможността от разпадане на ЕС и да мисли за мястото си в света след реализацията на една такава перспектива.
РФ: Очаквате ли да се стигне до разпадане на ЕС?
ВВ: Не бива в никакъв случай да се изключва това. Това ще бъде най-грубата грешка, ако си затваряме очите и продължаваме в името на общоевропейската солидарност да загърбваме, да погребваме, да хвърляме на боклука нашите интереси, само надявайки се на това, че някой ще ни обърне внимание или, че ние ще се допринесем за спасяването на ЕС. Ние не сме в състояние да направим каквото и да е в тази посока. И пълното бездействие, пак казвам на нашата външна политика и на нашата европейска политика, особено в Брюксел, показва че ние ще загубим страшно много, ако продължаваме така сляпо да следваме една политика, която има всички шансове да се провали.
РФ: С оглед на тази перспектива за разпад или най-малкото криза в ЕС, това трябва да бъде сигнал за страната ни, за външната ни политика, за замразяване на стъпките за влизане в еврозоната и „Шенген", мерки за възстановяване на родното производство, търсене на нови пазари, ако ми позволите така да обобщим нашия разговор.
ВВ: И още една много важна мярка - преустановяване на влизането дори и на още един имигрант от Близкия Изток или Северна Африка в България. Затваряне на българската граница за имигранти, защото виждаме, че никой в ЕС не дава и една стотинка, не отделя никакво внимание на този проблем, който започва да става страшен за нас! Занимават се с Гърция, занимават се с Италия, занимават се с Испания, занимават се с кого ли не и никой не обръща внимание на тази непосилна за България тежест. Това трябва да ни отвори очите и да ни покаже до каква степен можем да разчитаме на ЕС в условията на кризи!
|
|