Украинската икономика ще се свие повече от предвиденото и брутният вътрешен продукт (БВП) ще намалее с повече от 9% през т.г. в резултат от войната в източната част на страната, съобщи Международният валутен фонд (МВФ), цитиран от световните медии. Продължаващият конфликт в Донбас е нанесъл през първата четвърт на 2015 г. по-големи щети от очакваното, съобщи шефът на мисията на МВФ в Киев Николай Георгиев. Инфлацията в Украйна ще достигне в края на годината 46%, заяви той. Ангажиментът на страната за реформи обаче остава силен, добави Георгиев. Правителството в Киев успя да договори програма за кредитиране с МВФ, на стойност 17.5 милиарда долара, и се надява скоро да получи поредния транш от 2.5 млрд. долара. МВФ обаче ще отпусне средствата само ако има уверения, че правителството извършва реформи в икономиката, която страда от високи цени на енергийните носители, корупция и от конфликта с проруските бунтовници в източните райони. В края на 18-дневната мисия в Киев Николай Георгиев заключи, че разговорите с властите са били конструктивни и е било постигнато съгласие по много въпроси. Той похвали правителството за постигнатия напредък в реформите независимо от "изключително трудните условия". Валутните резерви на Украйна са се покачили леко в края на април до 9.6 милиарда долара, а депозитите в местна валута се възстановяват, заяви Георгиев. Дискусиите ще продължат през следващите дни, за да бъде постигнато окончателно споразумение, което след това трябва да бъде одобрено от ръководството на МВФ, заяви той. В доклада обаче не се споменава за тежките преговори с Киев относно погасяването на огромните дългове на страната. Най-малко 23 млрд. долара от тях трябва да бъдат преструктурирани.
Освен чисто финансовите трудности много по-опасен в историческа перспектива проблем дебне Украйна, свързан с рязкото съкращаване на трудоспособното население, отбелязва сп."Форбс". Според наблюдателя на изданието Марк Адоманис дори ако широката финансова подкрепа позволи на Украйна да реши въпроса с държавния дълг, страната няма да може да избегне такава опасност като демографската криза. По последни данни на украинския Комитет по статистика за последната година населението на Украйна е намаляло с повече от 250 000 души, отчитайки отделените от нея на Крим и Севастопол. Според официалните данни загубата на население е не в резултат на бойните действия в Донбас, а най.вече заради имиграцията. Десетки хиляди украинци напускат страната и заминават за Русия и други съседни държави. Повече от 20 000 украински граждани са заминали за последните няколко седмици. Освен това през т.г. рязко е намаляла раждаемостта в Украйна, като показателят е паднал с 12% в сравнение с 2014 г.
ТВЪРДЕНИЯ
Бившият грузински президент Михаил Саакашвили, който миналата седмица бе назначен за губернатор на Одеска област, заяви, че няма намерения да претендира за премиерския пост в Украйна, съобщи РБК. По думите му след завършването на "този проект в Одеса" той смята да се завърне в родината си. Саакашвили уточни, че загубата му на грузинско гражданство няма да му попречи да участва в различни политически процеси. Законите в Грузия разрешават двойното гражданство за определено време и той ще трябва да се обърне за ново грузинско гражданство към президента на страната, обясни бившият грузински президент. Властите в Тбилиси продължават да искат от Киев да екстрадира Михаил Саакашвили, който е разследван за редица престъпления, между които корупция.