:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,762
Активни 595
Страници 3,327
За един ден 1,302,066

КЗК глоби с общо 1 милион лева 3 ЕРП-та заради кабеларките

Високи цени спъвали опъването на жици по стълбовете
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Изобилието от кабели по сгради и стълбове е обичайна гледка в цялата страна.


Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) глоби вчера с общо над 1 милион лева трите най-големи ЕРП-та - ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про". Причината е, че те са злоупотребявали с господстващо положение, тъй като са вземали високи такси за достъп до стълбовете и мрежата си. Операторите на телефони, интернет и кабеларки пък нямат друга възможност за развитие на мрежите си освен да използват тези електрически стълбове.

Самите стълбове и мрежата са собственост на дружествата и те събират такси за тяхното ползване. Цената се определя не от енергийния регулатор, а от енергоразпределителите. Най-много - 558 446 лв., ще трябва да плати ЧЕЗ. 441 380 лв. е глобата за ЕВН, а "Енерго-Про" е санкционирано с почти 170 000 лв., става ясно от решението на КЗК.

Компаниите бяха обект на проверка още преди година. Тогава комисията съобщи, че отдаването под наем на части от мрежата им е допълнителна услуга, а поддържането й е за сметка на приходите от основната дейност на компаниите. Според КЗК в наемната цена ЕРП-тата отчитат два пъти едни и същи разходи - и за лицензионната, и за допълнителната дейност.

Вчера и от трите дружества съобщиха, че ще се възползват от правото си и ще обжалват глобите във Върховния административен съд. От ЕВН отбелязаха, че основните им задължения са свързани със сигурността на доставките на ток, а не с отдаването под наем на стълбове за търговска дейност на кабелни оператори. От дружеството поискаха правила, чрез които да могат да ограничават ползването на мрежата си. "Нуждата от такива правила се проявява най-вече при тежки атмосферни условия - снеговалежи, силен вятър, обледеняване и т.н., когато наличието на допълнителни кабели и разпределителни кутии увеличава тежестта, която стълбовете понасят", заявяват от ЕВН. Така рискът от аварии също се повишавал.

За периода 2009-2012 г. броят на отдадените под наем стълбове на ЕВН е нараснал от 86 532 на 101 110, а кабеларките, ползващи тази мрежа, са се увеличили от 222 на 252. "Ако тези цени бяха необосновани, продиктуваната от пазара тенденция щеше да бъде тъкмо обратната - към намаляване броя на наетите стълбове и на кабелните оператори", коментират от компанията.

От "Енерго-Про" заявиха, че цените им са образувани на пазарен принцип и въз основа на реалните разходи на време, труд и ресурси. Същото съобщиха и от ЧЕЗ.



ПО ВЪЗДУХ

80% от електропреносната мрежа в България е въздушна, а само 20% от кабелите минават под земята, заяви неотдавна шефът на енергийната комисия в НС Делян Добрев. По думите му именно това е довело и до множеството аварии в късната зима през март и април.
1
2340
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
03 Юни 2015 08:41
Тия кабели нали уж трябваше да са само под земята, даже отвреме навреме ги режеха?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД