:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,760,672
Активни 502
Страници 17,139
За един ден 1,302,066

Мерките за сигурност увеличиха двойките на матурите

Кърджали загуби първенството си по български език, в Ардино сривът е с 2 единици
СНИМКА: БГНЕС
---
Въпреки че и тази година не се мина без скандали заради изтичане на информация за матурите, видеокамерите и строгите мерки за сигурност изглежда дават резултат. Много повече двойки, по-малко отличници и драстичен срив в някои градове отчитат от просветното министерство за проведените в края на май зрелостни изпити.

Славата на Кърджали, който години наред държеше челни позиции по успех на матурите, през 2015 г. угасва. Областта е с най-сериозното намаление на успеха си по български език от 28-те области у нас. Докато през 2014 г. там са регистрирани най-добрите резултати по български език за страната - много добър 4.75, сега вече оценката става добър 4.05. В езиковата гимназия в Кърджали средният успех от двете матури спада от 5.72 за м.г. на 5.18 за т.г. В професионалната гимназия в Ихтиман, където бивши учители разкриха, че са принуждавани да дават верните отговори на учениците си, средната оценка от двете матури се понижава от 3.51 на 2.57. Най-шоково, с цели две единици, е намалението на средния успех в Ардино - от отличен 5.62 на добър 3.67.

От МОН бяха твърде предпазливи в коментарите си за причините, довели до срива в знанията на зрелостниците от тези градове. Зам.-министър Ваня Кастрева обясни, че трудно би казала на какво се дължат толкова лошите резултати, но предположи, че редица фактори като монтираните камери във всяка изпитна зала и инспекторите от МОН, които са били на място, вероятно са повлияли на представянето на дванадесетокласниците. Преди две седмици шефът на дирекцията по контрол и инспектиране в МОН Лазар Додев директно заяви, че резултатите от тазгодишните матури ще покажат дали старите оценки са достоверни. По думите му не може да се твърди, че навсякъде в област Кърджали резултатите са подправени, но в голяма част според него сегашните резултати ще са показателни.

На 2-ро и 3-то място с най-голям срив в успеха по български се нареждат Силистра и Кюстендил, следвани от Благоевград и Враца. Сред градовете, които са показали по-добри резултати на първата матура, пък са Варна, Велико Търново, Разград, Русе и т.н. Като цяло с най-добро представяне по български език могат да се похвалят София, Смолян и Варна, а в дъното на класацията са Ямбол, Силистра и Разград.

53.3 точки, достатъчни за "добър 4", при 54.92 т. за м.г. е средният резултат по български език, показват данните на МОН. По този предмет двойка са получили 3394 ученици (6.42%), докато през 2014 г. скъсаните са били по-малко - 2608 души (4.81%). Отличниците по български за сметка на това намаляват - сега са 7057 души, а през м.г. са били 7891. 2/3 от зрелостниците са работили по 41-ва задача за създаване на текст, като малко над 1/2 от тях са избрали есе вместо интерпретативно съчинение. Най-много учениците се затрудняват, както и досега, при правописа и пунктуацията за сметка на работата с текст, която става все по-лесна за тях, отчитат експертите.

Над 52 хиляди зрелостници са се явили т.г. на двете задължителни матури. Общо двойките на двата изпита тази година са 8162, докато през 2014 г. броят им е бил 6442. Резултатите в момента са по-ниски по 7 предмета, докато през 2014 г. те са се влошили по 6 предмета. Освен по български език слабите оценки са повече и по друг основен предмет - математиката, както и по история, френски и испански език. Представянето по биология, която бе най-предпочитана за втора матура, също е по-лошо. Всеки пети, явил се на матура по география, е скъсан. Тук обяснението от МОН е, че вероятно зрелостниците са подценили учебното съдържание. Напредък спрямо миналата година има по философия, физика, астрономия, както и по английски, руски, немски и испански език. Любопитното е, че момичетата са се представили по-добре по всички предмети с изключение на руския език.

Най-висок среден успех традиционно имат профилираните гимназии (5.08) и тези по изкуствата (4.60), а най-слаб - професионалните (3.85) и спортните гимназии (3.71). Четири от училищата с най-висок успех от матурата по български език са софийски - Американският колеж - 5.72, 91-ва Немска езикова гимназия - 5.72, 164-та Испанска езикова гимназия - 5.68, 73-то СОУ "Владислав Граматик" - 5.61, а на пето място е пловдивската езикова гимназия - 5.58.
 Статистика
 Среден брой точки по предмети
29
3764
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
05 Юни 2015 19:14
От МОН бяха твърде предпазливи в коментарите си за причините, довели до срива в знанията на зрелостниците от тези градове.
05 Юни 2015 19:19
Лъсна нелепицата, че няма как турчетата, които едва артикулират на български, да получат високи оценки по този предмет.
Това миналата година беше поредната подигравка на депесарските боклуци към нас, българите.
05 Юни 2015 19:35
Зам.-министър Ваня Кастрева обясни, че трудно би казала на какво се дължат толкова лошите резултати, но предположи, че редица фактори като монтираните камери във всяка изпитна зала и инспекторите от МОН, които са били на място, вероятно са повлияли на представянето на дванадесетокласниците.

Надявам се това да е просто лошо предаване на думите на зам.-министърката. Защото не виждам как камерите в изпитната зала и инспекторите от МОН ще могат да повлияят на представянето , освен ако вторите не са налагали с първите горките дечица.
05 Юни 2015 19:39
Пък ако оценяваха на 50 процента, както си требе, двойките щяха да са двойно повече...в цялата татковина...
05 Юни 2015 19:47
Oт МОН са винаги предпазливи, когато трябва да се каже истината!
05 Юни 2015 19:53

67AF
05 Юни 2015 19:35

Гледай репортажите за Ихтиман, как учителки са били принуждавани да дават верните отговори на учениците, как са водили фиктивни дневници за присъствията, как не са писали отсъствия и пр.
Същото се е случило в Кърджали и Ардино.
Лично съм чувал и знам, че в районите с компактно турско население нивото на владеене на говорим български език при учащите деца е същото като на безпросветните циганета от гетата там, та какво остава за книжовния и за българската литература.
05 Юни 2015 20:21
Най-шоково, с цели две единици, е намалението на средния успех в Ардино - от отличен 5.62 на добър 3.67. От МОН бяха твърде предпазливи в коментарите си за причините, довели до срива в знанията на зрелостниците от тези градове. Зам.-министър Ваня Кастрева обясни, че трудно би казала на какво се дължат толкова лошите резултати, но предположи, че редица фактори като монтираните камери във всяка изпитна зала и инспекторите от МОН, които са били на място, вероятно са повлияли на представянето на дванадесетокласниците. Преди две седмици шефът на дирекцията по контрол и инспектиране в МОН Лазар Додев директно заяви, че резултатите от тазгодишните матури ще покажат дали старите оценки са достоверни. По думите му не може да се твърди, че навсякъде в област Кърджали резултатите са подправени, но в голяма част според него сегашните резултати ще са показателни.

Тази защо се прави на малоумна? Не й ли е неудобно? Родени и израснали в чужда езикова среда, с речник по български, който се състои от стотина дума, най - после показаха реалните си знания. Омръзна ми министерски шмекерки, които са готови на черното да кажат бяло, синьо, червено, готови са да си плюят на лицето, само и само да не кажат - да, години наред в Кърджали, Ардино, Айтос, Карнобат и в куп други градове и градчета учителите даваха на учениците отговорите на матурите. Години наред се правеха на улави и с кеф обявяваха, че софийските, пловдивските, варненските, бургаските и т. н. гимназии за ПО - ЗЛЕ от кърджалийските. Е, денят на истината рано или късно идва. За някои "предпазливо", за други - с гръм и трясък. Сега да сложат работещи камери през цялата учебна година в училищата в Кърджали и Ардино и да следят целия учебен процес. Всичката "предпазливост" на Кастрева ще изчезне само за ден, още на 16.09.2015 г. Защото ще установи със 100% сигурност, че и половината даскали там СЪЩО не знаят български.
05 Юни 2015 21:06
***
05 Юни 2015 21:11
Това миналата година беше поредната подигравка на депесарските боклуци към нас, българите.
Ловкий, като разпалваш междуетническа омраза, прави го по-ловко де...

05 Юни 2015 21:24
Tenko
05 Юни 2015 21:06
Мнения: 8
От: Spain
Скрий: Име,IP
Де ги НПО - амебите да ни обяснят от гледна точка на евроатлантическите ценности , как след 26 години демокрация , българските деца с хиляди не могат да изкарат и по една тройка дори?
В смесените райони, не абитуриенти или 7-мо класници, а дори чиновниците по класификатора на ДПС не могат да пишат и говорят правилен български......


Три са етапите, когато всички родители говорят за себе си в множествено число, като сравняват своите мъки с тези на отрочето: "растат ни зъби"; "учим се на гърне" и "тази година кандидатстваме за гимназия". Аз съм в третия.
И аз питам да де са НПО-тата.
Целият образователен материал е едно безумие. Примерите са ми стотици, но ето един-не доказват теореми поматематика. Приемат ги като аксиомите. А решават доказателствени задачи.
Училището дава ориентири само как да бъде заобиколена системата, как да бъде прецакана – било с пълно безхаберие и преписване, или с доплащане за висока категория частни преподаватели.
„Ниските резултати са следствие на ниската мотивация“ – обясняват не само експертите, но и самите деца. Те не искат да учат, защото не разбират какъв е смисълът от ученето, от писането, от стихотворенията, от знаенето.
Тазгодишните резултати от изпита след седми клас с червени букви поставиха диагнозата на образованието, което е кухо, лишено от смисъл, от ценност. То е родителско-роднинско-частно-учителско-ученическа повинност, част от гадните неща в живота. И докато зографът, мамографът и ехографът ще са залог за цяло бъдеще, нищо добро няма да се случи в клас.
05 Юни 2015 21:26

Tenko
05 Юни 2015 21:06
Де ги НПО - амебите да ни обяснят от гледна точка на евроатлантическите ценности , как след 26 години демокрация , българските деца с хиляди не могат да изкарат и по една тройка дори?
В смесените райони, не абитуриенти или 7-мо класници, а дори чиновниците по класификатора на ДПС не могат да пишат и говорят правилен български......

Божее, как на човек му просветват някои неща десетилетия по-късно! Като бях учениче и четях как китайците назначавали за държавни чиновници само хора, които можели да пишат красиво и поетично, как японците устройвали състезания за хайку сред жаждущите работа в императорския двор, все си виках, абе тия друга работа нямат ли си, че стихове пишат и краснопис упражняват. Което показва колко ми е била празна главата!
Сега в страшните ми сънища ми се привижда как бива организиран образователен преврат, въоръжени с речници и граматики мъже и жени превземат министерствата, президентството и Народното Събрание, после подлагат работещите там на нечувано мъчение - матура на място! С въпроси от, да речем годината, в която е завършил дядо ми гимназия, 1932-а. Ама и средствата за държане на матурата са като през 1932 - молив, гума, линия и транспортир. Телефоните се изземват капитално. Колко от народните избраници и назначенци ще останат по местата си и колко ще бъдат пратени в помощно училище? Вие какво мислите?
05 Юни 2015 21:37
поредната подигравка на депесарските боклуци


"депесар" етнос ли е?
05 Юни 2015 22:00
Целият образователен материал е едно безумие. Примерите са ми стотици, но ето един-не доказват теореми поматематика. Приемат ги като аксиомите. А решават доказателствени задачи.
При пазарната икономика е тъй - разходите за управление на безмозъчно стадо са много по-малки, отколкото разходите за управление на мислещи хора.

05 Юни 2015 23:02
То с тези мерки за сигурност изпитите се превърнаха в игра на стражари и апаши - кой кого ще надхитри! С тези идиотски "матури" и други подобни изпити от втори клас та до 12 учат децата как се взема изпит, а не ги учат как да придобиват знания. И голяма част от децата хич не им пука - играят на тото, развиват преписваческата индустрия и... милата родна картинка е налице...
06 Юни 2015 00:08
И що да се напинят да преписват. Сичките да един ша изкарат по едно вишу...
06 Юни 2015 08:57
Математиката, глупако!



https://sindbadsi.wordpress.com/2015/06/05/%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B3%D0%BB%D1%83%D0%BF%D0%B0%D0%BA%D0%BE/
06 Юни 2015 10:32
И що да се напинят да преписват. Сичките да един ша изкарат по едно вишу..


Аа, не си прав, преписването е нужно и за вишуто
06 Юни 2015 17:55
Не само матурите са зле. Училището в този си вид както е сега, е за никъде. Макар че такава статистика официално не се води, казаха ми че около 10% от зрелостниците просто не могат да си напишат името без да допуснат грешка. И това след дванайсет дълги години на обучение. Самата идея на сегашната система е тотално фалшива и сбъркана. Само с пари не може, ценности трябват!
06 Юни 2015 18:14
Само с пари не може, ценности трябват!


"Тояга" трябва. Никакви социални за такива родители.
06 Юни 2015 23:35
Ама как зачесахте малките резнячета и удобно пропуснахте че и навсякъде другаде камерите са докарали спад - яко, а? Кърджали просто си дойде в златната среда и все още е напред от много чисто български (без цигани, без турци) места.

И споко - и при Тодор Живков беше така и нищо не е отишло на зле, само нещата почнаха да се наричат с истинските им имена. В университетите отличници от спортните и другите калпазански училища се съревноваваха с тройкаджиите от математически и езикови гимназии - познайте кои влизаха (влизаха първо тия по партийна линия де, ама след тях беше интригата). И оставете университетите. Накараш го средния българин от 1985г да напише с 5 изречения какво е правил вчера или да си сметне числата във фиша за заплатата и ела гледай цирк. Ама иначе бяхме нация образована. И още сме.

Толкова си можем. Не сме Финландия, не сме и други работи. И не ни е виновна демокрацията или социализЪма, ами толкова ни е тягата към просветата. Впрочем по османско сме били по-сериозни ама тогава не са трепали грамотните нарочно. Това после е дошло.
07 Юни 2015 05:31
не си прав, преписването е нужно и за вишуто

Това беше и целта на демократичната промяна в Закона за висше образование - изпитите да бъдели предимно писмени (в икономиките примерно - лични наблюдения - са само писмени). Тоест ще му дадеш диплом за юрист, философ, учител и пр., без един път да си го чул, като си отвори устата, какви точно бисери/гущери започват да се сипят от нея.
Ела ги чуй на класически изпит - с билети и разходка по конспекта, дето никакви пищовчета и бръмбарчета в ушичките и гривничките не помагат.
П.П. Лично съм слушала - лятоска щото, на балкона, как едно детенце си взе всичките изпити по право в БСУ, като мамицата му му диктуваше въпросите от балкончето на апартаментчето им. И юристче е вече детенцето. Дипломирано. Та и с матурата подобно.
07 Юни 2015 05:42
Накараш го средния българин от 1985г да напише с 5 изречения какво е правил вчера или да си сметне числата във фиша за заплатата и ела гледай цирк

Бихте ли споделили тез категорични твърдения на какви точно изследвания и Ваши лични наблюдения върху какви социални групи българи отпреди 85-та се основават? Щото ако сте били шеф в отдел "Чистота", понастоящем "Титан" и други атланти, сте наблюдавали едни българи. Ако сте били учител в немска гимназия - други. Ако сте преподавател с дълъг опит в университет - трети. Та к`ва точно база за сравнение на изминалите 3 десетилетияси ползвахте, за да си сформирате гореописаната картинка, която ни пробутвате за абсолютната истина?
07 Юни 2015 09:10
Това за 85-а и аз въобще не го приемам. И най-"малограмотните" тогава са светлинни години пред сегашните "малограмотни". Това, което успешно направи т.нар. преход е следното - никога досега не е било сегашното положение, а именно - децата да са с по-необразовани от родителите си...независимо от "вишуто"...
07 Юни 2015 13:49
Вие ако щете си го приемайте.
07 Юни 2015 15:57
fraxinus
07 Юни 2015 13:49
Мнения: 496
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP Вие ако щете си го приемайте.

Но Вие явно не щете, щото не можете, да докажете "твърденията" си от предишния си пост.
07 Юни 2015 16:05
Лъсна нелепицата, че няма как турчетата, които едва артикулират на български, да получат високи оценки по този предмет.
Това миналата година беше поредната подигравка на депесарските боклуци към нас, българите.


07 Юни 2015 16:08
Това за 85-а и аз въобще не го приемам. И най-"малограмотните" тогава са светлинни години пред сегашните "малограмотни".

Мисля, че не е трудно да се сравни грамотността, образоваността и общата култура на средния 20-годишен със средния 50-годишен българин. Дори като си ходи по улиците човек или се вози в градския транспорт. Аз не виждам някакво предимство на 50 и повече годишните.
07 Юни 2015 16:13
Ама как зачесахте малките резнячета и удобно пропуснахте че и навсякъде другаде камерите са докарали спад - яко, а? Кърджали просто си дойде в златната среда и все още е напред от много чисто български (без цигани, без турци) места.



Помачорче бегай в анадола,86-а си спомням как ви "приемаха" във ВУЗ по регионални квоти,аре у лево или анадола,се ми е през шнорхела!
07 Юни 2015 16:53
Лъсна нелепицата, че няма как турчетата, които едва артикулират на български, да получат високи оценки по този предмет.


...добре де...кеф ли изпитваш да наричаш хора родени в България, израстнали в България, учещи в България и полагащи матури в България на български език...да ги наричаш турчета...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД