Въпреки че и тази година не се мина без скандали заради изтичане на информация за матурите, видеокамерите и строгите мерки за сигурност изглежда дават резултат. Много повече двойки, по-малко отличници и драстичен срив в някои градове отчитат от просветното министерство за проведените в края на май зрелостни изпити.
Славата на Кърджали, който години наред държеше челни позиции по успех на матурите, през 2015 г. угасва. Областта е с най-сериозното намаление на успеха си по български език от 28-те области у нас. Докато през 2014 г. там са регистрирани най-добрите резултати по български език за страната - много добър 4.75, сега вече оценката става добър 4.05. В езиковата гимназия в Кърджали средният успех от двете матури спада от 5.72 за м.г. на 5.18 за т.г. В професионалната гимназия в Ихтиман, където бивши учители разкриха, че са принуждавани да дават верните отговори на учениците си, средната оценка от двете матури се понижава от 3.51 на 2.57. Най-шоково, с цели две единици, е намалението на средния успех в Ардино - от отличен 5.62 на добър 3.67.
От МОН бяха твърде предпазливи в коментарите си за причините, довели до срива в знанията на зрелостниците от тези градове. Зам.-министър Ваня Кастрева обясни, че трудно би казала на какво се дължат толкова лошите резултати, но предположи, че редица фактори като монтираните камери във всяка изпитна зала и инспекторите от МОН, които са били на място, вероятно са повлияли на представянето на дванадесетокласниците. Преди две седмици шефът на дирекцията по контрол и инспектиране в МОН Лазар Додев директно заяви, че резултатите от тазгодишните матури ще покажат дали старите оценки са достоверни. По думите му не може да се твърди, че навсякъде в област Кърджали резултатите са подправени, но в голяма част според него сегашните резултати ще са показателни.
На 2-ро и 3-то място с най-голям срив в успеха по български се нареждат Силистра и Кюстендил, следвани от Благоевград и Враца. Сред градовете, които са показали по-добри резултати на първата матура, пък са Варна, Велико Търново, Разград, Русе и т.н. Като цяло с най-добро представяне по български език могат да се похвалят София, Смолян и Варна, а в дъното на класацията са Ямбол, Силистра и Разград.
53.3 точки, достатъчни за "добър 4", при 54.92 т. за м.г. е средният резултат по български език, показват данните на МОН. По този предмет двойка са получили 3394 ученици (6.42%), докато през 2014 г. скъсаните са били по-малко - 2608 души (4.81%). Отличниците по български за сметка на това намаляват - сега са 7057 души, а през м.г. са били 7891. 2/3 от зрелостниците са работили по 41-ва задача за създаване на текст, като малко над 1/2 от тях са избрали есе вместо интерпретативно съчинение. Най-много учениците се затрудняват, както и досега, при правописа и пунктуацията за сметка на работата с текст, която става все по-лесна за тях, отчитат експертите.
Над 52 хиляди зрелостници са се явили т.г. на двете задължителни матури. Общо двойките на двата изпита тази година са 8162, докато през 2014 г. броят им е бил 6442. Резултатите в момента са по-ниски по 7 предмета, докато през 2014 г. те са се влошили по 6 предмета. Освен по български език слабите оценки са повече и по друг основен предмет - математиката, както и по история, френски и испански език. Представянето по биология, която бе най-предпочитана за втора матура, също е по-лошо. Всеки пети, явил се на матура по география, е скъсан. Тук обяснението от МОН е, че вероятно зрелостниците са подценили учебното съдържание. Напредък спрямо миналата година има по философия, физика, астрономия, както и по английски, руски, немски и испански език. Любопитното е, че момичетата са се представили по-добре по всички предмети с изключение на руския език.
Най-висок среден успех традиционно имат профилираните гимназии (5.08) и тези по изкуствата (4.60), а най-слаб - професионалните (3.85) и спортните гимназии (3.71). Четири от училищата с най-висок успех от матурата по български език са софийски - Американският колеж - 5.72, 91-ва Немска езикова гимназия - 5.72, 164-та Испанска езикова гимназия - 5.68, 73-то СОУ "Владислав Граматик" - 5.61, а на пето място е пловдивската езикова гимназия - 5.58.
От МОН бяха твърде предпазливи в коментарите си за причините, довели до срива в знанията на зрелостниците от тези градове.