Публиката също не беше на едно мнение. "Много е хубав. Човек трябва да се поклони, когато мине покрай него", коментира възрастна двойка. Други не одобряваха размера и идеята очите да му светят. |
След тържеството словесните хватки около паметника продължиха, след като в последния момент стана ясно, че очите на цар Самуил ще светят нощно време. В неделя пред Нова тв авторът Александър Хайтов проведе телефонен разговор със зам.-кмета по културата Тодор Чобанов, от който стана ясно, че Чобанов настоява очите на Самуил да не светят нощно време, както е замислено. Очите, които са от полускъпоценни камъни, ще светят вечер заради вградено художествено осветление. Това обаче не е било част от одобрения проект, което накарало зам.-кмета по културата да поиска то да се премахне.
"Той изкупва слепите очи на собствените си войници и затова съм сложил едни очи, които тлеят като жар. Това е част от целия замисъл на паметника. Той проглежда заради собствената си войска, която е сляпа", коментира след откриването скулпторът Александър Хайтов. По думите му никой не е давал задание какво да има долу на краката му, каква да е короната и очите. Заданието е било обща визия без детайли. "Подразбира се, че авторът знае какво трябва да се прави. Но като искат да го съборят, аз какво да направя", риторично попита той. Хайтов обясни, че това не са нощни лампички, те излъчват огън и концепцията е направена с хора от БАН.
От Столичната община първо обясниха, че светлините просто няма да се включват, а след това зам.-кметът по културата Тодор Чобанов обясни, че ще се прецени, след като се види какъв е ефектът. "За момента ще видим визуалното въздействие, изменя ли се съществено оригиналната визуална концепция и ако има проблем, ще съберем журито и ще търсим решение", обясни той. По думите му е възможно осветлението на художественото осветление да се намали или да се спре. Такова вградено художествено осветление в очите не е било предвидено в проекта, обясни Чобанов. Въпреки това според него въпросът се преекспонира, защото не е имало скандали, а това са технически въпроси.
Другият спор около паметника е неговото място и това, че монументът е висок над 6 метра и доминира пространството около базиликата, която е един от малкото съхранени раннохристиянски паметници в София. Първоначално се предвиждаше монументът да се постави на ул. "Цар Самуил" в градинката "Свети Георги". Решението е взето по времето на служебния кабинет на Георги Близнашки. По искане на държавата обаче е било предложено именно паметникът да е до базиликата. "Аргументите бяха, че това е държавнически паметник и освен това има данни, че Самуил се е черкувал тук", обясни още Чобанов.
На официалната церемония се стекоха стотици хора. Учители бяха довели цели класове деца, за да присъстват на откриването. "В България все още се строят паметници на комунистическия лидер, който безмалко да предаде България за съветска република, но иначе спорим за необходимостта от издигането паметник на цар Самуил. В столицата на България имаме паметник на Съветската армия, а нямаме паметници на Аспарух, Омуртаг и Симеон", коментира президентът Росен Плевнелиев. Според него българската държавност не бива да се успокои, докато тленните останки на Самуил не намерят вечен покой в родината, и то точно тук, в базиликата "Света София", в която той се е черкувал. В момента те са в Солун.
Коментари и интервю с Александър Хайтов - в "Наблюдател"