Някои фирми лъжат жестоко българския купувач с "краве масло", пълно с растителни мазнини и вода. За това алармира асоциацията "Активни потребители", която от години вади истината за безобразията на нашия пазар, като взима проби от магазините на случаен принцип, дава ги за тестване в оторизирани лаборатории и после публикува резултатите.
Най-новото изследване на асоциацията - за кравето масло, обхваща 10 продукта на различни производители, предлагани в различни вериги магазини. В 4 от 10-те проби са открити мазнини, които не са от краве мляко - от типа на палмовото олио, хидрогенирани отпадъчни мазнини, свинска мас и др. Същите четири продукта са и с наднормени количества вода. Рекордьорът е пакетче, в което 41.22% от съдържанието е вода. "Типичното краве масло (съгласно международната система CODEX) е с 80-82% масленост и 16% водно съдържание. Просто е и се прилага не само в България, но и в цяла Европа", посочват "Активни потребители". Успокоителното е, че все пак в 6 от 10 проби всичко е наред - продуктът отговаря и на стандартите, и на описаното върху етикета.
Сегашният тест за кравето масло е втори в рамките на 9 месеца, като за това време нищо не се е променило - някои производители продължават да влагат в продуктите немлечни мазнини в нарушение на законодателството и добрите производствени практики, коментират авторите на анализа. При една от пробите немлечните мазнини достигат изумителните 64%, докато в другите три проби, където е установено това нарушение, те са между 10 и 48%. Маслата с непозволени примеси са произведени от три компании, като за две от тях - същият проблем е бил засечен и при теста от септември 2014 г. Очевидно е, че тези фирми не са се повлияли нито от обществените негативни настроения, нито от надзора на БАБХ, посочват "Активни потребители".
С резултатите от теста може да се запознаете на: http://aktivnipotrebiteli.bg/%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82/144/%D0%A2%D0%95%D0%A1%D0%A2-%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B5-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE-%282015%29
ПО ЗАКОН
Продуктите с добавени немлечни мазнини задължително се обозначават като "имитиращи", като на опаковката им се изписват видът и процентът на заместителя, повелява законът. В магазините вече масово има отделни щандове или секции за стоки имитации, чиито етикети коректно описват какво съдържат.
РИСКОВЕ
"При определени обстоятелства вложените немлечни мазнини могат да са и опасни за здравето на хората. Имитиращите мазнини и високото водно съдържание са благодатна среда за развитие на патогенни микроорганизми. А и всяка необявена съставка може да е опасна за здравето на хора, чувствителни към нея. Време е да изискваме повече от надзорния орган и да сигнализираме при всяко съмнение за нередност. При това не само в магазините. Нашите съмнения са, че имитиращи продукти масово се предлагат в местата за обществено хранене като хотели, училищни столове, болници и др. Очевидна индикация за това е, че в единствената разфасовка от 10 г (която се използва масово от хотелите) открихме немлечна мазнина", посочват "Активни потребители.
|
|