Янаки Стоилов единствен възрази срещу трудовия договор за един ден, като заяви, че "решението е по-добро от нищо, но крие рискове". |
Подкрепата на ГЕРБ за възможността служителите в предпенсионна възраст да бъдат уволнявани само на това основание е повече от странна. Именно партията на Борисов през 2012 г. реши, че работодателите не могат да отстраняват от работа тези служители само заради това, че са готови за пенсия. Вицепремиерът Ивайло Калфин също заяви подкрепа за текста на БСП. Мотивът е, че така се изравняват частните и държавните служители, тъй като последните могат да бъдат уволнени, ако навършат годините и стажа за пенсия.
Законопроектът на Петър Кънев и колегите му от БСП бе засипан с хвалебствия от депутатите. Като "най-разумния текст досега в това Народно събрание" го определи Валери Симеонов. "Радвам се, че и вляво има хора, които мислят за малките фирми. Надявам се подкрепата ни към законопроекта да не доведе до изключването на Петър Кънев от БСП", заяви и Мартин Димитров от РФ.
Основният момент в предложенията за КТ на кабинета е въвеждането на трудов договор за един ден. Новият вид договор ще важи само до края на годината за земеделски работници по прибирането на реколтата от плодове, зеленчуци и розов цвят. С един работник ще се сключват максимум 90 договора, като те няма да прекъсват социалните помощи, но няма да се броят за трудов стаж. Осигуровките ще се плащат предварително в НАП от работодателя. Тук единствено БСП възрази. "Добре е, че се предвижда начисляването на осигуровки и излизане от сивата икономика, но какви са тези дейности, които могат да се започнат и приключат за един ден. Те траят поне няколко седмици. Има риск всички договори масово да се подменят с еднодневни и да изпаднем в ситуация, близка до тази на "Господин за един ден". Те трябва да са поне за една седмица", коментира Янаки Стоилов. Хасан Адемов от ДПС предложи мярката да се разшири и за други сектори. Вероятно реформаторите и ДПС ще предложат обхватът да се разшири и към други сектори и договорите да важат поне една година.
ПРАЗНИЦИ
Искането на реформаторите 1 май да е и ден за отбелязване на Априлското въстание заедно с Деня на труда разгорещи депутатите. "Дори да имате колебания, ще бъде жалко накрая на днешния пленарен дебат българският парламент да вземе решение, че не отбелязва Априлското въстание", обяви Мартин Димитров. Единствено ПФ обаче ще подкрепи предложението, стана ясно от дебатите в залата. ГЕРБ пък изчислиха, че тъй като Априлското въстание избухва на 20 април 1876 г., то "съответстващата на тази дата по нов стил е 2 май, а не 1 май". "1 май не е празник на БСП, а на труда. Иначе празникът на столетницата е на 1 август, когато се събираме на връх Бузлуджа", коментира Георги Гьоков. "Всички знаем историята на партията ви", прекъсна го Цецка Цачева. "Априлското въстание е в съзнанието и сърцето на всеки български гражданин. Няма нужда някой псевдопатриот да го записва в закона", продължи Гьоков. "Гузен негонен бяга, никой не е казал, че Международният ден на труда е комунистически празник. Трябва да сте повече патриоти, отколкото социалисти, комунисти или каквито сте", заяви вносителят Петър Славов (РФ).