Становище
на Националната художествена комисия за игрално кино, 2015 г.
До Изпълнителния директор на НФЦ, г-н Павел Васев
Копие: До членовете на Националния съвет за кино
В навечерието на сесията, състояла се на 25 май 2015 г., Изпълнителният директор на Националния филмов център, г-н Павел Васев, се обърна към нас с писмо, в което се казва, че е необходимо в протокола от заседанието си комисията "ясно и недвусмислено да определи кои проекти следва да получат държавна помощ".
Единодушно се обединихме около мнението, че това изискване е неизпълнимо, че противоречи на Закона за филмовата индустрия и на Устройствения правилник за работата на Националния филмов център.
Ето законовите основания, които бяха спазени при работата на комисията:
I. Да оцени всички постъпили проекти по критериите, посочени в чл.27, ал.1, т.1, 2 и 5 от ЗФИ, както и - чл. 30, ал.3 от ЗФИ.
II. Да класира проектите, получили над 50% от общия брой точки - чл. 30, ал.3 от ЗФИ и чл.16, ал.7 от Правилника:
УП на НФЦ - чл. 16. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., бр. 103 от 2008 г.) (7) Националната художествена комисия класира филмовите проекти, събрали повече от 50 на сто от общия брой точки по оценъчните карти по приложение №3, като оценките от оценъчните карти се сумират, без да се включват най-високата и най-ниската от тях. Сборът се дели на 7 и получената средна оценка по всеки критерий се отбелязва в обобщената оценъчна карта за проекта съгласно приложение №4. ...
III. Да предложи за финансиране всички проекти, получили над 70% от максималния брой точки - чл.16, ал.8 от Правилника УП на НФЦ - чл. 16. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., бр. 103 от 2008 г.) (8) Националната художествена комисия определя с мотивирано решение проектите, получили над 70 на сто от максималния брой точки от обобщената оценъчна карта, и ги предлага на изпълнителния директор на агенцията за издаване на заповед по чл. 30, ал. 4 от Закона за филмовата индустрия. ..
Съгласно Закона и Правилника, Изпълнителният директор на ИА НФЦ трябва:
I . Да определи общ размер на финансовите средства, с които ще бъдат подпомогнати кандидатстващите проекти - ЗФИ - чл. 30, ал.2, т.2.
II. Да определи спечелилите конкурса проекти в съответствие с общия размер на финансовите средства - ЗФИ - чл. 30, ал.4.
Чл. 30 (4) (Нова - ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Изпълнителният директор на агенцията издава заповед, с която определя спечелилите конкурса проекти в съответствие с общия размер на финансовите средства по ал. 2, т. 2 в срок три дни от приемането на решението по ал. 3.
Становището е в отговор на отправеното от г-н Васев към нас обвинение за неизпълнено задължение.
16.06.2015 г.
Подписали: Председател - проф. Вера Найденова. Членове: проф. Здравко Маринов, д-р Мартин Димитров, доц. Правда Кирова, Любомир Младенов, Асен Георгиев, Павел Павлов, Петър Вълчанов, Милко Лазаров
Скучен служебен отговор
До членовете на НСК
Уважаеми дами и господа,
На 29 май тази година млади и възмутени от мен хора от продуцентската къща "Мувименто" ми потърсиха сметка за мое "бездействие" по отношение на проекта за дебютен игрален филм със заглавие "Спасителя в прахта" на режисьора П.Веснаков. След едночасов дебат в който преобладаваха емоционални обвинения и също така емоционални отговори, аз посъветвах продуцентите да се обърнат към съда за да защитят правата си. Те имат основание да се стремят към постигане на своите цели. Въпроса е как. Изпитвам към тях симпатия, независимо от агресията и заплахите. На младежите трябва да се вярва безусловно.
В какво обаче се състои същността на спора?
На работа в НФЦ съм от 15 март. Анализирал съм всички предходни сесии, прочел съм всички решения на компетентните съдилища свързани със съдебни дела спрямо действия и бездействия на мои предшественици. И предвидих че ще се създаде нов конфликт, поради което написах писмо да членовете на НХК припомняйки им норми на Закона за филмовата индустрия и Устройствения правилник на НФЦ. Предложих им да изпълнят мисията си съгласно закона. Изпълнителния директор няма правомощия да дава указания на НХК - тя като изборен орган стои значително по-високо от него. Но закона е дал право но Изпълнителния директор да се произнася за законосъобразност на действия на НХК - чл.30, ал.7 от ЗФИ.
На сесията проведена на 25 май за отпускане на държавна помощ за игрални филми НХК представи в НФЦ протокол с резултатите от проведения конкурс. В неговата заключителна част са описани онези проекти които са получили над 70 на сто от максималния брой точки от обобщената оценъчна карта, и същите са предложени на Изпълнителния директор на НФЦ за държавно финансиране. В случая това са 38 проекта от общо 45, които НХК предлага за държавна подкрепа. Всичките. Това се нарича "мат в един ход". В закона ясно е определено че НХК следва да "КЛАСИРА" а не просто автоматично да подреди кандидатите. Но не би. По-добре друг да вземе решение, защото то носи със себе си задължителни конфликти. А подредените и предложени от НХК филми са 12 пълнометражни игрални, 7 пълнометражни игрални дебюта, 5 късометражни игрални, 5 късометражни игрални дебюта и 9 проекта за развитие на сценарий. Хипотетичния размер на средства за държавна подкрепа за тези филми е 19 505 000 лв. Но ги няма.
Искам да подчертая че Изпълнителния директор на НФЦ няма и не бива да има познание за сценариите и проектите като цяло, защото няма правомощия да се произнася за техните качества. Той има права които са строго определени в чл.30, ал.4 от ЗФИ: - "Изпълнителният директор на агенцията издава заповед, с която определя спечелилите конкурса проекти в съответствие с общия размер на финансовите средства по ал. 2, т. 2 в срок три дни от приемането на решението по алинея 3".
В конкретния случай те са 5 000 000 лв. Естествено не е възможно да се подкрепят всичките 38 проекта както предлага НХК. И за това аз издадох заповеди за отпускане на държавна помощ на онези от тях които по моя преценка отговарят на нормите на закона от гледна точка на финасов лимит и не влизат в конфликт с други негови положения. Четири игрални пълнометражни филма са подредени от НХК на едно равнище, като разликите в оценката за тях са минималистични - някои от тях в рамките на 0.14 или 0.07 точки. Сбора на сумите за държавна подкрепа за тези филми възлиза на 4 460 000 лв. Ако към тях се прибави проекта за дебютен игрален пълнометражен филм "Спасителя в прахта" където размера на заявената от продуцентите държавната помощ е максимума от 620 000 лв., то тогава сбора представлява 5 080 000 лв., и автоматично аз ще наруша определения лимит. Това освен че ще изключи всички останали проекти, ще доведе задължително до десетки съдебни дела, и практически провал на сесията. Не мога да го допусна. Ние с производство на 7-8 игрални филми в момента сме на равнището на което се намирахме през 1968 г. Аз се старая да осигурявам условия за създаването на колкото е възможно повече български филми. Ако можеше щях да издам заповеди не за 4, а за 6 игрални филма.
В закона не е определено колко на брой филми следва да се определят за държавна помощ, защото има друга норма - лимит на средства. Аз съм действал съобразно закона. А освен това съм открил несъответствие за определени проекти и съм се възползвал от елемент на правото който се нарича "мълчалив отказ". Ще се мотивирам пред съда с всички налични аргументи.
Колеги ме информираха че из интернет пространството се разпостранява открито писмо с което продуцентите от "Мувименто" ме обвиняват в редица порочни действия. Това е тяхно право, и много бих искал да се случи открит обществен дебат. Аз не се занимавам с нищо което е свързано с "Фейсбук", "Твитер" и подобни словоблудни пространства, защото ги считам за безотговорни и за мен те са чалгата на съвремнените обществени отношения. Няма да отговарям на обвинения които не са ми връчени по съответния законосъобразен ред. Защото в тях има твърде много от класата на "великата шаечна правда". От първия си работен ден мотивирам промени в ЗФИ и правилника на НФЦ. Има твърде много противоречия в тях, и съвсем откровенни порочни практики. Само не мога да си обясня защо до сега са ги търпели българските кинематографисти? Очевадни са! Например - ако днес режисьора Петър Попзлатев внесе проект за пълнометражен игрален дебют, няма норма която да не допусне неговия проект да бъде регистриран, да бъде представен и разгледан от НХК. Чак след протокола на НХК за класиране на проектите, на основание чл.30, ал.7 Изпълнителния директор може да откаже да издаде съответната заповед. Това е правен абсурд.
И чрез НСК искам да задам един въпрос - в ЗФИ ясно е определено понятието "дебют" - "Дебютен филм" е първият филм на режисьор извън процеса на обучение във висше училище". Е, тогава г-н Веснаков може ли да се впише в тази норма с проекта си "Спасителя в прахта"? Или неговите продуценти са го подвели като са кандидатствали в тази категория без правно основание? И защо са кандидатствали за дебют, след като късометражни филми на г-н П.Веснаков са получили множество международни награди? Може ли режисьор с "европейска известност" както той сам се представи, и както в едно предаване вчера го определиха режисьорите на филма "Урок" да бъде дебютант? Ако е известен и признат с филмите си, значи по никой начин не е дебютант. Закона не прави разлика за дебют в късометражен или пълнометражен филм. Или за фаворитите закона няма значение? Но брадатия дявол си има свои тълкувания и те са над всичко.
За дебютите и за младите според мен трябва да има отделни сесии, отделен процент от общия бюджет и задължително определение кой има право на дебют, на какви минимални условия да отговаря проекта, и да е опростена процедурата до максимум.
Предлагам на следващото заседание на НСК да направим преглед на подготвените промени в ЗФИ, а след това да ги предложим за обсъждане от сдруженията.
Павел Васев
|
|