Повече от месец партиите от Реформаторския блок не успяват да се споразумеят за съвместно явяване на местните избори наесен. Споразумението, предложено от "Движение България на гражданите", още стои неподписано. Партиите спорят кое да е първо - дали правилата за издигане на кандидати или самите кандидати. От ДБГ са на мнение, че първо трябва да се изготви принципната рамка, а след това да започне пазарлъкът за имената. Част от останалите настояват първо да видят листите и чак тогава да се препотвърждава единството.
Споразумението, предложено от ДБГ, предвижда да се възстанови политическият орган на РБ - Изпълнителният съвет, който досега не се е събирал нито веднъж, а това е предвидено в учредителното споразумение. Тъкмо съветът трябва да вземе окончателното решение за подредбата на листите, предложени от местните структури. В документа се утвърждават и критериите за подбор на кандидатите. Те са предишни участия на местни избори и социологическо проучване, направено в началото на 2014 г.
"Местните структури не са длъжни да се съобразят с тези критерии, стига общинските председатели на партиите от РБ да се споразумеят помежду си единодушно за подредбата на листата", обясни депутатът от ДБГ Димитър Делчев. Там, където няма единодушно съгласие, подредбата се утвърждава с мнозинство от 5/6 от партиите в РБ. Т.е. ако една партия не е съгласна, другите могат да предлагат. Ако не е възможно да се постигне мнозинство от 5/6, подредбата се извършва от Изпълнителния съвет, обясни Делчев.
1 септември е крайният срок, в който местните структури на РБ трябва да са подредили листите и да са ги предложили на Изпълнителния съвет за одобрение. Единствените изрично забранени коалиции по места са с БСП и ДПС, е записано в споразумението.
На СДС е поверена функцията на ковчежник по време на кампанията. Партията ще сключва всички договори и ще извършва разплащанията през своя банкова сметка.
НОМИНАЦИИ
До момента проблеми при номинациите за местния вот има само в 4-5 общини, признаха от РБ. Сред тях са Видин и Свищов, където партиите не могат да се споразумеят и там най-вероятно ще се наложи централното ръководство да упражни арбитраж. Единствените сигурни кандидати на РБ за кметове са настоящият областен управител в Добрич Йордан Йорданов и Георг Спартански в Плевен.
|
|