Енергийният регулатор допусна отлагане на новите цени на тока
Иван Иванов бил огорчен от натиска. Решение ще има ли отсрочка ще бъде взето до петък
Румяна Гочева
Под заплахата за масови протести на бизнеса Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) е на път да преосмисли предложението си за драстично поскъпване на тока за индустрията. В неделя правителството също обяви, че подкрепя работодателите в исканията им за отлагане на решението за цените, и предложи да разшири обхвата на подпомагането на дружествата при плащането на добавките за скъпия ток.
Според правителството в гратисен период от 6 месеца трябва да влязат в сила няколко мерки. Разходите в държавните енергийни дружества трябва да се свиват с 10% в идните три години, както и да се орежат парите на зелените централи, които са надвишили инвестиционните си разходи. Факт трябва да станат и облекченията в цената на енергията за индустриалните потребители на ток. Засега наредбата за тези облекчения е на етап "обществено обсъждане", като тепърва ще трябва да се изпрати за одобрение в ЕК.
"Най-късно в петък регулаторът ще реши дали да отложи новите цени", съобщи председателят на КЕВР Иван Иванов. Вчера той изрази огорчение, че с наближаването на новия ценови период КЕВР е подложена на политически натиск, и то от хора, които са казвали, че комисията трябва да бъде независима. За отлагане на цените преди седмица настоя и премиерът Бойко Борисов, а в неделя четирите работодателски организации БСК, АИКБ, БТТП и КРИБ предложиха те да се запазят до Нова година.
Въпреки че КЕВР повече от често се "отчита" в парламента, комисарите отново ще бъдат поканени - този път, за да защитят цените, които предлагат. Според досега обявените сметки се очаква токът за бизнеса да поскъпне между 13 и 20%, докато увеличението за бита ще бъде с 1.99%. Още вчера председателят на Народното събрание Цецка Цачева събра лидерите на парламентарните групи. След разговорите стана ясно, че изслушването ще бъде в сряда - ден преди КЕВР да вземе окончателното си решение.
Междувременно стана ясно, че вчера членът на КЕВР Александър Йорданов е внесъл доклад, в който предлага да се отложи с три месеца решението за повишаване цените на електроенергията. Той предлага още Народното събрание да приеме закон за прекратяване и уреждане на дългосрочните договори с така наречените американски централи "Марица-изток 1" и "Марица-изток 3" , както и да се предприемат законодателни промени, свързани с производителите на енергия от възобновяеми енергоизточници. В доклада се предлага и да бъде създадена нова работна група на КЕВР, която да направи проверка на изходните данни, подадени в комисията от топлофикационните дружества и ЕРП-та, въз основа на които е изготвено сегашното проекторешение за повишаване цените на електроенергията.
Основният проблем в спора за цените в новия регулаторен период е т.нар. такса "задължение към обществото", която се плаща от дружествата, които купуват ток на свободния пазар. Събраните пари от тази такса отиват в НЕК, за да може тя да плати скъпата енергия от ВЕИ фирмите, когенерациите и разходите по тока от "Марица-изток" 1 и 3. Регулаторът предлага тази такса да бъде увеличена със 112%, което ще съсипе индустрията. За да облекчи тежестта, енергийното министерство пусна наредба за подпомагане на някои от компаниите, според която зелената компонента на "задължение към обществото" ще бъде намалена с 85%. Това е мярка, която е позволена от ЕК и се прилага в редица други държави. В някои от тях обаче помощта касае единствено най-големите производители - тези, които имат най-сериозен принос към БВП на съответната страна.
В първоначалния вариант се предвиждаше на подпомагане да подлежат само компании с годишно потребление на ток над 30 гигаватчаса (30 милиона киловатчаса - б.р.). Но след като бизнесът предупреди, че протестиращи може да блокират магистралите и основни пътища, кабинетът реши да промени обхвата на наредбата. Сега право на подпомагане ще имат всички фирми с годишно потребление над 2 гигаватчаса. Те обаче вероятно ще ползват по-малка отстъпка при плащането на зелената компонента.
СМЕТКИ
От Българската фотоволтаична асоциация (БФА) вчера нарушиха мълчанието си и обявиха, че от общата цена "задължение към обществото" от 40.21 лв. за мегаватчас (колкото се предлага от КЕВР) разходът за енергия от ВЕИ е в размер на 15.92 лв. за мегаватчас. Ако включим и компенсациите за предишни периоди заради потисканата цена - 2.43 лв. мегаватчас, става общо 18.35 лв. за мегаватчас, посочват от БФА. Според изчисленията им с решението за подкрепа и за най-малките фирми разходът за зелена енергия става нищожен, защото размерът, който бизнесът би плащал за ВЕИ, ще бъде едва 2.75 лв. за мегаватчас от общата цена "задължение към обществото".
"ИЗНЕНАДА"
До 2025 г. към електропреносната и разпределителната мрежа ще бъдат присъединени 1489 мегавата нови ВЕИ мощности. Това обяви вчера председателят на ЕНП Мария Капон. По думите й това количество е 1.5 пъти по-голямо от един нов блок на АЕЦ "Козлодуй". "Да видим бизнесът знае ли за плановете на правителството", каза тя. Плановете за още зелени централи са включени в Плана за развитие на преносната електроенергийна мрежа на България за периода 2014 - 2025 г. От около 2 г. насам обаче КЕВР обявява нулеви години за присъединяването на нови ВЕИ централи. Причината за това е, че България е преизпълнила европейските изисквания, според които през 2020 г. енергията от зелени централи трябва да бъде 16% от общото потребление на ток.