Правителството ще даде мандат на министерствата на отбраната и на външните работи да започнат преговори с други страни членки на НАТО за съвместна охрана на въздушното ни пространство от средата на 2016 г. Това предвижда проекторешение, което вчера беше внесено от военния министър Николай Ненчев в Министерския съвет и ще бъде обсъдено на днешното му задание. В средата на следващата година изтича летателният ресурс на последните пет "МиГ-29" и реално България ще остане без бойна авиация. Затова се прибягва до спасителния вариант да се търси помощ от друг член на алианса.
Целта е, докато бъдат доставени нови западни изтребители, страната ни да не остане без охрана на въздушното пространство. С днешното си решение правителството ще даде мандат на военните да започнат и преговори за покупка на изтребители - нови или втора употреба. И двете решения ще бъдат представени от министър Ненчев на срещата на военните министри на НАТО в Брюксел в сряда.
В преговорите за съвместната охрана на небето ни няма ограничения с коя точно държава да преговаряме. Освен балканските членове на НАТО, това може да са Германия, Великобритания, Италия и Португалия, обясниха източници от МО. България има подписани споразумения за "Ер полисинг" с Гърция и Румъния, а с Турция все още остава подписване на техническо споразумение. От трите държави най-голям шанс имат преговорите с Гърция, но от МО не крият, че никоя държава не гори от желание да изпълнява подобна операция. Причината е, че България няма конкретни параметри колко точно ще продължи съвместната охрана на въздушното пространство.
Помощ от Румъния засега е малко вероятна, тъй като още през януари Букурещ подписа с Италия и Португалия за съвместна охрана. Съвместната операция ще се извършва, докато румънските ВВС усвоят купените от Португалия 12 употребявани F-16. Вчера стана ясно, че Букурещ планира да купи още толкова щатски изтребители втора употреба.
Засега не е ясно и колко ще струва съвместната охрана на българското въздушно пространство, тъй като става дума за съвместна охрана и няма нищо общо с Балтийския модел. Литва, Латвия и Естония са дали изцяло на НАТО грижа за сигурността на небето си. Въпреки това прогнозите са, че ако подобна операция продължи много дълго, цената е поне 30 млн. евро на година. Все пак от военното министерства се надяват да не се прибягва дълго до услугите на ВВС на друга държава. Ако получат мандат от кабинета, очакванията са още до септември да има класация на офертите и избран доставчик на нов модел бойни самолети.
Става въпрос за покупката на 12-16 изтребителя. В проекторешението няма ограничение дали те ще бъдат нови или втора употреба. Това означава, че ще се избира основно между щатските F-16 и шведските "Грипен". Намеренията на МО са да бъде създадена работна група, която да поиска обновяване на получените досега оферти за двата самолета. Предложенията за F-16 са основно за втора употреба от Гърция, Израел, Португалия и САЩ. Нови предлагат само от "Грипен". Вероятно в надпреварата ще се включат и втора употреба "Юрофайтър", които ни предлагаше Италия, но шансовете им не са много големи поради цената на самолетите и поддръжката им.
Очаква се проектът за нови изтребители да достигне 1.5 млрд. лв. Тъй като сумата е много голяма, идеята на военните е да поискат от доставчика 4-годишен гратисен период, преди да направят първото плащане. Допълнително трябва да бъде предоставена и 15-годишна схема за разсрочено плащане. Това съвпада с представения пред НАТО план за увеличаване на военния бюджет до 2% от БВП и нарастване на дела за инвестиции в отбраната.
Военните са предложили и компромисен вариант за съвместна охрана на въздушното пространство. Идеята им е, след като бъде избран доставчик, да бъдат взети от него на лизинг няколко изтребители, които да се използват, докато бъдат доставени новите бойни самолети.
ЗЕЛЕНА СВЕТЛИНА
САЩ ще разположат танкове, артилерия и друго военно оборудване в източната и централната част на Европа, съобщи министърът на отбраната Аштън Картър в Талин. Той заяви, че Литва, Латвия и Естония, България, Румъния и Полша вече са се съгласили да приемат въоръжение. От МО отрекоха това да е вярно. Според документ от американската армия арсеналът, разположен в Европа, ще включва 250 танка, бойни пехотни машини от типа "Брадли" и самоходни оръдия. Оръжията във всяка страна ще бъдат достатъчни за въоръжаването на рота от около 150 войници или батальон от около 750 войници. Подробности ще станат ясни на днешната среща на НАТО в Брюксел.