Частните училища се обявиха категорично срещу условието да приемат 20% от учениците безплатно, ако получат финансиране от държавата. "Това обезсмисля идеята всички деца да са равнопоставени, ще повиши таксите за останалите ученици и ще създаде условия за корупция и напрежение сред родителите", алармираха от Българската асоциация на частните училища, в която членуват 1/3 от частните училища и детски градини у нас.
Разпоредбата бе одобрена преди дни на второ четене в просветната комисия с приемането на текстове от новия училищен закон. Първоначалният проект на ГЕРБ предвиждаше частните училища да получават държавно финансиране на брой ученици, без ограничения. По предложение на Реформаторския блок обаче бе заложено условие - държавна субсидия да се дава само ако частните школа приемат да обучават без такси 1/5 от учениците си, вкл. деца с изявени дарби и специални образователни потребности. Кои деца ще се освобождават от плащане ще решава съответното училище.
От асоциацията определиха изискването като "безумие", което дискриминира директно останалите деца. Според председателя на асоциацията Милка Славова държавната субсидия покрива само задължителното обучение, но не и останалите разходи, нужни за пълна издръжка - за свободно избираеми часове, извънкласни дейности, материална база, транспорт, охрана и др., които възлизат към 6000 лв. годишно. "Кой ще плати таксите на децата, приети да учат безплатно? Незаконно, неморално и несправедливо е да се товарят с допълнителни такси останалите родители", коментира тя. С колко точно ще се увеличат таксите на "редовните" частни ученици е трудно да се прогнозира, тъй като децата от различни класове плащат различни суми. Според Славова по груби изчисления това ще натовари семейния бюджет с около 1500-2500 лв. на година.
От асоциацията поеха ангажимент да намалят таксите за всички частни ученици, ако новоприетото ограничение бъде премахнато.
|
|