В голямото си мнозинство европейските страни са против военни действия в Ирак без ясен мандат от ООН, заяви вчера председателят на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) Петер Шидер в отговор на въпрос на в. "Сега". Запитан дали е забелязал разлика в позицията на "стара Европа", представлявана от Германия и Франция, и "нова Европа", съставена от страни-кандидатки за ЕС съгласно делението, направено от шефа на Пентагона Доналд Ръмсфелд, Шидер каза, че въпреки някои нюанси Европа не е разединена и говори с един глас.
ПАСЕ започна вчера зимната си сесия в Страсбург и насрочи за четвъртък извънреден дебат за Ирак. Шидер напомни за изработената вече колективна позиция за отхвърляне на военното решение и изрази увереност, че тя ще бъде потвърдена на сегашната сесия.
Българската делегация се яви в разширен състав, като освен шестимата титуляри включва и четирима от заместниците. Ръководителят й Юнал Лютфи (ДПС) бе избран за заместник-председател на ПАСЕ, което ще даде възможност на България да участва в работата на главния изпълнителен орган - Бюрото на Асамблеята, а също и в нейния Постоянен комитет. През последните две години страната нямаше свой човек в този орган, защото според ротационния принцип не й се полагаше място сред 18-те зам.-председатели на ПАСЕ. По-рано там заседаваше Лъчезар Тошев от СДС. Повишение получи и Евгени Кирилов от БСП, който стана първи зам.-председател на икономическата комисия на ПАСЕ. Нов член на нашата делегация е Иван Павлов от НДСВ, който замести бунтарката Елка Атанасова, чието недопускане в Страсбург на предишните три сесии предизвика недоволство в ПАСЕ от председателя на Народното събрание Огнян Герджиков.
|
|