Посланиците на САЩ в европейските държави са получили инструкции да работят против задълбочаването на френско-германския съюз, писаха вчера няколко европейски издания. Според лондонския "Файненшъл таймс" Вашингтон е изразил загриженост от тази инициатива в контактите си с много европейски политици. Демаршът на Вашингтон отразява разширяващата се пукнатина в трансатлантическия съюз, се посочва в публикацията.
Миналата седмица френският президент Жак Ширак и германският канцлер Герхард Шрьодер приеха обща декларация, в която се обявиха за създаването на Европейски съюз за сигурност и отбрана и за увеличаване на ролята на европейските страни в НАТО.
"Дипломати на САЩ ни намекнаха, че не харесват някои аспекти на френско-германския план", заяви висш европейски дипломат преди започването на вчерашната среща на министрите на външните работи на 4-те страните от ЕС, които са в Съвета за сигурност. Италианският премиер Силвио Берлускони предварително нарече срещата "абсолютно безполезна" заради големите противоречия спрямо Ирак между позициите на Франция и Германия, от една страна, и от друга - на Великобритания и Испания.
Друг конкретен елемент от френско-германския план, който не се харесва на САЩ, е идеята да създадат съвместна агенция за военни поръчки. "Може би САЩ се боят, че ще загубят военни поръчки", коментира военен представител от Евросъюза.
Според парижкия "Фигаро" важен аспект, който тревожи САЩ, е на кого ще бъдат лоялни страните-кандидатки в ЕС. Отбелязва се, че България, която е непостоянен член на Съвета за сигурност, е посочила, че ще подкрепи една война срещу Ирак, водена от САЩ. Според АП България би подкрепила такава война и без санкция на ООН.
|
|