При разширяване от високата температура бетонното покритие на немските магистрали започва да се пука. |
На аутобан номер 5 - една от централните транспортни магистрали в страната - недалече от град Хайделберг жегата изду бетона и го пропука. В Саксония-Анхалт също бе въведено ограничение на скоростта до 80 км/ч на отделни участъци от шосета А14 и А9, където има опасност от повреда на покритието.
В събота и неделя температурата на въздуха на много места в Германия надхвърли 39 градуса, но все пак досегашният температурен рекорд от 40,2 градуса се запази. Особено горещо е в провинция Рейнланд-Пфалц, съобщи Немската метеорологична служба.
Базираната в Женева Световна метеорологична организация предупреди, че тежките жеги в Западна, Централна и Източна Европа ще се задържат много дни. Специалистите ги смятат за необичайни, защото започнаха твърде рано и се разпространиха на много широк фронт. В сравнение с горещата вълна, която премина над Европа през 2003 г. и отне живота на около 70 000 души, "сегашната настъпи значително по-рано", отбелязва СМО.
Климатолозите обаче не бързат да направят извода, че сегашната аномалия се дължи на глобалното затопляне. "Преждевременно е да се говори, че аномалията се обяснява с изменение на климата, каза говорителката на СМО Клеър Нюлис. Но сценариите за изменение на климата прогнозират по-интензивни, по-чести и по-продължителни топлинни вълни".
КАТО В АФРИКА
Вълната горещ въздух дойде от Африка през Иберийския полуостров, където в края на юни температурата достигна 43 градуса. Дни по-късно и във Франция настана 40-градусова жега, която се разпростря на север и стигна чак до Русия.
В Швейцария и западната част на Полша е обявен червен код за опасност, а във Франция - оранжев. Туристи, потърсили прохлада в планините, се изненадаха, че дори на височина 2000 м температурата не пада под 20 градуса.