През 2003 г., на 8-ата година от клането, в Сребреница още погребваха останките от масовото убийство на 8000 мюсюлмански мъже и момчета от босненските сърби през 1995 г. |
"Ще представям една Сърбия, която е способна да признае, че определени индивиди са извършили престъпления", каза Вучич. "Трябва да направим това за наше собствено добро." Президентът допълни, че няма колективна вина за клането в Сребреница и че Сърбия ще открие и осъди всеки отговорен за него.
През 1995 г. сръбските сили, водени от ген. Ратко Младич, избиха около 8000 мюсюлмански мъже и момчета от анклава Сребреница. Смята се, че това е най-масовото убийство в Европа след Втората световна война. Две международни съдилища са класифицирали клането като "геноцид".
ОТЛАГАНЕ
Съветът за сигурност на ООН отложи гласуването на резолюцията, която описва събитията в Сребреница като "геноцид", след като Русия и Китай се изказаха против нея. "Трябва да призная, че руските ни партньори не ни поискаха нищо в замяна", заяви Вучич, след като сръбският президент Томислав Николич изпрати писмо на Владимир Путин с молба Москва да наложи вето на текста. Русия е изработила и конкурентна резолюция, която не споменава нито Сребреница, нито думата "геноцид". Вучич коментира, че приемането на сегашния текст ще бъде "унизително" за босненските сърби и за Белград, както и че ще възобнови етническото разделение в Босна и Херцеговина.