Димитър Радев е новият управител на БНБ, реши вчера парламентът. Изборът бе очакван, тъй като предложеният от ГЕРБ и подкрепен от Реформаторския блок финансист от самото начало бе приеман за фаворит за поста. Изненадващо обаче той заложи да започне мандата си с досегашния ръководен екип на централната банка. Радев бе избран в конкуренция с номинирания от Реформаторския блок Бисер Манолов, издигнатия от Патриотичния фронт Григорий Вазов и предложения от АБВ Виктор Йоцов.
В гласуването при избора на Радев в пленарна зала участваха 180 народни представители. 130 от тях бяха "за", 16 - "против", а 34 се въздържаха. Радев бе подкрепен от депутатите от ГЕРБ, ДПС, Реформаторския блок, БДЦ и АБВ. Мандатът му влиза в сила от днес и ще продължи 6 години.
Въпреки стройния си план за реформи, обявен при изслушването на кандидатите в бюджетната комисия миналата седмица, Радев залага на старите кадри на БНБ за екипа си. Минути след като се закле той заяви, че ще запази досегашните подуправители на централната банка Димитър Костов и Калин Христов. Новото име сред подуправителите ще бъде Нина Стоянова, която ще отговаря за банковото управление. В момента тя е главен юрисконсулт на централната банка. Стоянова представляваше БНБ по делото за лиценза на КТБ. Калин Христов остава с ресора си - емисионно управление, а Димитър Костов ще поеме банковия надзор. От около година надзорът над банките е поверен временно на Нели Кордовска, която наследи бившия подуправител Цветан Гунев, който е разследван заради кризата с КТБ.
Костов беше предложен за шеф на надзора още през зимата от Иван Искров, но така и не се стигна до гласуване на кандидатурата му. Тримата подуправители, предложени от новия управител, също трябва да бъдат одобрени от парламента. Вчера депутати от различни парламентарни групи заявиха, че няма да подкрепят хора, които досега са били в Управителния съвет (УС) на БНБ. Още преди гласуването депутатът от БСП Георги Кадиев попита кандидатите дали ще назначат сегашни членове на УС в бъдещия си екип. По думите му УС носи отговорност за КТБ. От решението на Радев е видно, че не смята, че сегашният управителен съвет има вина за случилото се с изпадналата в несъстоятелност банка.
Според Радев приоритетната задача на БНБ е да се реформира банковият надзор, да се прегледат активите на банките и да се проведат стрес тестове на трезорите. Първите му две задачи днес ще бъдат инспекция на създадената организация за наблюдение и реакция на ситуацията в Гърция и разпределяне на задачите във връзка с изпълнението на плана за действие.
Част от депутатите коментираха, че са имали усещане за предизвестеност на избора още преди гласуването. Георги Кадиев от БСП заяви, че най-доброто представяне по време на изслушването е било на Димитър Радев и несъмнено му е било помогнато от БНБ. По думите му така кандидатите не са имали равен старт. В самото начало на разискванията народните представители на ДПС пък напуснаха залата заради отхвърляне на предложението на Лютви Местан кандидатите да обявят бъдещите си екипи. После обаче част от депутатите на ДПС се върнаха и 7 от тях гласуваха за Радев. "Атака" обяви, че няма да гласува за никого, защото изборът вече е предизвестен, както и заради това, че всеки един от кандидатите има за цел приемането на еврото.
ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ
Заплатата на действащия управител на БНБ Иван Искров е 45 000 лева. Това заяви независимият депутат Велизар Енчев, позовавайки се на свои източници при дискусиите преди гласуването. Енчев обясни, че формирането на заплатите на управителя и на подуправителите е средна величина от заплащането на мениджърите на големите търговски банки. Така се получили и 45 хил. лв. за Иван Искров и с по 10 на сто по-малко за неговите подуправители. Оказа се, че министърът на финансите Владислав Горанов не знае размера на заплатата на управителя на БНБ. По думите му обаче със сигурност тя е по-ниска, отколкото на шефове на някои от търговските банки. "Не може да управляваш банкова система със 100 млрд. лв. активи примерно и да го правиш за 1000 лв. заплата", коментира той. По време на дебатите никой от кандидатите не изрази готовност да намали заплатата на УС. Димитър Радев пък посочи, че доколкото се е интересувал, като управител на БНБ ще получава по-малко, отколкото е взимал до момента в МВФ.