Прокурорите продължават да са подложени на неправомерно вмешателство в работата им, отчита в поредния мониторинг на реформата в държавното обвинение Българският институт за правни инициативи (БИПИ). И докато вече са взети мерки прокурорите да се предпазят от натиск, търговията с влияние продължава да е сериозен проблем.
"Според тях са налице случаи на професионално израстване на прокурори, станали известни в публичното пространство с действия по дела, които не са безспорни", се посочва в доклада на организацията за 2013 г. Освен това липсват прояви за отстояване на независимостта на отделния прокурор, отбелязват анализаторите. Едновременно с това обаче самите обвинители не търсят защита от Висшия съдебен съвет (ВСС). "Не са ми известни случаи, в които прокурори, които са били жертва на натиск, да са се обърнали към ВСС през последните 5-6 години", заяви Калин Калпакчиев от съвета при представяне на доклада.
Прокуратурата е наблюдавана по общо 28 критерия от 2006 г. Авторите на последното проучване отбелязват, че само по 3 фактора има отрицателно развитие. Наред с вмешателството в работата на прокурорите това са качеството на юридическото образование и приносът към справедливостта в обществения живот. По този критерий се отчитат предимно делата за корупция. "Увеличеният брой съдебни преследвания, които през 2010 г. бяха разчетени като външни проявни форми на промяна, не отговориха на очакванията на обществото за справедливост. За съжаление оптимизмът в обществото за начало на положителната промяна е заменен с отрицание", отбелязват авторите на доклада.
ПРИСЪДА
За първи път магистрат ще влезе в затвора за корупция. Вчера ВКС отмени условната присъда на бившия шуменски поркурор Румен Пенев и му определи 3 години затвор. Пенев поискал подкуп от адвокат, за да влияе на свой колега.
|
|