След срещата си с председателя на БСП Михаил Миков Борисов нападна правосъдния министър, реформаторите и медиите за съдебната реформа. |
"Малко бях подведен, че много работа се е свършила, но всъщност се оказа, че през тези месеци само сме се информирали какво искаме да правим и за добрите ни намерения, а повече се е политиканствало, без да се поставят сериозните аргументи на масата, за да може основните политически сили да ни подкрепят. Защото с нищо от това, което господин Миков ми зададе като въпрос как ще решим това, което предлагаме в момента, аз не мога да му отговоря, освен с едно - кадровото израстване на съдиите и прокурорите", каза Борисов. И се съгласи със социалистите, като добави, че измененията нямало да доведат до бързина, качество и справедливост в правосъдието.
Малко по-късно, след среща с лидерите на парламентарните групи, Борисов заяви: "Не отстъпвам от разделянето на двете колегии на Висшия съдебен съвет (ВСС) и от ангажимента двете колегии сами да утвърждават - съдиите сами за себе си и прокурорите сами за себе си."
След което остро нападна "Сега". Причината за гнева му е статията, че ГЕРБ и ДПС вече съвсем открито играят в един отбор. "Аз искам много внимателно и с голяма молба към вас, особено към тези медии бухалки на газовите посредници, които по стотици милиони на година взимаха като посредници на границата на България и Русия от газа и които много услужливо техните вестници стоят така в сутрешните блокове, че да се виждат най-много. Вчера категорично защитих идеята на два въпроса, че настоявам съдиите да се избират от съдии, прокурорите от прокурори, а не общият форум да ги утвърждава. Цяла сутрин слушах обратното. В медиите бухалки на газовите посредници, които стотици милиони изгубиха на година вследствие на моите действия, се манипулира общественото мнение", обяви гневно той. Това се случи час преди да стане ясно, че ГЕРБ е готова да изостави собствения си законопроект за конституцията, за да подкрепи нов, отразяващ изцяло вижданията на ДПС.
Всъщност тази седмица премиерът няколко пъти смени мнението си за съдебната реформа - след всяка среща с парламентарна група той се съгласяваше с критиките на опонентите на идеите на Христо Иванов. В понеделник Борисов постигна консенсус с лидера на АБВ Георги Първанов. Двамата сведоха до три поправките в конституцията - разделяне на ВСС, пряк избор на съдебната квота и повече правомощия на инспектората. Дори се постигна договорка в четвъртък да се гласува декларация по въпроса. Борисов обясни отстъпчивостта си с опасението си, че не се ли гласува конституционна промяна в петък, "навсякъде ще отекне само едно - провал на съдебната реформа, провал на правителството".
Първанов даде повече подробности за разговора: "Аз прочитам предложенията на министър-председателя като готовност за отказ от редица пунктове, заложени в конституционния проект, които бяха оспорени от АБВ. Виждам едни стремеж да се редуцира конституционното предложение с 2/3". Той отбеляза доволно, че реформата е стигнала до "задънена улица" заради "слаб експертен потенциал и едно подчертано арогантно поведение от страна на вносителите и онези, които се явяваха адвокати на реформата - т.нар. реформатори". АБВ обявиха, че продължават да не одобряват разделянето на ВСС на две, камо ли колегиите сами да назначават. И фактът, че се стигна до "джентълменско споразумение", означава, че и ГЕРБ е на това мнение.
Във вторник след разговор с лидера на ДПС Лютви Местан Борисов обяви: "Това, което най-много спира намирането на съгласие, са двете колегии на ВСС. Червената линия е как да бъдат след това избрани. Защо считам, че това е крачка напред, и то много важна - защото на практика съдиите ще предлагат, ще развиват и накрая ще отиват за одобряване, да го наречеме, само предлагани от тях хора, не от петчленки, не от някой или който и да било". Така той се съгласи с тезата на ДПС, че пленумът на ВСС трябва да има последната дума по назначенията на магистратите. След което добави: "За мен пленумът трябва да се занимава, по армейски казано, с тиловите въпроси". Местан доразви тезата: "Ликвидираме прословутите петчленки - петима членове на ВСС, които по някакви неясни критерии номинират някакъв кандидат. Прокурори няма да могат да номинират съдии". И двамата пропуснаха факта, че все пак гласовете на прокурорите ще продължат да тежат при съдийските назначения. Местан се опита да се измъкне с думите, че пленумът само формално щял да утвърждава номинираните.
Точно резултатите от срещата между ГЕРБ и ДПС накараха партиите от Реформаторския блок да се съберат на спешно заседание, за да решат какво да правят. "Няма да подкрепим имитация на съдебна реформа", коментира лидерът на ДСБ Радан Кънев.
ПРОТИВ
Ако кадровите решения във ВСС се взимат от целия му състав, това ще е "пълна симулация на съдебна реформа", обяви Съюзът на съдиите. Той припомни, че предложеният пакет от законодателни изменения е бил обсъден от всички съдии и се е очертало съгласие за обособяването на отделни колегии във ВСС, всяка със самостоятелни правомощия по кадрови въпроси и дисциплинарна отговорност, намаляването на мандата на съвета и явно гласуване. "В продължение на години съдиите са "вътрешни" свидетели на натрупваните системни проблеми и са наясно както с източника им, така и с ефективните възможни средства за разрешаването им", настояват от ССБ.