:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,745,114
Активни 770
Страници 1,581
За един ден 1,302,066

Цацаров е против промените в съдебния закон

Христо Иванов изрази готовност да редактира и този проект
СНИМКА: БГНЕС
На заседанието на ВСС главният прокурор Сотир Цацаров разгроми проекта за изменение на ЗСВ и го обяви за противоконституционен.
След като се обяви против доста от промените в конституцията, предложени от правосъдния министър Христо Иванов, главният прокурор Сотир Цацаров даде заявка за сериозен отпор и на промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ). На извънредно заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС), където трябваше да бъдат обобщени резултатите от обсъжданията на предлаганите промени в съдилищата в страната, главният прокурор остро разкритикува проекта за изменение на ЗСВ и го обяви за противоконституционен. В близо 20-минутна реч Цацаров раздели промените в три категории - заслужаващи категорична подкрепа, такива със сбъркана концепция и откровено противоконституционни.

"Обобщавайки изложеното, прокуратурата застава на позицията, че общата оценка за проекта е отрицателна. Преобладаващата част от нормативните предложения са противоконституционни и концептуално погрешни, дори защитими и полезни законодателни идеи не са получили необходимата качествена реализация", заяви главният прокурор и коментира, че с такъв законопроект не може да се реализира качествена реформа. Според него не бива да се отменя възможността прокуратурата да прави предварителни проверки, преди да започне разследване. По думите му това ще доведе или до масови откази да се започне разследване поради липса на достатъчно доказателства, или до образуване на незаконни разследвания, което пък ще даде възможност потърпевшите да осъдят прокуратурата за обезщетение. Забраната на шефовете на прокуратури и съдилища да имат повече от един мандат противоречи на конституцията, защото там е записано, че могат да бъдат избирани повторно. Главният прокурор разкритикува и предвиденото есе на изпита за младши магистрати. "Аналогията с т.нар. политически изпит е много силна", заяви той, визирайки периода преди 10 ноември 1989 г. Цацаров се обяви и против идеята правосъдният министър да може да предлага началници на прокуратури и следствени отдели, защото дори той нямал такова правомощие.

Малко преди тези критики министър Иванов съобщи, че текстовете за промяна на ЗСВ също ще бъдат редактирани, както стана с тези за конституцията. Той обясни, че през есента ще се правят още обсъждания с магистрати.



ОДОБРЕНИЕ

Съдиите одобряват идеята гласуването във ВСС да бъде явно, стана ясно от думите на члена на съвета Юлияна Колева. Тя представи резултати от обсъжданията на промените в конституцията и ЗСВ. По думите й при дискусиите нито един съдия не се е изказал против. Позитивна е била реакцията и на идеята всеки съд да може да сезира Конституционния съд. И двете предложения обаче отпаднаха от внесения в парламента проект.
6
1632
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
28 Юли 2015 22:30
Абе, защо обръщат някакво внимание на тази свиня Цацара?!
28 Юли 2015 23:40
Абе, защо обръщат някакво внимание на тази свиня Цацара?!


Ами най-малкото, защото и той е забелязал например, че в съвета на прокурорите членовете са 12, което е абсурдно, но пък за разлика от него ти или не си го забелязал или не те е впечатлило. А то е първото, което впечатлява в законопроекта за промяна в Конституцията.
Другото е по-сложно за осмисляне. Ако осмислиш горното, може да продължиш с останалото.
Дерзай!
29 Юли 2015 09:03
Ами най-малкото, защото и той е забелязал например, че в съвета на прокурорите членовете са 12, което е абсурдно
Стига бе, абсурдно?! Кво има да забелязва, като това е точният текст от предложението на Хр. Иванов. Прокурорската квота си много ясна: 6:5 (парламент : директен избор от прокурорите + 1 следовател от следователите). Дванайсетиййй член е самият Шишко, който ги председателства. Колкото до "абсурдната" численост: колко души е личният съд на Пееф? Точно 12, ама тва не е проблем, щото си е на Пееф, нали? Вярно вътре в тези 12, КС се състои от 7 роби на Пееф и 5 свободни български граждани, така че вземането на решение е 100% осигурено.

Слагам ти "любим" (за теб) емотикон. Тъй като Цацара е вещ познавач на бг съдебна с-ма, но заедно с това и със създаденото от Мао Зедонг*, е пропуснал да научи, че Обединеното кралство има 12-членен Върходен съд. Как ли съ взимът ришенията там? Тази Британска империя не е имала толкова значими (да не кажа значителни) специалисти кат' Цацаруф, та да ги светнат за абсурдността на подобна численост.


------------
*) По-известен у нас като Дзъдун или Дзедун, но как пък звучи "Зе-Донг".
29 Юли 2015 10:06
Човекът не е самурай, че да си прави сепуку със съдебна реформа.
Нали ако има деца, внуци и правнуци те трябва да рупат хляб ... Кой ще им го даде, ако не той?
29 Юли 2015 11:24
Човекът не е самурай, че да си прави сепуку със съдебна реформа.
Не, не е самурай. Той е

(ако правилно съм те разбрал).
29 Юли 2015 11:47
Стига бе, абсурдно?! Кво има да забелязва, като това е точният текст от предложението на Хр. Иванов.

Именно. С оглед правомощията на съвета смяташ това за нормално?
И сравняваш с КС?
Впрочем, защо питам?
Несъмнено си по-добър специалист по право от Цацаров, къде ще се мери той с такива като теб?
Утре, като (ако) се приеме въпросното изменение и започне работата на съвета, да не изревеш пръв как не щели да вземат решение и ползвали "вратичката" да не формират мнозинство?
Това се отнася и за други "недообмислени" (меко казано) текстове.
Което не значи, че няма нужда от промяна или дори реформа (каквото настоящото занимание не е), но с необходимото качество, прецизност и ясна мотивиция за конкретните (не абстрактни и декларативни) очаквани резултати, с оглед отчитане на всички възможни и предвидими последици от прилагането на текстовете в практиката.

Тая последната част от преценката при законодателстването през последните години липсва - умишлено или от некъдърност (възможно е и съчетание), което налага моментално, при първото още прилагане на изменената норма или в по-добрия случай месеци по-късно отново да се правят изменения - както в нея, така и в други норми и закони, поради неотчетеното им едновременно действие и самостоятелния и общ резултат от прилагането.
Специални доказателства няма нужда да привеждам, достатъчно е да отвориш кой да е от най-често прилаганите кодекси и закони, за да видиш колко е дълъг списъкът с измененията им и на колко време става това.
Ако пък се задълбочиш да видиш и кои изменения хронологично са правени и в каква връзка с други текстове от същия или други закони, ще ти светне съвсем, но не разчитам, че имаш желание да го направиш. Предвид засиления ти интерес в правната област, щеше отдавна да си го направил и осмислил четеното.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД