:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,718,058
Активни 672
Страници 2,961
За един ден 1,302,066

Парламентът се поправи за избора на частен пенсионен фонд

Родените след 1959 г. българи ще избират многократно дали да се осигуряват само в обществения фонд "Пенсии", или част от парите им да се трупат в индивидуална партида в частен фонд. Това решиха депутатите при окончателното гласуване на промените в Кодекса за социално осигуряване. За да влезе реално в сила правото на избор, трябва да бъде приета и наредба, която тепърва ще се пише.

Това е вторият опит на парламента да регламентира правото на избор къде да постъпва вноската от 5% за задължителното допълнително пенсионно осигуряване - в частен фонд или в НОИ, след като опитът на финансовото министерство това да се случи още в началото на 2015 г. претърпя пълно фиаско. Първоначалните текстове предвиждаха осигурените лица да имат право на еднократен избор да преместят индивидуалните си партиди от частен фонд в НОИ. За лицата, които тепърва влизат в системата, бе предвиден едногодишен срок за избор и служебно насочване след изтичането му към обществения фонд. Промените бяха прокарани с цената на сериозен скандал с коалиционните партньори, а финансовият министър Горанов бе заподозрян, че цели да национализира парите в частните фондове.

Според новата версия изборът ще се прави многократно. Осигурените лица, които решат да прехвърлят парите си, а после размислят, ще трябва да почакат една година, за да направят промяна. Сумите могат да се местят не по-късно от 5 години преди достигане на възрастта за пенсия. При избор на обществения фонд индивидуалната партида ще се влива в Сребърния фонд в срок от 6 месеца. За периода, в който лицата са били осигурявани във фонд, индивидуалният им коефициент ще се намалява според съотношението на вноските за частния фонд и за обществения. Няма оценка до какви размествания в бюджетите на фондовете и НОИ може да доведе правото на избор.

С промените в КСО депутатите поправиха и друго погрешно решение, прието през юли в Кодекса на труда. Тогава НС забрани на малките предприятия и микропредприятията да въвеждат удължено или намалено работно време по производствени причини. Сега тази забрана се отменя със задна дата, така че да няма последици за малките фирми, които междувременно са нарушавали ограничението.

ПРЕИЗЧИСЛЕНИЯ

Депутати одобриха и нови правила за определяне и осъвременяване размера на пенсиите, който обвързва коефициента за осигурителен стаж с швейцарското правило. Според новите текстове за 2016 г. коефициентът за всяка година осигурителен стаж при определяне размера на пенсията ще е 1.1%. Предвижда се от 2017 г. той да расте с процент, равен или по-голям от този за осъвременяване на пенсиите по швейцарското правило до достигане на 1.5%. От 2017 г. до достигане на целевия коефициент от 1.5% пенсиите ще се осъвременяват по този ред.

Одобрените от депутатите промени дават възможност и за друг вид преизчисление - за хората, които имат отпусната пенсия до края на 2015 г. Те ще могат в едногодишен срок - до края на 2016 г., да поискат преизчисляване на пенсията от осигурителния доход за друг тригодишен период преди 1 януари 1997 г.

СПЕЦИАЛНИ ГРУПИ

Част от одобрения пакет е и промяна в закона за МВР, с която право на първа категория труд ще имат само униформените държавни служители - полицейски органи, органи по пожарна безопасност и Гражданска защита. За служителите на МВР, които работят зад бюро, този текст отпада. Тази промяна влиза в сила със задна дата от април. За служителите на сектор "Сигурност" се въвежда и минимална възраст за пенсиониране - 52 години и 10 месеца, каквато в момента не съществува. Изискваният осигурителен стаж се запазва на 27 години, от които 2/3 изслужени по съответните специални закони. От 2017 г. минималната възраст започва да расте с по 2 месеца до достигане на 55 години. Прилагането на новия ред за пенсиониране обаче няма да засегне служителите, които до края на 2015 г. са натрупали минималния стаж от 27 години. Те ще могат да продължат да се пенсионират независимо от възрастта по досегашния ред до 31 декември 2018 г.

Условията за ранно пенсиониране на учителите се синхронизират с одобрения график за увеличаване на възрастта в общия случай. Така учителите от 2016 г. ще могат да се пенсионират с намалена пенсия при 57 години и 10 месеца за жените (стаж 25 г. и 8 м.) и 60 г. и 10 месеца за мъжете (стаж 30 г. и 8 месеца).
1889
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД